GymBeam
www.warhouse.pl

Stadion Piasta Gliwice

Tam, gdzie Piast ma swój dom - o stadionie miejskim w Gliwicach

Stadion domowy drużyny Piasta Gliwice znajduje się oczywiście w Gliwicach. Dokładniej - obiekt ten mieści się przy ulicy Okrzei. Nazwa stadionu od razu wskazuje na to,  kto jest właścicielem obiektu. Jest nim miasto Gliwice, które w ramach umowy dzierżawy udostępnia klubowi stadion. Dzięki współpracy Piast Gliwice może rozgrywać swoje mecze jako gospodarz na stadionie należącym do miasta. Obiekt prezentuje się bardzo okazale, jak na polskie warunki ligowe i dlatego jest uznawany za jeden z ładniejszych stadionów w naszym kraju. Co prawda, ze względu na kunszt architektoniczny czy chociażby pojemność, daleko mu do podobnych obiektów w Europie. Jednak  stadion miejski w Gliwicach to obiekt, którego ani miasto ani klub nie muszą się wstydzić.

stadion-piasta-gliwice

fot. piast-gliwice.eu

Historia gliwickiego stadionu miejskiego - co działo się przed powstaniem najnowszej wersji obiektu?


Początek historii gliwickiego stadionu sięga roku 1927, a więc jeszcze czasów przed II wojną światową. To wówczas, w tym samym miejscu, oddano do użytku stadion piłkarski. Mógł on pomieścić aż 15 000 kibiców na trybunach, co było wynikiem fenomenalnym jak na tamte czasy. Oczywiście stadion nie leżał wówczas w granicach państwa polskiego. Był to obiekt niemiecki, zaprojektowany i zbudowany w całości przez Niemców. Nosił on z resztą także niemiecką nazwę: "Jahn-Stadion", a swoje domowe mecze rozgrywał na nim niemiecki klub piłkarski.

Po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to miasto Gliwice zostały włączone w terytorium Państwa Polskiego, stadion stał się domem dla polskich klubów piłkarskich. Od 1945 roku swoich rywali gościła tam drużyna Budowlanych. 11 lat później doszło do fuzji trzech klubów piłkarskich: Sparty, KS Hutnik oraz KS Budowlani.

W wyniku tej fuzji powstał GKS, czyli Gliwicki Klub Sportowy, który stał się gospodarzem obiektu. W 1964 roku, a więc 8 lat po powstaniu GKS'u doszło do kolejnego przetasowania. GKS Hutnik połączył się z SKS Piast i tak powstał Gliwicki Klub Sportowy Piast, który rozgrywał swoje mecze przy Okrzei. Niedługo potem rozpoczęto prace budowlane, mające na celu przebudowę całego stadionu.

Przebudowa obiektu i późniejsza modernizacja

Odremontowano m.in. budynek klubowy, a w sąsiedztwie boiska głównego powstało boisko treningowe. Za trybuny służyły kibicom drewniane ławki. W późniejszych latach nie przeprowadzano już poważniejszych prac modernizacyjnych. Dlatego też dokładnie w takiej postaci stadion stał przy Okrzei aż do początku XXI wieku.
To wtedy rozpoczęto stopniowo modernizować obiekt. W 2006 roku na stadionie zamontowano sztuczne oświetlenie. Było to spore wydarzenie, dlatego zostało uświetnione meczem towarzyskim pomiędzy Piastem Gliwice, a Pogonią Szczecin.

Dobra gra Piasta w tamtym okresie doprowadziła klub do piłkarskiej Ekstraklasy, to znaczy do najlepszej piłkarskiej ligi w Polsce. Niestety stadion przy Okrzei nie spełniał wówczas wymogów licencyjnych, co eliminowało możliwość rozgrywania na nim meczy jako gospodarz przez gliwicki klub. Sama instalacja sztucznego oświetlenia nie zmieniała zupełnie nic w tym względzie.

Pierwszy mecz Ekstraklasy na gliwickim obiekcie

3 kwietnia 2009 roku piłkarze Piasta mogli rozegrać pierwszy w historii mecz Ekstraklasy na gliwickim obiekcie, dzięki dokonaniu niewielkich lecz niezbędnych zmian w obrębie obiektu.

Nowy stadion na miejsce starego

Z kolei we wrześniu następnego roku, Piast rozegrał ostatnie domowe spotkanie na starym obiekcie. Wtedy rozpoczęto bowiem budowę zupełnie nowego obiektu w dokładnie tym samym miejscu. Stary obiekt został zburzony i już na zawsze odszedł do historii. Wygląd nowego stadionu został zaprojektowany przez niemiecką firmę z miasta Padeborn. Dlatego stadion w wielu elementach jest niemal bliźniaczo podobny do obiektu, na którym swoje mecze rozgrywa klub piłkarski SC Padeborn 07. Budowa stadionu trwała około rok, bo już 5 listopada 2011 roku miało tam miejsce spotkanie inauguracyjne pomiędzy Piastem Gliwice, a Wisłą Kraków.
Podstawowe informacje i ciekawostki o współczesnym gliwickim stadionie

Pojemność nowego obiektu jest mniejsza niż w przypadku starej konstrukcji. Wynosi ona dokładnie 9 913 miejsc siedzących, w tym dziesiątki miejsc dla VIP'ów, prasy czy komentatorów. Dostępne są także specjalne miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Kibice mogą dokładniej śledzić przebieg spotkania dzięki dwóm ogromnym telebimom oraz sztucznemu oświetleniu o natężeniu 2000 lx. Na obszarze całego obiektu znajdują się budynki, w których można znaleźć toalety, punkty medyczne i pomieszczenia klubowe.

stadion-piasta-sektory
fot. piast-gliwice.eu

Do pomieszczeń klubowych zaliczymy chociażby szatnie, pokoje dla trenerów, sędziów, delegatów, do badania dopingu itp. Co ciekawe, konstrukcja trybun oraz znajdujących się pod nimi wspomnianymi budynkami, została zaprojektowana w taki sposób, aby w przyszłości istniała możliwość rozbudowy stadionu o 5 tysięcy miejsc na trybunach. To bardzo dobre rozwiązanie. Boisko, na którym rozgrywane są mecze ma wymiary 105 x 68 metrów i w całości wykonane jest z trawy naturalnej. Z kolei boisko treningowe ma wymiary 20 x 40 metrów i jest wykonane z trawy sztucznej. Wokół stadionu został przygotowany parking, na którym zmieści się maksymalnie 146 samochodów osobowych. Oprócz tego także 11 autobusów oraz 100 rowerów.

Stadion naprawdę robi wrażenie, a do tego zapewnia kibicom dostęp do wielu udogodnień. Stadion Miejski w Gliwicach to nowoczesny i piękny stadion na miarę XXI wieku.


Zobacz również

Adres

ul. Okrzei 20 44-100 Gliwice Pojemność