Stadiony w Polsce

Piro Shop
2020-09-04

Lata dziewięćdziesiąte to w Polsce okres, w którym w całym kraju nie było nawet kilku obiektów sportowych na europejskim poziomie.

Mniej więcej wtedy rozpoczęła się jednak rewolucja, której efektem jest to, że aktualnie w kraju nad Wisłą jest już kilkadziesiąt stadionów, których nie powstydziłyby się najsilniejsze sportowo kraje na świecie. Okres ostatnich trzech dekad był więc dla fanów sportu bardzo owocny w tym zakresie.  

Infrastruktura stadionowa w Polsce w latach dziewięćdziesiątych

U schyłku poprzedniego stulecia, sytuacja infrastrukturalna polskich obiektów sportowych była wręcz katastrofalna. Podczas gdy na zachodzie Europy standardem były stosunkowo nowe stadiony spełniające współczesne wymagania kibiców piłkarskich, w Polsce znaczna część stadionów to były improwizowane budowle, które miały służyć za stadiony. Przeważnie były to archaiczne pod względem budowlanym nasypy, na których lokowano betonowe konstrukcje i montowano w nich ławki. Etoto kod promocyjny umożliwia wygrywanie większych kwot i śledzenie poczynań polskich klubów. Pozwalają na zobaczenie zupełnie innego opakowania polskiej piłki, niż miało to miejsce jeszcze dwie dekady temu, gdy na starych stadionach znajdujących się w opłakanym stanie, nikt nie chciał się reklamować. Ze stadionami z prawdziwego zdarzenia takimi, jakie dzisiaj są już w Polsce standardem, nie miało to wiele wspólnego. Kibice klubów piłkarskich mogą dzisiaj cieszyć się stadionami, które nawet w silnych o zamożnych zachodnich ligach nie odstawałyby standardem. 

Inwestycje w stadiony w Polsce

W okresie szybszego rozwoju gospodarczego w Polsce, jednym z jego beneficjentów okazały się kluby piłkarskie, a ostatecznie kibice futbolu. Samorządy od końca lat dziewięćdziesiątych przez następne dwie, trzy dekady bardzo chętnie zaczęły inwestować w infrastrukturę piłkarską, przez co od poziomu Ekstraklasy, aż do trzeciej klasy rozgrywkowej większość klubów dorobiła się nowych stadionów lub przynajmniej gruntowych modernizacji starych. Aktualnie właściwie wszystkie kluby z najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce mogą występować na stadionach, które wybudowano w ostatnich dwudziestu latach. Dzięki temu, że w Polsce większość stadionów nie nadawała się do remontowania i trzeba było je wybudować od nowa, dzisiaj fani piłki dysponują jedną z najbardziej nowoczesnych infrastruktur w Europie.

Nowoczesne stadiony w Polsce, a w Europie

Współczesne standardy budowlane dalece odbiegają od tego, co miało miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Przez to, zachodnie kluby często borykają się z licznymi problemami, a tamtejsze stadiony pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi wyposażenie samych stadionów i komfort ich użytkowania z perspektywy kibica. Są to bowiem pełne archaicznych form konstrukcyjnych i nie pozwalają na wdrażanie nowoczesnych rozwiązań znanych ze współczesnych czasów.

Wiele znanych klubów, których stadiony pochodzą nawet sprzed stu lat, regularnie je modernizuje, jednak podnoszonym często problemem jest to, że pomimo sporych pojemności nie są one dostosowane do dzisiejszych norm. Przez to tak wiele klubów rozważa budowanie nowych stadionów lub nawet już jest w trakcie. O ile można stwierdzić, że polska liga odstaje poziomem sportowym, to komfort kibiców dzięki dobrze zaplanowanym i zrealizowanym inwestycjom stoi na najwyższym poziomie i nie ma na co narzekać.