GymBeam
www.warhouse.pl

Stadion Arki Gdynia

Podstawowe informacje o obecnym stadionie Arki Gdynia

Jak w liczbach prezentuje się stadion, na którym obecnie swoje domowe spotkania rozgrywa drużyna Arki? Słowo "obecnie" nie jest tutaj użyte przypadkowo. Klub sportowy Arka Gdynia rozgrywa bowiem aktualnie swoje mecze na stadionie miejskim w Gdyni. Właścicielem tego obiektu jest miasto Gdynia, a więc obiekt tak naprawdę jest tylko udostępniany klubowi. Tak jest obecnie, choć nie zawsze tak było. Niegdyś Arka rozrywała swoje domowe mecze na innym stadionie, którego właścicielem był właśnie sam klub. Historia jednak potoczyła się w taki sposób, że aktualnie najbardziej utytułowany klub piłkarski na Pomorzu, korzysta z miejskiego obiektu. Zanim jednak dokładniej przytoczymy historię stadionu Arki Gdynia, przyjrzyjmy się jak w liczbach prezentuje się Stadion miejski w Gdyni.

Stadion-Arki

fot. arka.gdynia.pl

Jak już zostało wspomniane, właścicielem stadionu jest miasto Gdynia. Samym obiektem, znajdującym się przy ulicy Olimpijskiej 5/9, zarządza Gdyńskie Centrum Sportu. Całkowita powierzchnia tegoż obiektu, a więc boiska oraz otaczających go obszarów przynależnych, wynosi około 15000 m2. Z tego blisko 3000 m2 to powierzchnia użytkowa. Powierzchnia samej zabudowy to niecałe 9000 m2. Wartość całej inwestycji przekroczyła 64 mln złotych. Podczas meczu na trybunach zasiąść może maksymalnie 15139 widzów. Wymiary boiska, na którym grają piłkarze, wynoszą 105x68 metrów. Stadion pochwalić się może podgrzewaną murową oraz sztucznym oświetleniem o natężeniu 2000 lx, umożliwiającym transmisję telewizyjną meczy w jakości HD.

Trochę historii, czyli najpierw był stadion przy ulicy Ejsmonda.

Historia rozgrywania meczów piłkarskich na stadionach w Gdyni zaczyna się w 1930 roku. To wtedy, przy ulicy Ejsmonda, rozpoczęła się budowa nowego stadionu. Prace budowlane trwały 2 lata i zakończyły się sukcesem. 10 lipca 1932 roku stadion został oficjalnie otwarty i dopuszczony do użytku. Obiekt mieścił w sobie trawiaste boisko o wymiarach 110x70 metrów do gry w piłkę nożną, ale nie tylko. Wokół boiska znajdowały się trybuny, które mogły pomieścić ponad 2000 widzów. Jak na tamte, trudne czasy, był to bardzo dobry wynik. To jednak dalej nie wszystko. Obiekt, oprócz boiska piłkarskiego, oferował także 400 metrów bieżni pięciotorowej oraz aż 7 kortów do gry w tenisa. Stadion przy ulicy Ejsmonda był zatem obiektem wielofunkcyjnym. W posiadanie całego stadionu wszedł miejscowy klub sportowy Arka Gdynia. Rozgrywał on tam swoje domowe mecze piłki nożnej. Pieczę nad stadionem klub sprawował do 1993 roku, w którym to z powodu sporego zadłużenia, zarząd klubu został zmuszony do oddania stadionu w ręce miasta Gdynia. Od tej pory klub korzystał z obiektu na zasadzie dzierżawy. W roku 2000 miasto ogłosiło przetarg, w wyniku którego prawo do dzierżawy uzyskał nie piłkarski, a tenisowy klub Arka Gdynia. Wówczas na miejscu boiska piłkarskiego powstały kolejne korty tenisowe i od tej pory obiekt nie miał już nic wspólnego z piłką nożną. W tym miejscu historia stadionu przy ulicy Ejsmonda, na którym najpierw swoje mecze rozgrywała Arka Gdynia, kończy się.

Coś się kończy, coś zaczyna. Arka Gdynia na Stadionie Miejskim w Gdyni.

Równolegle do historii stadionu przy ulicy Ejsmonda toczyła się historia Miejskiego stadionu. Obiekt był budowany od 1937 roku, a jego budowa postępowała dość szybko. Na przestrzeni lat stadion był często modernizowany. W latach 60. XX wieku, stadion został wybudowany na nowo przez Stocznię im. Komuny Paryskiej. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 1964 roku. Na tym obiekcie do 2009 roku swoje mecze rozgrywał klub sportowy Bałtyk Gdynia. W roku 2009 w tym samym miejscu rozpoczęła się budowa nowego stadion. Po tej gruntownej przebudowie otwarcie stadionu, który stoi w tym miejscu do dziś, nastąpiło 19 lutego 2011 roku. Wtedy też w meczu otwarcia Arka Gdynia zremisowała 1:1 z bułgarskim Beroe Stara Zagora. Obiekt ten, jak sama nazwa wskazuje, jest własnością miasta Gdynia. Jednak miasto udostępnia go Arce Gdynia i to właśnie na tym stadionie klub rozgrywa swoje domowe mecze ligowe, a także pucharowe. Jako, że stadion jest odpowiednio przystosowany, to klub może na nim rozgrywać także mecze w europejskich pucharach.

Co oferuje Stadion Miejski w Gdyni?

Kibice w Gdyni nie mają powodów do narzekania. Stadion Miejski w Gdyni może nie jest największym obiektem, ale jednak dość nowoczesnym. Oferuje znakomite sztuczne oświetlenie, a także wygodne trybuny z zadaszeniem. Poza tym 220 kamer monitorujących oraz 160 głośników zapewnia także świetny podgląd na mecz w telebimach oraz odsłuch boiskowych emocji dla kibiców przed telewizorami. Oprócz tego stadion oferuje także parking. Jednak, jako że sam obiekt nie jest wyjątkowy wielkościowo, to i sam parking również taki nie jest. Parking koło stadionu ma tylko 100 miejsc. Tylko, biorąc pod uwagę pojemność trybun. Dlatego parkowanie swojego samochodu koło stadionu jest problematyczne. Nie sprawia to wygody kibicom, ale jednak mimo wszystko trzeba powiedzieć, że Stadion Miejski W Gdyni jest wspaniałym obiektem w tak małym mieście jak Gdynia.


Zobacz również

Adresul. Olimpijska 5/9 Gdynia
Pojemność15 139
Oświetlenie2000 lx
Rekord frekwencji14 113 (Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 4.11.2017)