Stadion Lechii Gdańsk

Stadion Energa Gdańsk - podstawowe informacje o obiekcie

Stadion Energa Gdańsk, bo tak aktualnie brzmi oficjalna nazwa stadionu Lechii Gdańsk, znajduje się przy ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk 1. Jest to część obszaru gdańskiej dzielnicy o nazwie Letnica. Obiekt nie należy do klubu piłkarskiego Lechia Gdańsk, a jest jedynie przez niego wykorzystywany. Oficjalnym właścicielem, która posiada wszelkie prawa do tego obiektu, jest miasto Gdańsk.

stadion-lechii-gdansk

fot. lechia.pl

 

Stadion może pomieścić na trybunach 41 620 widzów, mogących oglądać zmagania piłkarzy na boisku o wymiarach 105 x 68 metrów. Ciekawostką jest, że do przygotowania boiska wykorzystano nawierzchnię hybrydową. Oznacza to, że murawa boiska składa się zarówno z trawy naturalnej jak i sztucznej. Dla ciekawych, owszem jest to dopuszczalny przez przepisy sposób wykonania nawierzchni do gry w piłkę, ale tylko jeśli nie stwarza to niebezpieczeństwa dla zawodników. Stadion oferuje telebimy oraz sztuczne oświetlenie o natężeniu 2000 lx.

Sam wygląd stadionu również przykuwa uwagę, robi naprawdę dobre wrażenie. Dlatego zdarza się, że oprócz Lechii Gdańsk swoje mecze rozgrywa na nim także Reprezentacja Polski w Piłkę Nożną, co jeszcze bardziej podnosi prestiż gdańskiego stadionu. Wystarczy wspomnieć, że rekord frekwencji na trybunach stadionu padł właśnie na meczu Reprezentacji Polski. Było to 1 czerwca 2016 roku, kiedy to Polska podejmowała u siebie Holandię. Na trybunach zasiadło wówczas bagatela 40 392 widzów. To pokazuje, jak dużą popularnością cieszy się stadion, dzięki rozgrywanym tam meczom międzypaństwowym. A rozgrywanie takich meczów nie byłoby możliwe, gdyby nie nowoczesny wygląd i rozwiązania. Tym właśnie charakteryzuje się Stadion Energa Gdańsk.

Stadion Energa Gdańsk – powstanie

Historia stadionu, na którym swoje mecze rozgrywa Lechia Gdańsk nie jest tak długa, jak w przypadku innych stadionów w Polsce. Wystarczy chociażby wspomnieć tutaj o stadionach Arki w Gdyni czy Górnika w Zabrzu, gdzie pomysły na budowę pojawiały się nawet jeszcze przed II wojną światową, a ich realizacja dokonała się jeszcze w XX. wieku z kilkoma późniejszymi przebudowami. Tutaj sam pomysł na budowę stadionu w Gdańsku pojawił się zdecydowanie później, bo już w XXI. wieku. A miał on związek z wyborem Polski na jednego z gospodarzy finałów rozgrywek EURO 2012, czyli Mistrzostw Europy w piłce nożnej. W zamyśle osób odpowiedzialnych za organizację turnieju w Polsce, jednym z miast gospodarzy, miał być Gdańsk. Dlatego też powstała potrzeba wybudowania w Gdańsku nowoczesnego stadionu, który uniesie rangę wielkiego piłkarskiego turnieju. Pomysły na to jak ma wyglądać przyszły stadion pojawiały się jeszcze przed wyborem gospodarzy EURO.

Jednak to co najważniejsze zaczęło się dziać w roku 2008. To wtedy 31 stycznia wybrano architekta, który był odpowiedzialny za projekt nowego stadionu. Zajęła się tym firma Rhode-Kellermann-Wawrowsky z Dusseldorfu, która tworzyła już wcześniej projekty innych nowoczesnych stadionów w Europie. Już w kwietniu tego samego roku rozpoczęto prace na obszarze, w którym miał nowy obiekt. Były to głównie prace porządkowe w dzielnicy Letnica, aby przygotować odpowiednio teren pod budowę. Kilka miesięcy później, a konkretnie w połowie grudnia, rozpoczęto już prace ziemne. Końcem maja 2009 roku rozpoczęte zostały główne prace budowlane. Budowa postępowała dość szybko i sprawnie, dlatego stadion został oddany do użytku już 19 lipca 2011 roku. Był zatem gotowy na rok przed inauguracją EURO 2012. To właściwie koniec historii stadionu, który z racji młodego jeszcze wieku, nie doczekał się na razie żadnej modernizacji.

Stadion z krótką historią, ale niezwykle nowoczesny i interesujący

Historią stadion Lechii Gdańsk jeszcze nie porywa tak, jak chociażby swoim wyglądem. Jednak ma kilka ciekawostek, które nieco osłodzą tę na razie mało bogatą historię. Jedną z takich anegdot jest historia nazwy stadionu. Początkowo bowiem w wyniku rozporządzenia rady ministrów stadion nosił nazwę Arena Bałtycka. Od 2010 do 2015 roku stadion nosił już nazwę PGE Arena Gdańsk na mocy umowy sponsorskiej z Polską Grupą Energetyczną. Z kolei od roku 2015 do teraz stadion nosi nazwę Stadion Energa Gdańsk. Nietrudno się domyślić, że kolejna zmiana nazwy miała związek ze zmianą sponsora na firmę Energa.

Kolejną ciekawostką, a jednocześnie potwierdzeniem efektownego wyglądu obiektu są zdobyte przez stadion nagrody. Oczywiście chodzi tutaj o nagrody w dziedzinie architektury sportowej. Na tym polu obecny stadion Lechii Gdańsk zdobył kilka wartościowych nagród, jak chociażby przykładowo statuetka The Stadium Business Awards 2012, jako jedyny polski stadion.

Ciekawostek jest więcej. Wymiary całej konstrukcji stadionu wynoszą 236 x 203 metry. Do skonstruowania fasady obiektu użyto aż 18000 płytek poliwęglanowych w 6 odcieniach. Fasada ta ma powierzchnię około 4,5 ha. Barwa i kształt kopuły zadaszenia stadionu ma w zamyśle architektów przypominać bursztyn, czyli tzw. "złoto Bałtyku".

Spory parking, pojemne trybuny, efektowne nagłośnienie Stadionu Energi Gdańsk

PGE-Arena-Gdask-Stadion-Lechii

fot. Zoover

Trybuny pomieścić mogą ponad 40000 ludzi. Dodatkowo na obiekcie dostępnych jest 40 przeszklonych lóż o różnych powierzchniach. Wszyscy kibice będą znakomicie widzieć to, co się dzieje na boisku dzięki wielkim telebimom o powierzchni 72 m2, a także doskonale słyszeć spikera, dzięki nagłośnieniu o mocy 195000 watów. Wokół obiektu powstał tor dla miłośników wrotkarstwa. Z kolei za obiektem dostępny jest dla kibiców parking, mogący pomieścić 2171 aut oraz 74 autokary.

Stadion Energa Gdańsk wzorem najlepszych stadionów na świecie, oferuje zatem swoim kibicom bardzo wiele. Inne polskie kluby piłkarskie mogą pozazdrościć Lechii Gdańsk tak nowoczesnego, pięknego i przyjaznego kibicom stadionu.

Na forum

wakacyjne miejscowości- gdzie i jacy kibice widziani -E4- 16.07.2017 13:14

Wczasy we Władysławowie i ku zaskoczeniu duży napis na deptaku ODRA OPOLE :) mordka sie ucieszyła hehe Poza tym zwiedziłem Gdańsk, Sopot, Gdynie na powrocie 2 dni w Warszawie. Zobaczyłem stadion Lechii i Narodowy i ku mojemu zdziwieniu stadion Lechii zrobił na mnie lepsze wrażenie. Ze strony kibicowskiej śmieszna sytuacja w metrze warszawskim gdzie grupka szczurków Polonii Warszawa w momencie wysiadania z metra dała znać o sobie a po 20 sekundach ruszył za nimi patrol Legionistów gabarytowo 2 poziomy większy hehe ale nie widziałem jak to się zakończyło bo jechałem dalej.
Warszawa bardzo ładna ale ilość brudasów mnie przeraziła i przekonałem się że mówienie że ich u nas nie ma to mit. A chciał bym dodać że te kurwy muzułmańskie widziane w Muzeum Powstania Warszawskiego gdzie znudzeni nie wiem na chuj tam poszli wyprowadziły nawet moją żonę z równowagi a hitem była jakaś turystka mówiąca po angielsku która pokazując niemiecki bombowiec z 2 wojny mówiła dziecku że to ten co się rozbił w Smoleńsku... I tutaj moja kobieta już nie wytrzymała i ją zwyzywała hehe Muzeum zrobiło ogromne wrażenie na mnie.

Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk-Kibicowsko abu dhabi 24.10.2016 19:52

To, że jesteśmy średnią ekipą to prawda, nie ma co zaciemniać rzeczywistości. Wyobraźcie sobie, że Stomil wjeżdża pod stadion Lechii, Lechowi, ŁKSowi, Widzewowi i paru innym ekipom ( Ruch celowo pomijam), nie mieliby prawa przegonić gospodarzy. Moim zdaniem jesteśmy od lat ekipą, która nie potrafi wykorzystać swojego potencjału, który jest ogromny. Inna sprawa jest taka, że przez tyle lat, gdy nie przyjmowaliśmy gości już się trochę odzwyczailiśmy od myśli, że ktoś nam może wjechać pod kasy.
Co jest znamienne? Jestem z tego pokolenia, które działało w latach 90 i początek 2000-nych, pamiętam rok +- 2000, gdy to własnie Stomil wjechał nam pod kasy i tego starcia też nie mogliśmy zaliczyć do udanych- pamięta to ktoś jeszcze? Stomil wpada chwilę po rozpoczęciu meczu, nas przed stadionem może 20-30, dochodzi do fajnej wymiany argumentów zakończonej po chwili przez tych co zawsze. Pozdro dla obiektywnych i szacun dla chłopaków, że bez pitolenia przyznali się do porażki, drugiej strony wstyd, że pod stadionem znalazło się tylko 30 chętnych do przywitania gości.

Awanse/Spadki 2015/16 GtWładzię 23.05.2016 17:26

drobna ciekawostka: jeśli GKS Przodkowo, z ligi pomorsko-zachodniej przeszło by w barażach Odrę Opole, to kibice gości ( no i piłkarze z Przodkowa ;) będą przyjeżdżali na stary stadion Lechii do Gdańska.

Sytuacja w Krakowie na przestrzeni ostatnich 30 lat Tel 28.10.2014 14:30

To wy barany nie pierdolcie, jedzcie sobie na stadion Lechii i pokazcie powiewajace flagi trzeciej rzeszy. Skad sie biora tacy idioci?!

Kary, zakazy... grzeg 06.08.2013 18:21

Na 99% (100%) cały stadion Lechii zostanie zamknięty na sobotni mecz Lechia - Cracovia. Ręce opadają.

Inwestycje / Remonty ... polski 11.08.2010 12:31

Moim zdaniem:
stadion Cracovii-zbyt maly,ale jesli juz to przynajmniej mogli doprowadzic do jednakowego poziomu wszystkich trybun...tj te mniejsze(tragicznie to wyglada)trybuny podciagnac na taka sama wysokosc jak trybuna glowna i tak by nie bylo dwuch poziomow tylko jeden a nie jak na glownej,wowczas stadion z pewnoscia zwiekszylby swoja pojemnosc do ok 20 tys i bylo by powiedzmy nie najgorzej.Dobrze by bylo rownierz by kolorystyka krzeselek ukladala sie w bialo czerwone pasy

stadion Wisly-mimo ze inwestycja pochlonela morze pieniedzy i zarzadzanie srodkami nie bylo najlepsze to stadion jesli chodzi o caloksztalt to jeden z najlepszych,dobre wykonczenie,wysoka trybuna dla najzagorzalszych fanow,kolorystyka krzeselek bez zastrzezen,ladny motyw bialej gwiazdy za jedna z trybun....wsumie to nie ma sie do czego przyczepic

stadion Lecha-jesli chodzi o pojemnosc to super,jest jednak pare bubli...za jedna z bramek 3 poziomy trybun,za druga 2...co wplywa niekorzystnie na caloksztalt bryly stadionu,ktory obserwowany z lotu ptaka nie robi juz takiego wrazenia,wrecz przeciwnie,wyglada to tragicznie.Fajnie by bylo jak by do tych dwuch poziomow dobudowac trzeci to wtedy stadion by tylko na tym zyskal.Pozatym ten napis POZnan,nie wiem o co w tym chodzi,smieszne...dobrze natomiast ze trybuny utrzymano w jednej kolorystyce

stadion Lechii-pojemnosc ok,bryla stadionu bez zarzutow,nalezy poczekac jednak jeszcze na wykonczenie

stadion Slaska Wroclaw-z zewnatrz nie za bardzo mi sie podoba,jednak wnetrze jest zajefajne,mysle ze bedzie robil niesamowite wrazenie od wewnatrz

stadion Legii-pojemnosc mogla by byc wieksza,przynajmniej tak na 40 tys,ale generalnie ladna inwestycja

Inwestycje / Remonty ... Frantic 08.06.2010 17:42

Na mnie robiłoby to wrażenie, gdyby tak był podświetlony stadion Lechii, GKSu Bełchatów, czy Radomiaka.. Owszem, sprawia wrażenie jakby to była wizualizaja, efekt bardzo dobry itd. ale iti chce chyba zaprosić kibiców na dyskotekę, a nie na mecz.

Inwestycje / Remonty ... Inspektor Gadget 04.02.2009 09:28

BIAŁA GWIAZDA ROZWAŻA MOŻLIWOŚĆ GRY NA STADIONIE LECHII

Kto wie, czy kibice Wisły mieszkający w Krakowie, nie będą musieli jesienią przejechać przez całą Polskę, aby obejrzeć mecz swoich ulubieńców w europejskich pucharach. Działacze Białej Gwiazdy rozmawiali ponoć z władzami Lechii Gdańsk o możliwości rozgrywania meczów na stadionie przy ul. Traugutta.

Już wiosną na stadionie Wisły zostanie zburzona jedna trybuna. Jednak całą parą prace ruszą dopiero latem, gdy zniknie główna trybuna. Wówczas gra Białej Gwiazdy pod Wawelem w europejskich pucharach będzie niemożliwa.

Gdańsk to dobre miejsce dla Wisły. Stadion Lechii z dnia na dzień robi się bardziej nowoczesny, a kibice obu drużyn są zaprzyjaźnieni od lat. Obiekt przy Traugutta jest już gotowy do organizacji meczów w Pucharze UEFA, a jesienią może będzie mógł gościć spotkania w ramach Ligi Mistrzów.
źr. lechia.gda.pl


Zobacz również

Adres

ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1 Gdańsk Pojemność