Stadion Pogoni Szczecin
Pogoń Szczecin w roli gospodarza Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera
Podobnie jak w przypadku wielu innych klubów piłkarskich w Polsce, tak i w przypadku Pogoni Szczecin, klub ten jest jedynie gospodarzem obiektu. Właścicielem natomiast jest miasto Szczecin, choć co niezwykle istotne, jeszcze przez pewien okres XX wieku obiekt był własnością klubu.
fot. pogonszczecin.pl
Lokalizacja stadionu
Stadion znajduje się niemal w centrum Szczecina. Wznosi się on dokładnie przy ulicy Karłowicza 28 w dzielnicy Pogodno. Obiekt, o czym więcej w historii, stoi w tym miejscu od 1914 roku. Oczywiście w tym czasie był wielokrotnie przebudowywany, a i pewnie na tych modernizacjach się nie skończy.
Historia szczecińskiego stadionu w pigułce
Historia obiektu sportowego przy Karłowicza 28 zaczyna się w 1914 roku, a więc w czasie I wojny światowej. W tym miejscu znajdowała się wówczas żwirownia. Rosyjskich jeńców wojennych, znajdujących się w Szczecinie, wykorzystano do przekształcenia jej w plac do gry w piłkę nożną. Oczywiście nie umożliwiał on w pełni komfortowej gry w piłkę nożną, ale mino wszystko ją umożliwiał. Zdobywał dzięki temu sporą popularność wśród mieszkańców miasta.
Doprowadziło to 9 lat później w 1925 do otwarcia stadionu miejskiego. Było to wielkie wydarzenie dla miasta, bowiem stadion prezentował się niezwykle okazale jak na ówczesne czasy. Posiadał on pełnowymiarową płytę boiska przeznaczonego do gry w piłkę nożną, 400-metrową bieżnię dookoła tejże płyty oraz trybuny mogące pomieścić około 15 tysięcy kibiców. Mało tego, obok boiska powstały także szatnie dla piłkarzy, trzy korty do gry w tenisa oraz plac zabaw dla dzieci. Krótko mówiąc: dla każdego, coś miłego.
Był to czas, w którym stadion nie należał do polskich rąk, dlatego nosił on nazwę Rühl Kampfbahn, a swoje mecze rozgrywała na nim drużyna Stettiner Turn Verein. Stadion wiernie służył przez lata, jednak w wyniku działań zbrojnych podczas II wojny światowej, obiekt został mocno zniszczony. Dlatego też w 1949 roku przystąpiono do jego odbudowy. Udało się tego pomyślnie dokonać.
Przełomowe momenty dla stadionu
Ważnym wydarzeniem dla stadionu miejskiego w Szczecinie było zamontowanie pierwszego w historii sztucznego oświetlenia. Inauguracja miała miejsce 31 października 1955 roku. Dzięki odbudowie i modernizacjom stadion służył kibicom i piłkarzom bardzo dobrze, choć nie tylko im. W 1965 roku na terenie szczecińskiego obiektu zorganizowano Mistrzostwa Polski seniorów w lekkoatletyce. To pokazuje jaką rangę miał wówczas ten stadion.
Zmiana właściciela
W 1989 roku jedynym właścicielem stadionu zostało miasto Szczecin. Zmianę właściciela, którym do tej pory był MKS Pogoń Szczecin, wymusiły problemy finansowe klubu. W 1995 roku stadion im. Floriana Krygiera został pierwszym i pozostał długo jedynym obiektem, który posiadał na trybunach wyłącznie krzesełka.
19 listopada 2001 roku otwarto zmodernizowany stadion. Oddano wtedy do użytku sztuczne oświetlenie płyty głównej, które było pierwszym takim w Polsce. W roku 2003 rozegrany został pierwszy mecz, od kiedy wybudowane zostało zadaszenie nad częścią trybun.
Wybór patrona
W lipcu 2004 roku, na sesji rady miasta, jednogłośnie zadecydowano, że stadion będzie nosił imię Floriana Krygiera. I tak jest rzeczywiście do dziś. W listopadzie 2005 roku znowu zmodernizowano stadion, wykonując podgrzewaną murawę na płycie głównej boiska do gry. W czerwcu 2006 roku zakończono proces instalacji systemu monitorowania stadionu. W styczniu następnego roku zamontowano na obiekcie ogromny telebim o powierzchni ekranu sięgającej 16,6 m2. W 2009 roku przebudowano szatnie oraz tunel, którym piłkarze wychodzą na mecz. Z kolei rok później zakończono prace nad sektorami VIP i była to ostatnia modernizacja-przebudowa stadionu. Tak też kończy się historia stadionu, który do dziś cieszy oczy mieszkańców Szczecina.
Wielkość stadionu
Pojemność trybun na boisku głównym stadionu sięga liczby 18 027 miejsc. W tym pod zadaszeniem znajduje się 1 527 miejsc. Warto wiedzieć, że jeszcze do 2007 roku obiekt ten był największym stadionem, na którym rozgrywano mecze najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. I choć to się zmieniło, to fakt ten zasługuje na uznanie.
Ciekawostki dla kibiców i odwiedzających stadion
Osoby, który wybierają się na stadion powinny wiedzieć, że na sektorach 11. oraz 12. zasiadają najzagorzalsi kibice Pogoni. Sektory te nazywane są "Piekiełkiem" lub "Młynem". A skoro już o przydomkach mowa, to wszyscy kibice Pogoni zwykli mawiać na swój stadion "Paprikana". Jest to troszkę humorystyczna nazwa, stanowiąca połączenie nazwy słynnej Maracany oraz Paprykarza szczecińskiego, czyli popularną w Szczecinie czasów PRL konserwy.
W 1963 roku padł rekordowy wynik w meczach reprezentacji Polski w Piłce Nożnej. Polska rozbiła wówczas w Szczecinie Norwegię aż 9-0. Zaś w 2005 roku, Maciej Żurawski na stadionie Pogoni, stał się autorem najszybciej strzelonej branki dla reprezentacji Polski. Zdobył ją w 32 sekundzie spotkania z Albanią.
Stadion Pogoni Szczecin - podsumowanie
Historia oraz "żywot" są zatem jak widać niezwykle ciekawe. Przy tym oferuje on kibicom i piłkarzom szereg udogodnień. Nie dość wspomnieć o podgrzewanej murawie i szatniach dla piłkarzy. Zapewnia kibicom wygodne krzesełka, telebim, sztuczne oświetlenie, sektory VIP, sektory rodzinne itp. Wokół stadionu znajduje się także parking, który pomieścić może maksymalnie 700 samochodów. Stadion Miejski w Szczecinie to bez wątpienia jeden z lepszych tego typu obiektów w Polsce.
Zobacz również
Adres | ul. Karłowicza 28 Szczecin Pojemność |