GymBeam
www.warhouse.pl

Wolverhampton

Klub z Wolverhampton został założony w 1877 roku pod nazwą St Luke's, a już po dwóch latach na skutek połączenia się z drużyną The Wanderers, przyjęli nazwę Wolverhampton Wanderers, która aktualna jest aż po dziś dzień.  Za założycielu klubu uznaje się Johna Bayntona oraz Johna Brodiego - uczniów z St. Luke's Church School w Blakenhall. Swój pierwszy oficjalny mecz rozegrali jeszcze w 1877 roku. Wilki były też jednym z dwunastu założycieli pierwszej profesjonalnej ligi piłkarskiej w Anglii.

Źródło: Pixabay

Wolverhampton Wanderers bardzo szybko stało się jednym z lepszych zespołów w Anglii. Już pierwszy, ligowy sezon zakończyli na trzeciej pozycji, a także wzięli udział w finale FA Cup, w którym ulegli Preston North End 0:3. Lepsze podejście zanotowali 4 lata później, kiedy to Puchar Anglii padł ich łupem. W finale pokonali Everton 1:0 i osiągnęli swój pierwszy drużynowy triumf. FA Cup po raz drugi wygrali po 15 latach, a kolejne sezony nie były już tak udane. Klub odbudował się dopiero po II Wojnie Światowej i znów stał się jednym z czołowych zespołów w Anglii, co udowodnił w 1949 roku, wygrywając Puchar Anglii oraz Tarczę Dobroczynności. Historycznym sukcesem było jednak pierwsze Mistrzostwo Anglii, które osiągnęli w sezonie 1953/54. Ówczesne zwycięstwo smakowało dla kibiców podwójnie - nie dość, że byli najlepszą drużyną kraju, to na dodatek na finiszu rozgrywek wyprzedzili w tabeli swojego odwiecznego rywala, West Bromwich Albion. Billy Wright, który był kapitanem Wilków w tamtym sezonie, do dziś uznawany jest za największą legendę zespołu. Klub z Wolverhampton nigdy natomiast nie osiągnął sukcesu poza granicami Wielkiej Brytanii. Najbliżej tego był w sezonie 1971/72, kiedy to dotarli nawet do finału Pucharu UEFA. Ulegli w nim jednak Tottenhamowi Hotspur po dwumeczu (1:1 i 1:2).

Sukcesy Wolverhampton

  • Mistrzostwo Anglii (3)
  • Puchar Anglii (4)
  • Tarcza Dobroczynności (4)
  • Puchar Ligi Angielskiej (2)

Stadion Wolverhampton

Historia Wolverhampton Wanderers nieprzerwanie związana jest ze stadionem Molineux. Początkowo było to boisko bez trybun. Rozbudowano je wraz z popularyzacją piłki nożnej w Anglii. W latach dwudziestych i trzydziestych murawę otoczono czterema trybunami. W 1953 roku stadion Molineux jako jeden z pierwszych na wyspach posiadał sztuczne oświetlenie. Niestety z czasem stadion przestał być rozbudowywany, a jego trybuny zaczęły niszczeć. Podobna sytuacja miała miejsce na obiektach wielu zespołów. Zmiana w myśleniu właścicieli klubów oraz władz ligi pojawiła się dopiero po wielkiej tragedii w Bradford z 1985 roku. Pożar na drewnianej trybunie zabrał wówczas życie 56 kibiców. Włodarze ligi natychmiast zdecydowali się na wprowadzenie zmian, które miały podnieść bezpieczeństwo w trakcie meczów. Właśnie wtedy niszczejące trybuny na Molineux zostały przebudowane, a z czasem wszystkie cztery zostały nazwane imionami legend klubu - Billy'ego Wighta, Steve'a Bulla, Stana Cullisa oraz Jacka Harrisa. Dwóch pierwszych ma nawet swoje rzeźby przed stadionem. Obecnie pojemność trybun to około 32 tysiące widzów, a najwięcej zgromadziło się ich w 1939 roku na meczu z Liverpoolem - ponad 61 tysięcy. 

Kibice Wolverhampton

Pierwszy strój, jaki na mecz założyli zawodnicy zespołu z Wolverhampton to koszulka w biało-czerwone pasy oraz niebieskie spodnie. Za historyczne barwy klub uznaje się jednak kolory złoty i czarny, które dominują na trybunach także obecnie.

Każdy kibic poza miłością do swoich barw ma też w sercu nienawiść do największych rywali. Nie inaczej jest w przypadku fanów wilków. Kibice Wolverhampton Wanderers za największych i historycznych rywali uznają ekipę West Bromwich Albion. Stadiony obu zespołów są oddalone od siebie zaledwie o 12 mil. Derbowe pojedynki mają nawet swoją brytyjską nazwę - Black Country Derby.