Stadion Lechii Gdańsk
Stadion Energa Gdańsk - podstawowe informacje o obiekcie
Stadion Energa Gdańsk, bo tak aktualnie brzmi oficjalna nazwa stadionu Lechii Gdańsk, znajduje się przy ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk 1. Jest to część obszaru gdańskiej dzielnicy o nazwie Letnica. Obiekt nie należy do klubu piłkarskiego Lechia Gdańsk, a jest jedynie przez niego wykorzystywany. Oficjalnym właścicielem, która posiada wszelkie prawa do tego obiektu, jest miasto Gdańsk.
fot. lechia.pl
Stadion może pomieścić na trybunach 41 620 widzów, mogących oglądać zmagania piłkarzy na boisku o wymiarach 105 x 68 metrów. Ciekawostką jest, że do przygotowania boiska wykorzystano nawierzchnię hybrydową. Oznacza to, że murawa boiska składa się zarówno z trawy naturalnej jak i sztucznej. Dla ciekawych, owszem jest to dopuszczalny przez przepisy sposób wykonania nawierzchni do gry w piłkę, ale tylko jeśli nie stwarza to niebezpieczeństwa dla zawodników. Stadion oferuje telebimy oraz sztuczne oświetlenie o natężeniu 2000 lx.
Sam wygląd stadionu również przykuwa uwagę, robi naprawdę dobre wrażenie. Dlatego zdarza się, że oprócz Lechii Gdańsk swoje mecze rozgrywa na nim także Reprezentacja Polski w Piłkę Nożną, co jeszcze bardziej podnosi prestiż gdańskiego stadionu. Wystarczy wspomnieć, że rekord frekwencji na trybunach stadionu padł właśnie na meczu Reprezentacji Polski. Było to 1 czerwca 2016 roku, kiedy to Polska podejmowała u siebie Holandię. Na trybunach zasiadło wówczas bagatela 40 392 widzów. To pokazuje, jak dużą popularnością cieszy się stadion, dzięki rozgrywanym tam meczom międzypaństwowym. A rozgrywanie takich meczów nie byłoby możliwe, gdyby nie nowoczesny wygląd i rozwiązania. Tym właśnie charakteryzuje się Stadion Energa Gdańsk.
Stadion Energa Gdańsk – powstanie
Historia stadionu, na którym swoje mecze rozgrywa Lechia Gdańsk nie jest tak długa, jak w przypadku innych stadionów w Polsce. Wystarczy chociażby wspomnieć tutaj o stadionach Arki w Gdyni czy Górnika w Zabrzu, gdzie pomysły na budowę pojawiały się nawet jeszcze przed II wojną światową, a ich realizacja dokonała się jeszcze w XX. wieku z kilkoma późniejszymi przebudowami. Tutaj sam pomysł na budowę stadionu w Gdańsku pojawił się zdecydowanie później, bo już w XXI. wieku. A miał on związek z wyborem Polski na jednego z gospodarzy finałów rozgrywek EURO 2012, czyli Mistrzostw Europy w piłce nożnej. W zamyśle osób odpowiedzialnych za organizację turnieju w Polsce, jednym z miast gospodarzy, miał być Gdańsk. Dlatego też powstała potrzeba wybudowania w Gdańsku nowoczesnego stadionu, który uniesie rangę wielkiego piłkarskiego turnieju. Pomysły na to jak ma wyglądać przyszły stadion pojawiały się jeszcze przed wyborem gospodarzy EURO.
Jednak to co najważniejsze zaczęło się dziać w roku 2008. To wtedy 31 stycznia wybrano architekta, który był odpowiedzialny za projekt nowego stadionu. Zajęła się tym firma Rhode-Kellermann-Wawrowsky z Dusseldorfu, która tworzyła już wcześniej projekty innych nowoczesnych stadionów w Europie. Już w kwietniu tego samego roku rozpoczęto prace na obszarze, w którym miał nowy obiekt. Były to głównie prace porządkowe w dzielnicy Letnica, aby przygotować odpowiednio teren pod budowę. Kilka miesięcy później, a konkretnie w połowie grudnia, rozpoczęto już prace ziemne. Końcem maja 2009 roku rozpoczęte zostały główne prace budowlane. Budowa postępowała dość szybko i sprawnie, dlatego stadion został oddany do użytku już 19 lipca 2011 roku. Był zatem gotowy na rok przed inauguracją EURO 2012. To właściwie koniec historii stadionu, który z racji młodego jeszcze wieku, nie doczekał się na razie żadnej modernizacji.
Stadion z krótką historią, ale niezwykle nowoczesny i interesujący
Historią stadion Lechii Gdańsk jeszcze nie porywa tak, jak chociażby swoim wyglądem. Jednak ma kilka ciekawostek, które nieco osłodzą tę na razie mało bogatą historię. Jedną z takich anegdot jest historia nazwy stadionu. Początkowo bowiem w wyniku rozporządzenia rady ministrów stadion nosił nazwę Arena Bałtycka. Od 2010 do 2015 roku stadion nosił już nazwę PGE Arena Gdańsk na mocy umowy sponsorskiej z Polską Grupą Energetyczną. Z kolei od roku 2015 do teraz stadion nosi nazwę Stadion Energa Gdańsk. Nietrudno się domyślić, że kolejna zmiana nazwy miała związek ze zmianą sponsora na firmę Energa.
Kolejną ciekawostką, a jednocześnie potwierdzeniem efektownego wyglądu obiektu są zdobyte przez stadion nagrody. Oczywiście chodzi tutaj o nagrody w dziedzinie architektury sportowej. Na tym polu obecny stadion Lechii Gdańsk zdobył kilka wartościowych nagród, jak chociażby przykładowo statuetka The Stadium Business Awards 2012, jako jedyny polski stadion.
Ciekawostek jest więcej. Wymiary całej konstrukcji stadionu wynoszą 236 x 203 metry. Do skonstruowania fasady obiektu użyto aż 18000 płytek poliwęglanowych w 6 odcieniach. Fasada ta ma powierzchnię około 4,5 ha. Barwa i kształt kopuły zadaszenia stadionu ma w zamyśle architektów przypominać bursztyn, czyli tzw. "złoto Bałtyku".
Spory parking, pojemne trybuny, efektowne nagłośnienie Stadionu Energi Gdańsk
fot. Zoover
Trybuny pomieścić mogą ponad 40000 ludzi. Dodatkowo na obiekcie dostępnych jest 40 przeszklonych lóż o różnych powierzchniach. Wszyscy kibice będą znakomicie widzieć to, co się dzieje na boisku dzięki wielkim telebimom o powierzchni 72 m2, a także doskonale słyszeć spikera, dzięki nagłośnieniu o mocy 195000 watów. Wokół obiektu powstał tor dla miłośników wrotkarstwa. Z kolei za obiektem dostępny jest dla kibiców parking, mogący pomieścić 2171 aut oraz 74 autokary.
Stadion Energa Gdańsk wzorem najlepszych stadionów na świecie, oferuje zatem swoim kibicom bardzo wiele. Inne polskie kluby piłkarskie mogą pozazdrościć Lechii Gdańsk tak nowoczesnego, pięknego i przyjaznego kibicom stadionu.
Zobacz również
Adres | ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1 Gdańsk Pojemność |