Ziobro: Wyższe kary dla chuliganów
2006-10-11
Odpowiedzialność nieletnich od 15. roku życia, wyższe grzywny, zakazy stadionowe obowiązujące także za granicą - takie obostrzenia za czyny chuligańskie przewiduje proponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości modyfikacja Kodeksu wykroczeń. Przedstawiając w Warszawie propozycje zmian minister Zbigniew Ziobro opowiedział się za obniżeniem wieku, w którym można pociągać do odpowiedzialności sprawcę wykroczenia, z 17 do 15 lat. Minister powołał się na przedwojenny kodeks, który przewidywał odpowiedzialność dla osób, które ukończyły 13. rok życia.
Górna granica grzywny zostałaby podniesiona z 5 do 15 tys. zł, a uporczywe zakłócanie ciszy nocnej mogłoby się skończyć - orzekaną przez sąd - konfiskatą sprzętu grającego. Zaostrzeniu uległyby również kary za nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi i handel w niedozwolonych miejscach.
Resort sprawiedliwości zaproponuje zmiany w przepisach tak, by za chuligaństwo na meczach można było karać zakazem wstępu na stadiony na okres od dwóch do sześciu lat. Można byłoby też zakazać wyjazdu za granicę w czasie, gdy będą się tam odbywały rozgrywki. Ziobro przyznał się tu do "inspiracji" przepisami brytyjskimi i działaniami burmistrza Nowego Jorku, który kazał policji egzekwować prawo także w przypadkach drobnych naruszeń prawa. "Idziemy drogą, którą wytyczył burmistrz Giuliani" - powiedział Ziobro.
Jego zastępca Andrzej Kryże dodał, że wyraźne podniesienie kar pieniężnych ma spowodować, że grzywna stanie się karą podstawową, "ekwiwalentną w stosunku do aresztu".
Kryże wskazał też na pewien paradoks: nieletni mogą dziś odpowiadać za groźne przestępstwa, a nie odpowiadają za wykroczenia. "Ci nieletni to fizycznie dojrzali mężczyźni, dysponujący siłą niszczenia jak dorosły człowiek" - podkreślił.
Wiceminister poinformował też o pracach nad zmianami w Kodeksie postępowania karnego, w myśl których ofiary wypadku mogłyby otrzymywać wstępne odszkodowanie z polisy sprawcy jeszcze przed zakończeniem sprawy w sądzie. Takie rozwiązania obowiązują m. in. w Hiszpanii. Wiceminister zastrzegł, że nie jest to jeszcze gotowy projekt.
Ziobro powiedział, że resort dąży do zmniejszenia dowolności stawek za usługi adwokackie. "Wielu Polaków nie jest w stanie zapewnić sobie usługi prawnej. Tak być nie powinno" - podkreślił.
Zaapelował również do ugrupowań w Sejmie o poparcie projektu ustawy o 24-godzinnych sądach.
Zmiany wprowadzają stałe dyżury w sądach, pozwalające karać chuliganów złapanych na gorącym uczynku w ciągu 24 godziny od jego popełnienia. Sądy 24-godzinne miałyby zajmować się sprawami tzw. występków chuligańskich (wprowadzana do kodeksu definicja mówi, że są to przestępstwa popełnione "publicznie i z lekceważenia porządku publicznego"), a także kierowcami zatrzymanymi za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.
Źródło: PAP
Prosimy o przysyłanie wszelkich informacji, zdjęc, reportaży i wiadomości, które mają znaleźć się na stronie na mail [email protected]