GymBeam
www.warhouse.pl

Stadion Pogoni Szczecin

Pogoń Szczecin w roli gospodarza Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera

Podobnie jak w przypadku wielu innych klubów piłkarskich w Polsce, tak i w przypadku Pogoni Szczecin, klub ten jest jedynie gospodarzem obiektu. Właścicielem natomiast jest miasto Szczecin, choć co niezwykle istotne,  jeszcze przez pewien okres XX wieku obiekt był własnością klubu.

stadion-pogoni-szczecin

fot. pogonszczecin.pl

Lokalizacja stadionu

Stadion znajduje się niemal w centrum Szczecina. Wznosi się on dokładnie przy ulicy Karłowicza 28 w dzielnicy Pogodno. Obiekt, o czym więcej w historii, stoi w tym miejscu od 1914 roku. Oczywiście w tym czasie był wielokrotnie przebudowywany, a i pewnie na tych modernizacjach się nie skończy.

Historia szczecińskiego stadionu w pigułce

Historia obiektu sportowego przy Karłowicza 28 zaczyna się w 1914 roku, a więc w czasie I wojny światowej. W tym miejscu znajdowała się wówczas żwirownia. Rosyjskich jeńców wojennych, znajdujących się w Szczecinie, wykorzystano do przekształcenia jej w plac do gry w piłkę nożną. Oczywiście nie umożliwiał on w pełni komfortowej gry w piłkę nożną, ale mino wszystko ją umożliwiał. Zdobywał dzięki temu sporą popularność wśród mieszkańców miasta.
Doprowadziło to 9 lat później w 1925 do otwarcia stadionu miejskiego. Było to wielkie wydarzenie dla miasta, bowiem stadion prezentował się niezwykle okazale jak na ówczesne czasy. Posiadał on pełnowymiarową płytę boiska przeznaczonego do gry w piłkę nożną, 400-metrową bieżnię dookoła tejże płyty oraz trybuny mogące pomieścić około 15 tysięcy kibiców. Mało tego, obok boiska powstały także szatnie dla piłkarzy, trzy korty do gry w tenisa oraz plac zabaw dla dzieci. Krótko mówiąc: dla każdego, coś miłego.

Był to czas, w którym stadion nie należał do polskich rąk, dlatego nosił on nazwę Rühl Kampfbahn, a swoje mecze rozgrywała na nim drużyna Stettiner Turn Verein. Stadion wiernie służył przez lata, jednak w wyniku działań zbrojnych podczas II wojny światowej, obiekt został mocno zniszczony. Dlatego też w 1949 roku przystąpiono do jego odbudowy. Udało się tego pomyślnie dokonać.

Przełomowe momenty dla stadionu

Ważnym wydarzeniem dla stadionu miejskiego w Szczecinie było zamontowanie pierwszego w historii sztucznego oświetlenia. Inauguracja miała miejsce 31 października 1955 roku. Dzięki odbudowie i modernizacjom stadion służył kibicom i piłkarzom bardzo dobrze, choć nie tylko im. W 1965 roku na terenie szczecińskiego obiektu zorganizowano Mistrzostwa Polski seniorów w lekkoatletyce. To pokazuje jaką rangę miał wówczas ten stadion.

Zmiana właściciela

W 1989 roku jedynym właścicielem stadionu zostało miasto Szczecin. Zmianę właściciela, którym do tej pory był MKS Pogoń Szczecin, wymusiły problemy finansowe klubu. W 1995 roku stadion im. Floriana Krygiera został pierwszym i pozostał długo jedynym obiektem, który posiadał na trybunach wyłącznie krzesełka.
19 listopada 2001 roku otwarto zmodernizowany stadion. Oddano wtedy do użytku sztuczne oświetlenie płyty głównej, które było pierwszym takim w Polsce. W roku 2003 rozegrany został pierwszy mecz, od kiedy wybudowane zostało zadaszenie nad częścią trybun.

Wybór patrona

W lipcu 2004 roku, na sesji rady miasta, jednogłośnie zadecydowano, że stadion będzie nosił imię Floriana Krygiera. I tak jest rzeczywiście do dziś. W listopadzie 2005 roku znowu zmodernizowano stadion, wykonując podgrzewaną murawę na płycie głównej boiska do gry. W czerwcu 2006 roku zakończono proces instalacji systemu monitorowania stadionu. W styczniu następnego roku zamontowano na obiekcie ogromny telebim o powierzchni ekranu sięgającej 16,6 m2. W 2009 roku przebudowano szatnie oraz tunel, którym piłkarze wychodzą na mecz. Z kolei rok później zakończono prace nad sektorami VIP i była to ostatnia modernizacja-przebudowa stadionu. Tak też kończy się historia stadionu, który do dziś cieszy oczy mieszkańców Szczecina.

Wielkość stadionu

Pojemność trybun na boisku głównym stadionu sięga liczby 18 027 miejsc. W tym pod zadaszeniem znajduje się 1 527 miejsc. Warto wiedzieć, że jeszcze do 2007 roku obiekt ten był największym stadionem, na którym rozgrywano mecze najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. I choć to się zmieniło, to fakt ten zasługuje na uznanie.

Ciekawostki dla kibiców i odwiedzających stadion

Osoby, który wybierają się na stadion powinny wiedzieć, że na sektorach 11. oraz 12. zasiadają najzagorzalsi kibice Pogoni. Sektory te nazywane są "Piekiełkiem" lub "Młynem". A skoro już o przydomkach mowa, to wszyscy kibice Pogoni zwykli mawiać na swój stadion "Paprikana". Jest to troszkę humorystyczna nazwa, stanowiąca połączenie nazwy słynnej Maracany oraz Paprykarza szczecińskiego, czyli popularną w Szczecinie czasów PRL konserwy.
W 1963 roku padł rekordowy wynik w meczach reprezentacji Polski w Piłce Nożnej. Polska rozbiła wówczas w Szczecinie Norwegię aż 9-0. Zaś w 2005 roku, Maciej Żurawski na stadionie Pogoni, stał się autorem najszybciej strzelonej branki dla reprezentacji Polski. Zdobył ją w 32 sekundzie spotkania z Albanią.

Stadion Pogoni Szczecin - podsumowanie

Historia oraz "żywot" są zatem jak widać niezwykle ciekawe. Przy tym oferuje on kibicom i piłkarzom szereg udogodnień. Nie dość wspomnieć o podgrzewanej murawie i szatniach dla piłkarzy. Zapewnia kibicom wygodne krzesełka, telebim, sztuczne oświetlenie, sektory VIP, sektory rodzinne itp. Wokół stadionu znajduje się także parking, który pomieścić może maksymalnie 700 samochodów. Stadion Miejski w Szczecinie to bez wątpienia jeden z lepszych tego typu obiektów w Polsce.


Zobacz również

Adres

ul. Karłowicza 28 Szczecin Pojemność