Najczęściej popełniane błędy po keto adaptacji

2023-02-16

Zaczynając dietę odchudzającą, mamy nadzieję na natychmiastowe efekty i szybki spadek masy ciała. Skuteczność diety wymaga jednak ciężkiej pracy i przyzwyczajenia się do nowego sposobu odżywiania. Nie inaczej jest przy diecie ketogenicznej. Należy zmienić mnóstwo rzeczy – przyzwyczajenia, listę zakupów i rodzaj przygotowanych posiłków. Przy takiej ilości zmian łatwo popełnić błędy. Jak im zapobiec? Na co zwrócić uwagę, by odpowiednio zaadaptować się do stanu ketozy? Czego się wystrzegać, by nie zniweczyć efektów diety keto? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.

Najczęstsze błędy na diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna to restrykcyjna dieta wysokotłuszczowa, wymagająca konkretnych zmian nie tylko w sposobie odżywiania, ale również w stylu życia. Przede wszystkim polega na prawie całkowitym wykluczeniu węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczami. Dzięki temu organizm zaczyna produkować ciała ketonowe, a one przyczyniają się do redukcji zbędnych kilogramów. Wydaje Ci się, że przestrzegasz wszystkich zaleceń diety keto, a mimo to nie widzisz oczekiwanych efektów? Być może popełniasz podstawowe błędy, które uniemożliwiają uzyskanie konkretnych rezultatów. Jakie są najczęściej popełniane błędy?

Zbyt duża podaż białka w diecie, za mało tłuszczu

Będąc na diecie keto, ważne jest, by sięgać wyłącznie po dobre tłuszcze, przede wszystkim jednonienasycone i nasycone. Jednakże należy pamiętać, że bardzo często tłuste keto produkty są również źródłem niepożądanych składników. Przykładowo, zawarta w mięsie zbyt duża ilość białka sprawia, że organizm traktuje go jak glukozę, to utrudnia produkcję ciał ketonowych, a w konsekwencji wydłuża się proces keto adaptacji. W takiej sytuacji warto sięgnąć po dodatkową porcję tłuszczu w postaci łyżki musztardy czy masła. Świetnie sprawdzi się także dodany do potrawy olej kokosowy lub oliwa z oliwek. Tego typu zdrowe tłuszcze zapewnią uczucie sytości i pozytywnie wpłyną na efekty diety.

Niewystarczająca ilość wody

Picie wody jest niezwykle ważne w utrzymaniu właściwej funkcji jelit, a także w prawidłowym wypróżnianiu. Niedostateczne spożywanie wody przyczynia się do spadku wydolności fizycznej, gromadzenia większej ilości energii, a w efekcie uniemożliwia redukcję wagi. Zgodnie z ogólnie przyjętymi zaleceniami, należy pić około 30 ml wody na kilogram masy ciała, jednakże w okresie keto adaptacji lub w przypadku zwiększonej aktywności fizycznej ilość wody należy zwiększyć.

Zbyt częste podjadanie

Jeśli dieta ketogeniczna ma przynieść korzyści, keto jadłospis musi być odpowiednio zaplanowany i urozmaicony. Dobrym pomysłem jest przygotowanie tygodniowego planu z uwzględnieniem sytuacji awaryjnych. Pamiętaj, że w Twojej diecie nie chodzi o to, by głodować lub obsesyjnie liczyć ilość kalorii, często z dużym deficytem kalorycznym. Przede wszystkim jest to zmiana źródła energii – wykluczenie z organizmu węglowodanów i zastąpienie ich tłuszczami. Szczególnie w okresie adaptacji do ketozy ważne jest, by się regularnie najadać, a nie ograniczać. Dzięki temu można uniknąć podjadania i dodatkowych posiłków koniecznych do zapewnienia sobie odpowiedniej dawki energii.

Brak snu

W dzisiejszych czasach, kiedy ciągle żyjemy w pośpiechu, niedobór snu dotyczy wielu osób. Wbrew pozorom jest to jeden z najczęstszych błędów na diecie ketogenicznej. Organizm potrzebuje czasu, żeby się zregenerować i odpowiednia ilość snu jest do tego niezbędna. Ponadto niedobór snu może powodować zwiększenie ochoty na niezdrowe posiłki i podjadanie, a tym samym może skutkować pogorszeniem procesów trawiennych i metabolicznych, które w konsekwencji negatywnie wpływają na stan ketozy i masę ciała.

Zbyt duża ilość węglowodanów

Spożywanie węglowodanów należy do podstawowych błędów podczas keto. Ketoza, a następnie redukcja zbędnych kilogramów możliwe są tylko wtedy, kiedy organizm zaczyna pozyskiwać energię z tłuszczu. Oczywiście należy ograniczyć wszelkie oczywiste produkty, takie jak słodycze, kasze czy makarony, ale ponadto warto mieć na uwadze, że popularne keto produkty również są źródłem węglowodanów i w związku z tym należy zachować umiar w ich spożyciu. Należą do nich przede wszystkim gorzka czekolada, awokado czy orzechy.

Picie alkoholu

Tak naprawdę alkoholu powinniśmy unikać na każdej diecie redukcyjnej. Choć często o tym zapominamy, tak samo jak jedzenie, posiada on kalorie i duże ilości węglowodanów. Z napojów alkoholowych należy zrezygnować szczególnie w okresie adaptacji do ketozy, a później warto zwracać uwagę na ilość cukru zawartą w poszczególnych rodzajach napojów. Piwo, wino i słodkie drinki zawierają węglowodany i w związku z tym są zabronione na diecie ketogenicznej. Jeśli musimy, najlepiej sięgać po nieprzetworzone, czyste alkohole o niewielkiej zawartości cukru.

Podsumowanie

Stosując się do zasad diety ketogenicznej, pamiętaj, że każdy organizm potrzebuje czasu, by przestawić się na nowy model żywienia. Nie da się zdrowo schudnąć w przeciągu kilku dni, a restrykcyjna dieta ketogeniczna wymaga wytrwałości i cierpliwości. Ponadto warto wspierać dietę ketogeniczną i powstawanie ciał ketonowych różnymi suplementami. Świetnie sprawdzą się tu elektrolity czy ketony egzogenne od BeKeto. Pomagają utrzymać odpowiedni poziom ciał ketonowych, zapewniają szybki i stabilny zastrzyk energii, a tym samym pozytywnie wpływają na proces pozbywania się zbędnych kilogramów. Nie zapominaj również o dostarczeniu do organizmu niezbędnych witamin i minerałów. Jeśli będziesz stosował produkty ketogeniczne dieta keto będzie przebiegała prawidłowo i w krótkim czasie zaczniesz zauważać jej efekty.