Stadion Legii Warszawa

Wojskowi rozgrywają swoje mecze na Stadionie Miejskim Legii Warszawa imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Stadion jest położony przy ulicy Łazienkowskiej 3. Obiekt jest własnością miasta Warszawy, które dzierżawi go Spółce Akcyjnej Legia Warszawa. Nowy stadion został oddany do użytku w 2010 roku.

Stadion Legii Warszawa - podstawowe fakty

Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego znajduje się przy ulicy Łazienkowskiej 3. Jest własnością miasta stołecznego Warszawy. Umowa dzierżawy pomiędzy miastem a klubem obowiązuje od 1 sierpnia 2002 roku. Oficjalne otwarcie nowego stadionu nastąpiło 7 sierpnia 2010 roku. W meczu inauguracyjnym Arsenal Londyn pokonał warszawski klub 6:5. Stadion może pomieścić 31.103 widzów. Boisko ma wymiary 105 x 68 m. Szacowany koszt budowy wyniósł 460 milionów złotych.

Stadion-Legii-Warszawa fot. Wikipedia

Od Agrykoli po kompletną rozbiórkę - historia stadionu

Agrykola i przenosiny na Łazienkowską

Przenosiny klubu z Wołynia do Warszawy zapoczątkowały historię rozgrywania meczów w stolicy. Pierwsze inauguracyjne spotkanie rozegrano w 1917 roku na stadionie Agrykoli z Polonią Warszawa. Mecz zakończył się remisem 1:1. Warto podkreślić, iż było to jedyne warszawskie boisko nadające się do rozgrywania meczów o stawkę.

Cztery lata później (1921 r.) podpisano umowę o dzierżawę terenu na Łazienkowskiej. Pracę nad nowym stadionem rozpoczęto jeszcze w tym samym roku. Przy budowie obiektu wykorzystano pomoc wojska, które organizowało na nim imprezy o charakterze militarnym, np. pokazy bitew.

Powstanie Stadionu Wojska Polskiego

Budowę Stadionu Wojska Polskiego rozpoczęto w 1929 roku. Główna trybuna mogła pomieścić 5.000 widzów. Wokół murawy wybudowano bieżnię oraz tor kolarski. Obiekt oddano do użytku w 1930 roku. W meczu inauguracyjnym (9 VIII 1930 r.) warszawski klub podjął drużynę CF Europa Barcelona - spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Dwa tygodnie później, w niedzielę, rozegrano pierwszy mecz ligowy pomiędzy Legią a Czarnymi Lwów, który także zakończył się bramkowym remisem. Pierwsze spotkanie reprezentacja Polski rozegrała w tym samym roku 26 października, kiedy to pokonała Łotwę 6:0.

Okres wojenny i powojenny

Wybuch II wojny światowej w 1939 roku rozwiązał wszystkie sekcje sportowe, a stadion przeszedł w posiadanie Niemców, którzy dbali o obiekt i organizowali na nim zawody żołnierskie. Stadion przy Łazienkowskiej zdewastowano podczas ofensywy sił zbrojnych ZSRR.

Koniec wojny zapoczątkował odbudowę obiektu. W 1956 roku Legia doczekała się hali sportowej. Koniec lat pięćdziesiątych przyniósł również rekordy frekwencji na stadionie. Spotkanie Pucharu Europy ze Slovanem Bratysława oglądało 40 tys. Kibiców.

Modernizacje w ostatnim dwudziestoleciu

Ostatnie dwudziestolecie funkcjonowania obiektu to niewielkie modernizacje, będące jedynie przystankiem w drodze do wybudowania nowego stadionu. Rozbiórkę starego obiektu oraz przynależących do niego budynków rozpoczęto 17 listopada 2008 roku.

Nowy stadion

Budowa nowego obiektu

Budowa nowego stadionu została poprzedzona wieloma negocjacjami i nieudanymi projektami. Zaakceptowana koncepcja stadionu otrzymała miejską dotację w wysokości 460 milionów złotych. Pierwszy etap budowy rozpoczął się 17 listopada 2008 roku. W czerwcu 2010 roku ukończono budowę trybun o łącznej pojemności 27.000 widzów. Oficjalna inauguracja nowego obiektu miała miejsce 7 sierpnia. Legia podjęła londyński Arsenal - mecz zakończył się wynikiem 5:6 dla gości z Anglii.

Pojemność nowego stadionu Legii

Projekt ukończono 11 maja 2011 roku, kiedy to oddano do użytku Trybunę Zachodnią. Stadion posiada obecnie 31.103 miejsc siedzących. Jego konstrukcja pozwala na pomieszczenie 33.609 osób, aczkolwiek jedynie w przypadku, gdy część osób zajęłaby miejsca stojące, na co nie pozwala polskie prawo.

Oświetlenie i zadaszenie

Płyta boiska jest oświetlona światłem o wydajności 2000 luksów, umożliwiającej transmisję spotkań w jakości HD. Stadion posiada też oświetlenie iluminacyjne pozwalające na tworzenie ciekawych efektów graficznych. Obiekt jest zadaszony membraną o całkowitej powierzchni 18.000 m2.

Trybuny, telebimy i monitoring

Stadion Legii Warszawa Trybuny fot. legia.com

Położenie trybun nie zmieniło się względem starego stadionu. Na obiekcie znajdują się dwa telebimy umiejscowione po obu narożnikach boiska. Każdy z nich waży 7 ton i mierzy 9,4 x 5,4 metra. Stadion wyposażono ponadto w zaawansowany system monitoringu oraz bramki wejściowe posiadające czytniki Vario Gate, umożliwiające odczytywanie różnych typów biletów.

Parking

Stadion posiada wewnętrzny, dwukondygnacyjny parking. Pierwszy poziom mieści 387 samochodów, natomiast drugi 392. Parking dla VIP-ów wybudowano przed główną trybuną i mieści 18 aut. Kibice mogą też parkować swoje auta przy ulicach sąsiadujących ze stadionem.

Pozostałe udogodnienia i muzeum

Na promenadzie kibice mają dostęp do 12 obiektów gastronomicznych oraz SportBaru, w którym można zjeść i napić się alkoholu. Sympatyków Legii ucieszy z pewnością obecność FANSTORE, w którym można zakupić odzież oraz pamiątki klubowe.

Na stadionie znajduje się Muzeum Legii. Ulokowano je pod trybuną północną (Żyletą). Jego zwiedzanie jest bezpłatne i odbywa się w godzinach od 11:00 do 19:00. W weekendy jest zamykane o godzinie 17:00.

Na forum

Kibicowska Warszawa WF. 28.11.2019 09:02

Wrzucanie tu twarzówek jest napewno dużo bardziej prawilne od prywatnych kontaktów tych ludzi :)
Pokaż jeden z drugim JEDNO zdjęcie z TRYBUN gdzie na Legii jest kolorowo.
Na polskich trybunach od dawna najwięcej ludzi zaangażowanych wywodzi się z nurtu rapowego. Kiedyś byli skini, którzy wiedli prym. Dziś wymiana pokoleń i milion innych czynników sprawiły, że pewne kwestie wyglądają już inaczej. Mniej radykalnie. Bo inni ludzie doszli do głosu. Na stadionach jest biało, ale prywatne kontakty nie zawsze są już tylko białe.
I niech nikt mi nie pierdoli, że takie rzeczy tylko w Warszawie bo można tu podać przykłady z każdego większego miasta w Polsce.
Znak czasów. Kasa kręci wszystkim wokół nas. Interesy, interesy, interesy. Na szczęście te interesy omijają stadiony, a napewno stadion Legii. Malik na Legie nie chodzi, ani nie jeździ.

Puchar Polski -2019/2020 ! stary zgred 31.10.2019 00:11

To jak będziesz miał okazję zobaczyć najlepszy stadion do prowadzenia dopingu i to niestety jest stadion Legii to zrozumiesz przebić się tam z dopingiem nielicznym się udało . A porównywanie Legii do SSW jest słabe.

Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO) jestesmywaszastolica 11.02.2018 12:03

Dla osoby spoza naszego miasta, która nie zna topografii, a jako punkty odniesienia może mieć kilka miejsc charakterystycznych w stylu Pekin, Dworzec Centralny, Stadion Legii, Narodowy, Wilanów czy tam Starówka to w sumie wychodzi, że jest ona dość blisko naszego stadionu :)

Europejskie Puchary 2016/17(Polskie ekipy) arleska 29.09.2016 10:53

Stadion Legii zamknięty na mecz z Realem.....mają się odwoływać ale czy to coś da ,wątpie .Patrząc ile kar w zawieszeniu miała Legia.Szkoda jedynie mord z zakazami po Borusii.Na chwile obecną klub nałożył 60 ZAKAZÓW

MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI 2014. BratB 10.11.2014 11:47

Informacja ze strony stadionu Narodowego

Szanowni Państwo informujemy, że 11 listopada w związku z Marszem Niepodległości, którego trasa biegnie w okolicach Stadionu Narodowego oba parkingi, zarówno wewnętrzny jak i zewnętrzny na błoniach stadionu, będą zamknięte. Tego dnia zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej. W związku z możliwymi utrudnieniami w ruchu, w trosce o komfort gości Zimowego Narodowego, pomiędzy godz. 16.30 a 20.00 nasze lodowiska będą nieczynne. Z osobami, które kupiły już bilet wkrótce się skontaktujemy.

Narodowy będzie otwarty jedynie dla autokarów zorganizowanych to info ze stronu Marszu Niepodległości, także samochodów raczej tam sie nie zaparkuje.
W latach poprzednich Torwar/stadion Legii, ale nie wiem jaka będzie odległość od mety marszu do parkingu na Torwarze po zmianie trasy.
Może pomoże ktoś z Warszawy ?

Europejskie puchary 2013/2014 - polskie ekipy Virtuti Militari 19.09.2013 11:41

Komisja dyscyplinarna UEFA ukarała Legię Warszawa za zachowanie kibiców w meczach eliminacji Ligi Mistrzów. Stadion przy Łazienkowskiej zostanie zamknięty na mecz w Lidze Europejskiej z cypryjskim Apollonem Limassol.
Klub otrzymał decyzję w czwartek. Kara jest dotkliwa – stadion Legii zostanie zamknięty na najbliższy mecz rozrywek UEFA oraz na jedno dodatkowe pucharowe spotkanie w zawieszeniu na 5 lat. Do tego dochodzi kara finansowa w wysokości 150 tys. euro.

Klub wystąpi o uzasadnienie decyzji UEFA i po jego analizie rozważy wniesienie odwołania.

W związku z powyższym Klub nie uruchomi sprzedaży biletów na najbliższy mecz rozgrywek UEFA z Apollon Limassol, który odbędzie się w 3 października.

Europejskie puchary 2013/2014 - polskie ekipy jar_ko_w 15.09.2013 18:50

Wojewoda jeśli zamknie stadion Legii to i na Ekstraklasę i Puchary, czy jest dla niego jakieś rozróżnienie?
To w końcu bardzo ciekawa grupa kibicowsko, więc zamknięcie stadionu to wielka lipa.


Zobacz również

Adres

ul. Łazienkowska 3, 00-449 Warszawa Pojemność