Stadion Lecha Poznań

Kolejorz rozgrywa swoje mecze na Stadionie Miejskim w Poznaniu. Obiekt nosił do niedawna nazwę INEA Stadion, która przestała być jednak aktualna po rozwiązaniu umowy sponsoringowej 30 czerwca 2018 roku. Stadion Lecha Poznań jest położony przy ulicy Bułgarskiej 17. Stanowi własność miasta Poznań. Nowy stadion został oddany do użytku 20 września 2010 roku.

Stadion Lecha Poznańfot. Wikipedia

Stadion Lecha Poznań – podstawowe fakty

Stadion Lecha Poznań znajduje się przy ulicy Bułgarskiej 17. Jest własnością miasta Poznań, a klub dzierżawi go wraz z zależną spółką Marcelin Management od roku 2011. Oficjalne otwarcie nowego stadionu odbyło się 20 września 2010 roku – zorganizowano na nim koncert Stinga. Inauguracja miała natomiast miejsce 30 września 2010 roku podczas meczu Lech Poznań – Red Bull Salzburg (2:0).

Stadion  może pomieścić 42.837 widzów. Boisko ma wymiary 105 x 66 m. Szacowany koszt budowy wyniósł 750 milionów złotych.

Historia Stadionu Miejskiego w Poznaniu

Przeprowadzka ze stadionu na Dębcu

Budowę obiektu w Poznaniu rozpoczęto w 1968 roku. Betonowe miejsca na ławki oraz korona stadionu zostały usytuowane na wale ziemnym. Trzy trybuny wybudowano w charakterystycznym kształcie podkowy. Lech Poznań rozegrał tu pierwszy mecz 23 sierpnia 1980 po przeprowadzce z obiektu na Dębcu (ul. 28 Czerwca). Spotkanie z Motorem Lublin zakończyło się remisem 1:1.

Nowe jupitery

Sześć lat później wybudowano cztery charakterystyczne 56-metrowe maszty z jupiterami, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta. Oświetlenie o mocy 1890 luksów zaprezentowano po raz pierwszy na meczu eliminacyjnym do ME Polska  - Grecja (2:1). W 1984 roku, 8 kwietnia padł rekord frekwencji na stadionie. Lech zmierzył się z Widzewem, a porażkę (0:1) Kolejorza obejrzało 45 tysięcy widzów. Obiekt nie był modernizowany przez bardzo długi czas. Jedyną przeprowadzoną zmianą było zainstalowanie plastikowych krzesełek na początku lat dziewięćdziesiątych.

Budowa nowego stadionu

Gruntowną przebudowę obiektu rozpoczęto w 2002 roku. Modernizacją zajęło się przedsiębiorstwo Modern Construction Systems. Dobudowano czwartą trybunę zamykającą kształt podkowy i zwiększającą pojemność stadionu o 8124 miejsca. Remont trwał 2 lata. W 2006 roku czwarta trybuna uzyskała zadaszenie, a murawa podgrzewanie. Rozpoczęto też budowę trybuny numer 2, która zajęła miejsce starego „kotła”. Przyznanie Polsce i Ukrainie organizacji Mistrzostw Europy w 2012 roku sprawiło, iż władze Poznania zdecydowały o zmianie projektu nowego stadionu. Arena miała pomieścić około 45.000 kibiców.

Nowy stadion miejski w Poznaniu

Prace nad nowym stadionem trwały do września 2010 roku. Wszystkie trybuny otrzymały szersze, niż planowano, składane krzesełka. Z tego powodu docelowa pojemność wyniosła 42.837 widzów, a nie 45.000. Zadaszenie obiektu tworzy membranowe poszycie w kolorze jedwabiu.

Trybuny

Stadion Miejski w Poznaniu ma cztery trybuny:

  • Trybuna nr 1 – pojemność 12.481. Główna trybuna przeznaczona dla piłkarzy, dziennikarzy i gości specjalnych. W jej skład wchodzi też podziemny parking.
  • Trybuna nr 2 – pojemność 9.610. Trzypoziomowa przeznaczona dla kibiców. Znajduje się w niej tzw. „kocioł” – miejsca przeznaczone dla fanatyków Kolejorza.
  • Trybuna nr 3 – pojemność 14.033. Pięć kondygnacji dla kibiców. Pozostałą powierzchnię zajmują magazyny, zaplecza i sale konferencyjne.
  • Trybuna nr 4 – pojemność 6.749. Czterokondygnacyjna dla widowni. Na niej znajdują się też miejsca dla niepełnosprawnych kibiców.

Stadion LechaPoznan trybuny
fot. lechpoznan.pl

Murawa

Murawa na stadionie Lecha była wymieniana już kilkunastokrotnie (II kw., rok 2018). Stadion nie posiada szklanego zadaszenia, a konstrukcja obiektu nie pozwala na swobodny przepływ wiatru, ani dostęp naturalnych promieni słonecznych. Niektórzy twierdzą, iż stadion Lecha to jeden z najgorszych dla wzrostu murawy obiektów w Europie, a osoby dbające o jej stan mówią, iż obiekt nigdy nie obejdzie się bez specjalnych lamp. Płyta boiska jest podgrzewana.

Dojazd na stadion i zwiedzanie

Dojechać na stadion można za pomocą autobusów A, 50, 63, 91 i 116, tramwajów 1, 6, 13, 15 oraz samochodem.

Stadion posiada bogatą ofertę wycieczek. Dostępne jest zwiedzanie standardowe, z Koziołkiem, z piłkarzem, zwiedzanie ekskluzywne oraz wycieczki w dniu meczowym. Ceny wahają się od 10 do 200 złotych, przy czym w najbogatszych pakietach w cenie jest posiłek w restauracji klubowej oraz pamiątka klubowa.

W sąsiedztwie obiektu znajduje się restauracja 12 Sports Bar & Restaurant o powierzchni blisko 400 m2. Za 4. trybuną znajduje się plac zabaw dla dzieci i namiot z lodowiskiem czynnym od listopada do marca. Pod 1. trybuną ulokowano natomiast Klub Muzyczny B17 o powierzchni ponad 1000 m2 mogący pomieścić blisko 1500 gości. W klubie odbywają się liczne wydarzenia biznesowe i komercyjne, takie jak konferencje, bankiety, targi i prezentacje. Nieopodal znajduje się propozycja dla osób dbających o tężyznę fizyczną – siłownia Fit For Free. Na terenie obiektu znajdziemy także sklep, w którym możemy kupić oficjalne pamiątki klubowe.

Na forum

Kibicowska Wielkopolska TiTulus 26.01.2018 21:33

@plemplem81 ale co w nim było genialnego? Konstrukcja wadliwa, trybuny daleko od boiska. Jedynie wspomnienia i atmosfera jak w 1972 roku podczas meczy drugoligowych Kolejorza przychodziło po 40-60 tys wiary były fajne.
Zdecydowanie lepszy, chociaż mniejszy, był już stary stadion Lecha na Dębcu. Typowo piłkarski z przejeżdżającą lokomotywą obok. :)

CHULIGAŃSKIE (i nie tylko) WSPOMNIENIA .... nisc 01.01.2016 22:05

Jesień 1995, Poznań, Lech-Legia, przyjechaliśmy tam na wybadanie terenu no i w celu konfrontacji z Warszawianami, wiedzieli tylko główna ekipa Lecha i fc Gniezno, przed meczem R. wpada na genialny pomysł, podbija do policji i przedstawia grupę jako Arka Gdynia, mamy zgodę z Legią, chcemy wejść na sektor gości, oczywiście wchodzimy, po wcześniejszym wylegitymowaniu miejsca zamieszkania, co wykluczyło będących w szoku fanów Lecha z Action Direct, zbieramy się na pustym placu za bramką (stare czasy, stadion Lecha z 3 trybunami), z tego co pamiętam stojąca na sektorze gości grupka głównie Pogoni i parę osób z Legii jest w stanie głębokiej zadumy ;-), kiedy już większość grupy ma sprawdzone białka ruszamy od razu na sektor gości, miało być spokojnie a kończy się na wyścigi, z głównym celem Ch. z Pogoni...do jakiejś tam super grubej awantury nie dochodzi, jednak zaczyna dobiegać Legia z głównej grupy, która już była pod stadionem, po paru kopach, solówkach i ganiankach musimy się zrywać przed policją, kóra ostatecznie dochodzi do wniosku że my chyba zgodą Legii nie jesteśmy...Paręnaście osób od nas przeskakuje płot i po trawiastej części trybuny Lecha zmyka na wiraż, wtapiając się w tłum, reszta otoczona policją ogląda cały mecz za bramką za flaga HFA...Przy okazji tego meczu formują się pierwsze oznaki układu na linii Gdynia-Poznań, z dwoma momentami konsternacji z naszej strony, najpierw kiedy koło nas i ekipy Lecha pojawia się przed meczem osobnik w szaliku Lech-Bałtyk, a potem na samym spotkaniu, kiedy Sz. od nas napotyka grupę w szalach Amiki Wronki ( z którą mieliśmy sezon wcześniej rolnicze przygody..)

pozdr

Trapi mnie to od dawna (KIBICOWSKO) GtWładzię 07.10.2014 10:28

O i tak po pierwsze, radzę czytać forum Ultras Tifosi z takim samym dystansem życiowym jak kibice.net
Po drugie,jest kilka postów niżej na tej stronie,na której wyczytałeś ową bzdurkę,informacja wyjaśniająca,że to nie żaden Ruch,tylko stary stadion Lecha.

Zgody/Kosy/Układy reaktywacja. dolce 29.04.2014 06:35

Co do zdjęcia z poprzedniej strony, to chyba jednak stadion Lecha .

A tak pozostając w luźnym klimacie, to oprócz ciekawego zestawu Lech-Pogoń ktoś dopisał że szal Liverpoolu...obok gościa z tym szalem dwóch typów w koszulkach Evertonu , acz jeden już obczaja typa z Anfield :-)

Zgody/Kosy/Układy reaktywacja. Pozorymylą 24.04.2014 19:26

A nie jest to przypadkiem jakiś mecz reprezentacji z lat 90 ? Wtedy takie klimaty to była normalność. Pierwszeństwo miały flagi klubowe.
I to chyba nie jest stadion Lecha - za niskie trybuny. Może Olimpia ? Tak wnioskuję to reklamie Bolplast, bo ta firma była związana z tym klubem.

NIESPEŁNIONE RZĄDU OBIETNICE = TEMAT ZASTĘPCZY KIBICE Anty pzpn! 07.05.2011 16:24

No wlasnie to jest nie do pomyslenia... Dzis stadion Lecha zamkniety, a jutro spotkanie Warta-Sandecja zostanie rozegrane przy otwartym stadionie...

- Kibice w mediach (temat zbiorczy) Piotrek198963 05.05.2011 13:47

Stadion Legii będzie zamknięty dla kibiców, zdecydował wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. - Dzisiaj zamknięty będzie też stadion Lecha w Poznaniu - dowiedziało się TOK FM.


Fot. AG
ZAMKNIĘTY STADION LEGII I LECHA
Po zadymie kiboli. Rzecznik rządu: Dość! PZPN wini policję
Wpływ na działania rządu mają wtorkowe wydarzenia z Bydgoszczy. Na oczach delegatów UEFA, którzy przyjechali zobaczyć, czy Polska jest gotowa na Euro 2012, kibole Legii i Lecha starli się z policją oraz ochroną i zdemolowali stadion, na którym rozgrywano finał Pucharu Polski.

Około godz. 14 premier zapowiedział, że jeszcze dzisiaj można się spodziewać decyzji wojewodów - mazowieckiego i wielkopolskiego - w sprawie zamknięcia dla kibiców stadionów Legii Warszawa i Lecha Poznań.

- Negatywne oceny, ze względu na zachowania kibiców w czasie finału Pucharu Polski, policja przygotowała w odniesieniu do stadionów w Poznaniu i w Warszawie - podkreślił Donald Tusk.

- Nie po budujemy nowe stadiony, by panowały na nich średniowieczne obyczaje - mówił premier.

Decyzja wojewody mazowieckiego ogłoszona godzinę po wystąpieniu premiera oznacza, że jutrzejszy mecz Legii Warszawa z Koroną Kielce odbędzie się przy pustych trybunach. Nowy stadion przy Łazienkowskiej, który może pomieścić 25 tys. widzów został otwarty latem ubiegłego roku.

- Zamknięty będzie także stadion w Poznaniu. Oficjalnie ogłosi to o godz. 17 wojewoda wielkopolski - dowiedziało się nieoficjalnie TOK FM.

17.11.2010 Poznań Polska vs. Wybrzeże Kości Słoniowej => P <= 18.11.2010 13:01

Moje spostrzeżenia odnośnie meczu i stadionu:

stadion Lecha - w środku prezentuje się fajnie, widok elegancki (siedziałem na trybunie II na samej górze czyli na 3 piętrze) aczkolwiek widać że jest jeszcze trochę rzeczy do zrobienia i poprawienia (infrastruktura przystadionowa).

doping - byłem na wielu meczach kadry, doping oceniam na 4.Było naprawdę nieźle. Świetnie wyszedł hymn pod koniec meczu, b.fajnie prezentowała się trybuna III gdzie prawie każdy trzymał podczas hymnu szalik :).Ogólnie komplet i fajnie to wyglądało. Z mej perspektywy najgorzej chyba dopingowała trybuna IV. Szkoda że PZPN zabrania na meczach kadry używania nagłośnienia...

+ brak pozdrowień dla zgód Lecha i dla samego Lecha
+ frekwencja na plus
+ ludzie chcą się bawić (fala, trzymanie się za bary)
- ubogi repertuar


Ogólnie było naprawdę fajnie :)).

Puchary Europejskie w wykonaniu Polskich ekip (2010/2011) Fisk 04.11.2010 11:56

Stadion Lecha ledwie ale dopuszczony, Polska to dziwny kraj;/ dopiero jak stadion stoi gotowy to widać co jest nie tak;/
Na meczu mają być zamontowane sejsmografy ponieważ okoliczne budynki podczas meczu drgają ;) ) jeżeli będzie za głośno to stadion może zostać delikatnie przebudowany....
Miejmy nadzieje ze pomimo tyle perypetii Lech pokaże klasę na trybunach i na boisku!

Polska - Ukraina (Towarzyski - 4 Września - Łódź) _hool_ 31.08.2010 12:39

Orientuje się ktoś czy będa jakieś problemy z wejściem na stadion jeśli bilet będzie miała inna osoba niż widniejące dane na bilecie?

Kiedyś wchodzilem na stadion Lecha z biletem imiennym innej osoby i nie było problemu.

Puchary Europejskie w wykonaniu Polskich ekip (2010/2011) Bastian 26.08.2010 16:06

raczej nieodpowiedni temat ale od kiedy stadion Lecha będzie miał już pełną pojemność albo chociaż troche więcej niż 13 tys?


Zobacz również

Adresul. Bułgarska 17
60-320 Poznań
Pojemność42 837
Oświetlenie1960 lx
Rekord frekwencji45 000 widzów (Lech Poznań – Widzew Łódź 8.04.1984)
Koszt747 mln zł