Stadion Śląska Wrocław

Śląsk Wrocław rozgrywa swoje mecze na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Obiekt jest położony przy alei Śląska 1. Jest własnością miejskiej spółki Wrocław 2012, która dzierżawi go klubowi. Nowy stadion został oddany do użytku we wrześniu 2011 roku.

Slask-Wroclaw-stadion

fot. Wikipedia

Stadion Śląska Wrocław – podstawowe fakty

Stadion Miejski we Wrocławiu (Stadion Wrocław) znajduje się przy alei Śląska 1. Jest własnością miasta Wrocław. Oficjalne otwarcie nowego obiektu nastąpiło 10 września 2011 roku podczas walki bokserskiej Tomasza Adamka z Witalijem Kliczko. Pierwszy mecz rozegrano 28 października. Śląsk Wrocław pokonał w ligowym starciu Lechię Gdańsk (1:0).

Stadion może pomieścić 45.105 widzów, co oznacza, iż jest trzecim pod względem pojemności obiektem piłkarskim w Polsce. Boisko ma wymiary 105 x 68 m. Szacowany koszt budowy wyniósł 904 milionów złotych.

Oporowska i nowy stadion na Euro 2012 – historia stadionu Śląska Wrocław

Stadion przy Oporowskiej

Stadion przy ulicy Oporowskiej 62 był głównym obiektem Śląska Wrocław aż do 22 października 2011 roku. Powstał w latach 20. XX wieku, gdzie korzystał z niego klub Breslauer SpVg 02. Jego następcą został właśnie Śląsk. Głównym problemem stadionu była jego niewielka pojemność – jedynie 8.346 miejsc. Plany rozbudowy do ok. 13,5 tys. na początku XXI wieku odłożono jednak na bok, gdy okazało się, że miasto zbuduje stadion na Euro 2012 w zupełnie innym miejscu. Oporowska służy obecnie jako baza treningowa Śląska Wrocław i główny obiekt, na którym mecze rozgrywają rezerwy WKS-u.

Stadion Wrocław - historia

Projekt stadionu wybrano w 2007 roku, a zwycięzcą konkursu zostało studio JSK Architekci. Początkowo obiekt miał przypominać kształtem chiński lampion, koncepcja uległa jednak zmianie w trakcie budowy. Za wybudowanie nowego stadionu odpowiadało konsorcjum, któremu przewodniczyła spółka Mostostal Warszawa S.A. W grudniu 2009 roku miasto zerwało z nim umowę ze względu na blisko 4-miesięczne opóźnienie. W 2010 roku podpisano umowę z firmą Max Bögl, która kontynuowała budowę nowego obiektu.

Współpraca przebiegła bez większych problemów, dzięki czemu 8 września 2011 roku miasto uzyskało warunkowe pozwolenie od nadzoru budowlanego na użytkowanie stadionu. Już 2 dni później odbyła się na nim pierwsza impreza – walka WBC pomiędzy Tomaszem Adamkiem a Witalijem Kliczko. 17 września koncert zagrał George Michael, a 1 października zorganizowano tu zawody „monster trucków” – Monster Jam.

Pierwszy mecz rozegrano 28 października 2011 roku – Śląsk wygrał z Lechią Gdańsk (1:0). Reprezentacja Polski zagrała tu po raz pierwszy 11 listopada. W meczu towarzyskim z Włochami biało-czerwoni ulegli 0:2. Na Euro 2012 rozegrano tu 3 mecze – wszystkie z udziałem Czechów! W fazie grupowej nasi południowi sąsiedzi zmierzyli się z Rosją, Grecją i Polską (porażka biało-czerwonych 0:1). Czesi wyszli z grupy z pierwszego miejsca.

Stadion Miejski we Wrocławiu – najważniejsze informacje

W oficjalnych dokumentach obiekt figuruje pod nazwą „Stadion Miejski we Wrocławiu”. Jego zwyczajową i używaną przez większość nazwą jest jednak „Stadion Wrocław”. Jest obecnie użytkowany przez klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław na mocy umowy dzierżawy.

Lokalizacja i dojazd do Stadionu Śląska Wrocław

Stadion Wrocław mieści się na Pilczycach w południowo-zachodniej części miasta przy ulicy Śląska 1. Można się do niego dostać autem oraz komunikacją miejską. Kierowcy spoza miasta najszybciej dojadą na obiekt, wjeżdżając z dróg dojazdowych na obwodnicę Wrocławia i zjeżdżając w kierunku STADION WROCŁAW. Na stadion można dostać się też tramwajami linii nr 3, 10, 20, 31 i 33 oraz autobusami nr 103 i 128.

Pojemność stadionu Śląska Wrocław

Obiekt może pomieścić 42.771 widzów na zadaszonych miejscach siedzących. Wśród nich wydzielono 102 miejsca dla niepełnosprawnych i 102 dla osób im towarzyszących, 2.130 dla VIP-ów oraz 1.554 miejsc biznesowych. Na stadionie zainstalowano też 50 stanowisk dla osób mających problemy ze wzrokiem. Warto nadmienić też o możliwości wypożyczenia profesjonalnych słuchawek z komentarzem dla osób niedosłyszących.

Budynek stadionu i murawa

Powierzchnia działki stadionowej wynosi 164.152 m2  z czego boisko zajmuje 7.140 m2. Obiekt ma wysokość blisko 40 metrów. Fasadę budynku wykonano z półprzezroczystej siatki PTFE, która umożliwia tworzenie na niej efektownych iluminacji. Dach stadionu został częściowo przeszkolony w celu zwiększenie dostępu naturalnego światła. To, co wyróżnia Stadion Wrocław spośród innych, to jednopoziomowe trybuny. Murawa stadionu jest naturalna, a jej jednorazowa wymiana to koszt w okolicach 600 tys. zł.

Atrakcje na Stadionie we Wrocławiu

Taras widokowy i zwiedzanie

Stadion Wrocław zapewnia odwiedzającym naprawdę sporo atrakcji. Na widzów czeka taras widokowy oraz zwiedzanie obiektu z przewodnikiem, podczas którego można zobaczyć z bliska szatnie zawodników, murawę oraz wiele innych miejsc o ograniczonym na co dzień dostępie. Jest to też świetna okazja na lepsze poznanie historii klubu i samego stadionu.

Siłownia, gokarty i skoki na bungee

Na co dzień dostępna jest nowoczesna i profesjonalna siłownia Fun Fit II. Stadion mieści też na swoim terenie jeden z najdłuższych w Polsce zadaszony tor kartingowy, na którym można rozpędzić się do zawrotnych 60 km/h. Tor przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci powyżej 4. roku życia.

Dla wielbicieli ekstremalnych doznań przewidziano skoki na linie z 40-metrowego dachu stadionu. Jest też tor wrotkarsko-deskorolkowy, a zimą lodowisko i snowpark.

Arena Gigantów

Arena Gigantów jest najnowszą atrakcją na Stadionie Wrocław. To jeden z największych obiektów z dmuchańcami – posiada ogromne zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, połykacze dzieci, skoczne kule Wipe Out oraz mnóstwo innych tego typu atrakcji. Bawić się mogą także rodzice.

Gastronomia i biura

Na obiekcie Śląska Wrocław znajduje się bistro dające możliwość zjedzenia świeżych i zdrowych posiłków. Jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15.  Na stadionie znajdują się także sale konferencyjne, biura i sale bankietowe. Każdego roku organizowany jest też Festiwal Dobrego Piwa.


Zobacz również

Adres

Al. Śląska 1, 54-145 Wrocław Pojemność
iparts.pl