GymBeam
www.warhouse.pl

Stadion Cracovii

Popularny stadion przy Kałuży, czyli tam gdzie rządzą biało-czerwone pasy.

Klub piłkarski Cracovia z Krakowa rozgrywa swoje domowe mecze na stadionie, który znajduje się przy ulicy Józefa Kałuży 1. Stąd też popularnie obiekt ten, chociażby w mediach, nazywany jest Stadionem przy Kałuży. I chociaż ma on silny związek z Cracovią to pełnoprawnym właścicielem obiektu jest gmina Miasto Kraków. Miasto ma się czym chwalić, bo stadion robi wrażenie i przede wszystkim znakomicie spełnia swoją funkcję rozgrywania na nim meczów piłkarskich. Toczą się na nim głównie rozgrywki polskiej Ekstraklasy, kiedy to Cracovia podejmuje u siebie rywali z innych części kraju.
Jednak obiekt przy Kałuży spełnia wszelkie wymaganie 3. kategorii UEFA. Oznacza to, że mogą być na nim rozgrywane spotkania eliminacyjne Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy. Nie każdy stadion piłkarski w kraju może pochwalić się tym faktem, także jak najbardziej warto o tym wspomnieć. Warto również wiedzieć, że miejsce, w którym stoi stadion jest szczególne dla piłki nożnej w naszym kraju. Jest to bowiem najstarsza lokalizacja, na której do tej pory rozgrywane są mecze ligowe. Wie to każdy fan klubu z Krakowa, bo każdy wierny kibic zna historię klubowego stadionu. A jak przebiegała ta historia?

stadion-cracovii

fot. Wikipedia

Trudna historia stadionu Cracovii.

Początek historii stadionu przy Kałuży sięga roku 1912. To właśnie w tym roku powstał obiekt, a jego oficjalna inauguracja miała miejsce 31 marca, kiedy to zespół Cracovii rozegrał mecz z Pogonią Lwów. Był to także szczególny czas dla samego klubu z Krakowa, który obchodził 6. rocznicę powstania. Projekt stadionu został stworzony przez architekta Franciszka Mączyńskiego i trzeba powiedzieć, że wykonał on świetną robotę.
 Stadion prezentuje się naprawdę dobrze, za co był wielokrotnie nagradzany. Ale o tym jeszcze później, bo wydarzenia w historii tego stadionu toczyły się bardzo szybko. Już po dwóch latach funkcjonowania obiektu, został on zniszczony w wyniku oblężenia Krakowa przez Rosjan. Jednak dzięki staraniom wielu ludzi już rok później, czyli w roku 1915, stadion został odbudowany.
W 10 lat po odbudowie, a więc w 1925 roku, dokonano przebudowy stadionu. Ale bieg wydarzeń nie oszczędzał stadionu.

Wkrótce po przebudowie obiekt został zalany przez powódź, co spowodowało konieczność wykonania kolejnych prac remontowych. Po tym wydarzeniu na stadionie powstał tor kolarski. Minęło kolejnych 10 lat, a stadion znowu został uszkodzony. Tym razem winowajcą był huragan, który zburzył zadaszenia nad trybunami. Niedługo potem zostały one odbudowane. Ale to nie koniec trudnych momentów w historii stadionu Cracovii.


W 1939 roku obiekt został uszkodzony przez bombę lotniczą. I tak, to był kolejny raz, kiedy stadion wymagał prac remontowych. Te jednak nie mogły zostać przeprowadzone, ponieważ w czasie wojny stadion pozostawał pod kontrolą Niemców. Wykonano je dopiero po zakończeniu II wojny światowej.

Losy stadionu po II wojnie światowej


Przez kilkanaście lat stadion stał i dobrze spełniał swoje zadanie. Do czasu kiedy w 1963 roku został on podpalony, w wyniku czego doszczętnie spłonął. Podpalaczy nie udało się znaleźć.
We wrześniu 1966 roku w tym samym miejscu postawiono nowy stadion. Prace nad nim trwały jeszcze do roku 1967. Wtedy też odbudowano zniszczony wraz z poprzednim stadionem tor kolarski. Na szczęście był to już koniec trudnych wydarzeń w historii stadionu.
 Później odbudowy i remonty nie były już konieczne, a więc nożna było skupić się na planach modernizacji. Te nastąpiły już w XXI. wieku, po wykupieniu przez miasto sąsiadujących gruntów od sióstr norbertanek.
W okresie letnim roku 2009 rozpoczęto prace modernizacyjne, a zakończono je już na jesień rok później. W takiej wersji stadion stoi do dzisiaj.

Stadion przy Kałuży pełen ciekawostek

Ciekawostek jest naprawdę sporo, jednak tutaj zostaną przytoczone tylko te najciekawsze. Ciekawym faktem jest, że nie tylko Cracovia jest gospodarzem obiektu. W pewnej części gospodarzem obiektu jest reprezentacja Polski do lat 21. Owszem, reprezentacja ta nie rozgrywa meczy na jednym konkretnym stadionie, ale stadion przy Kałuży to właśnie jeden z takich stadionów. A skoro już jesteśmy przy przydomkach, to oprócz tego najpopularniejszego używa się jeszcze takich jak "Ziemia Święta" czy "El Passo".
Koszt budowy tegoż obiektu wyniósł 20 000 koron. Oczywiście chodzi o ten stary obiekt. Bo nowy kosztował już 157 mln złotych. Kwota robi wrażenie i zadziwia.

Oferta krakowskiego stadionu dla piłkarzy i kibiców

Jak przystało na obiekt, który kosztował sporo pieniędzy, stadion Cracovii spełnia szereg wymagań zarówno piłkarzy jak i kibiców. Stadion na trybunach pomieścić może dokładnie 15 114 osób, w tym 922 osoby na miejscach VIP. Sektor gości z pomieścić może 1057 kibiców. Oświetlenie o natężeniu 3000 lx zapewnia znakomitą widoczność podczas obserwowania piłkarskiego widowiska. Z kolei dobrej jakości, trawiasta i do tego podgrzewana murawa zapewnia komfort gry wszystkim piłkarzom. Na zachodniej trybunie stworzono niegdyś składaną scenę z myślą organizacji koncertów, jednak wkrótce po otwarciu zrezygnowano z niej na rzecz tarasu z miejscem zabaw dla dzieci dorosłych kibiców. Stadion zapewnia także parking przy samym stadionie, a samochód zostawić można także na kilku pobliskich parkingach, jak choćby przy Wawelu lub pobliskim muzeum. Razem parkingi te zapewniają podczas meczu sporą liczbę miejsc parkingowych.


Zobacz również