Stadion Miedzi Legnica

Miejski Stadion im. Orła Białego - Przedstawienie stadionu w Legnicy.

Klub piłkarski Miedź Legnica rozgrywa swoje domowe spotkania na stadionie miejskim. Obiekt znajduje się w miejskim parku, przy alei Orła Białego (Al. Orła Białego 1). Tym też imieniem stadion został nazwany. Właścicielem obiektu jest miasto Legnica, a w jego imieniu zarządza nim legnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Stadion, jak już zostało wspomniane, służy miejscowemu klubowi piłkarskiemu Miedź Legnica. Podczas meczu pomieścić może 6244 kibiców. Powierzchnia boiska wynosi 105 x 68 metrów. Płyta boiska służy także organizacji innych wydarzeń sportowych, odbywających się w Legnicy. Tak było m.in. w 2010 roku, kiedy to odbyły się tam 74. Mistrzostwa Polski seniorów w Łucznictwie. Jednak głównym przeznaczeniem stadionu jest rozgrywanie na nim spotkań piłkarskich.

stadion-miedzi

fot. miedzlegnica.eu


Historia budowy i modernizacji Stadionu Orła Białego


Z wielu informacji zawartych na zdjęciach czy też w kronikach wiemy, że jeszcze przed wojną w tym samym miejscu, w którym stoi dziś stadion, znajdował się pokaźny tor z przeszkodami. Jego długość liczyła 2,5 km. Już wtedy pojawiały się propozycje i pomysły, aby wybudować w Legnicy stadion piłkarski.
W końcowym okresie 1947 roku uzyskano zgodę na przeprowadzenie takiej inwestycji. Zaskakuje szybkość prac budowlanych, bo już w lipcu następnego roku stadion został oficjalnie otwarty. Pierwszym gospodarzem obiektu został klub RKS Dziewiarz.
W latach 60. XX wieku, kosztem 6 mln zł, przeprowadzono pierwszą przebudowę obiektu. Wówczas z trzech stron boisko zostało otoczone trybunami ziemnymi. Stadion mógł wtedy pomieścić aż 20000 widzów podczas meczu, co było wtedy dużym osiągnięciem.
Stadion po przeprowadzeniu przebudowy nosił imię XXV-lecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Zmienił się wtedy także gospodarz obiektu, którym po ustaleniach został MZKS Legnica. Po małej reorganizacji od 1971 roku, aż do dziś, gospodarzem obiektu pozostaje z kolei klub sportowy Miedź Legnica.
Po pierwszej modernizacji obiekt nie zmieniał się do roku 2005. Wtedy to rozpoczęto kolejną, tym razem gruntowną przebudowę. W pierwszej kolejności rozebrano wały ziemne, które służyły za trybuny. Zastąpiły je wolnostojące trybuny z czterech stron boiska. Było to zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla kibiców, bowiem trybuny wolnostojące zostały ulokowane bliżej boiska.


W planie modernizacji było również zadaszenie trybun ze wszystkich stron, a także wykonanie sztucznego oświetlenia. Zdecydowano jednak ostatecznie, że póki co zadaszenie będzie posiadać tylko trybuna główna. Podobnie było z oświetleniem, którego instalację odłożono na późniejsze lata. Całkowity koszt modernizacji obiektu wyniósł około 34 mln zł. W dwa lata po zakończeniu prac nad gruntowną przebudową, nakładem ponad 11 mln zł, rozpoczęto prace na terenie w pobliżu stadionu. Ich celem było oddanie do użytku dwóch boisk treningowych, na których swoje treningi mogłaby prowadzić drużyna Miedzi Legnica. Jedno z dodatkowych boisk jest całkiem dobrze wyposażone. Posiada sztuczną nawierzchnię, trybuny o pojemności 200 miejsc, sztuczne oświetlenie oraz 6-torową bieżnię dla lekkoatletów. To były jak na razie ostatnie prace modernizacyjne na Stadionie Orła Białego.

stadion-miedzi-legnica2

fot. miedzlegnica.eu


Ciekawostki o stadionie Miedzi Legnica


Prawdopodobnie podczas budowy stadionu w latach 40. i 50. XX wieku zakopano pod płytą boiska dwa zniszczone czołgi. Wcześniej konieczne było pozbycie się tych czołgów, ale długo nikt nie wiedział w jaki sposób. Rozwiązaniem okazało się właśnie ukrycie ich pod płytą boiska.
Inna historia wiąże się ze wspomnianą podczas opisu historii przebudową stadionu w latach 60. XX wieku. Obiekt rozbudowano wówczas kosztem kilku milionów złotych, ale do prac budowlanych nie użyto tylko zakupionych materiałów. W dużej części, jako materiał do budowy, wykorzystano gruz z wyburzanych w tym czasie domów w centrum miasta. W ten sposób zaoszczędzono nieco na wydatkach.


Sektory i udogodnienia Stadionu Miejskiego w Legnicy


Obecnie stadion spełnia wszystkie wymogi najwyższych klas rozgrywkowych w Polsce, zarazem jest obiektem spełniającym oczekiwania kibiców. Trybuny o pojemności 6 244 miejsc zapewniają komfort podczas przyglądania się rywalizacjom sportowym na boisku. Stadion posiada także sztuczne oświetlenie oraz telebim, umożliwiający dokładniejsze śledzenie rozgrywanych meczy.

stadion-miedzi-legnica-sektory

fot. miedzlegnica.eu


Dla kibiców dostępny jest nie tylko parking przy samym stadionie, ale i rozległe powierzchnie parkingowe przy ulicy Bielańskiej, znajdujące się około 1,5 km od stadionu. Parkingi te są bardzo dobrze oświetlone, nawet późną porą nie ma problemu z trafieniem na stadion, pod którym działają kasy i czytniki biletów.
Obiekt miejski w Legnicy zapewnia więc wszystko, czego potrzebują kibice.


Klub piłkarski Miedź Legnica z dumą może gościć u siebie najlepsze drużyny piłkarskie w Polsce.

Na forum

Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO) Wózek 22.11.2016 20:53

Jeżeli chodzi o Dolny Śląsk to w Jeleniej Górze od dworca to przysłowiowy rzut beretem. Nawet z młyna miejscowych widac peron dworca z którego wysiadaja kibice przyjezdni. Tak samo na Piast Nowa Ruda (ale ten w mieście obiekt nie na Słupcu). Z dworca tylko zejść po schodach przez park i juz sie jest.

W sumie w Legnicy nie ma az tak daleko na stadion Miedzi jak również w Strzegomiu na AKS.

Inwestycje / Remonty ... Mazzari 02.02.2009 13:08

Jak dla mnie stadion MIEDZI jak najbardziej na duży +. Ładny, kameralny stadion. Jest bardziej nowoczesny niż niż nie jeden inny.


Zobacz również

Adres

Al. Orła Białego 1 59-220 Legnica Pojemność