
Ciekawostki ze świata piłki nożnej
Piłkę nożną oraz zasady, jakie panują podczas gry, prawdopodobnie zna każdy. Nie bez przyczyny liczbę fanów tej dyscypliny na całym świecie liczy się w miliardach… Znamy wszystkie podstawy, dotyczące gry w piłkę.
Mamy świadomość, że drużyna składa się z jedenastu zawodników, pełniących na boisku określone role. Najciekawszą z nich ma bramkarz, bo jako jedyny może złapać piłkę w dłonie, ale nie może być atakującym – nie ma możliwości wyjścia poza wyznaczoną sferę wokół bramki. Wiemy, że boisko ma ściśle określone wymiary i kształt prostokąta. W końcu wiemy także, gdzie narodził się ten sport w formie, którą znamy dzisiaj. Było to w Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie w roku 1849. Przejdźmy zatem do świata ciekawostek dotyczących gry w piłkę nożną. Ciekawe ile z nich faktycznie okaże się naprawdę zaskakujących i interesujących.
Najwyższy wynik świata
Zazwyczaj rozkład celnych strzałów rozkłada się po kilka dla każdej drużyny na cały mecz. Rekord wbitych bramek pobito na Madagaskarze. Stało się to na skutek walki i chęci protestu wobec sędziego, który wykazywał się brakiem uczciwości. Jeden z zespołów postanowił strzelać do własnej bramki, co zakończyło się wynikiem 149:0. Niesamowite, a jednak prawdziwe. Wchodząc na serie a tabela możesz sprawdzić wszystkie statystyki drużyn i zobaczyć, który zespół radzi sobie najlepiej we włoskiej lidze.
Dlaczego piłka jest czarno-biała?
Piłka sama w sobie jako przedmiot do gry obecnie może przyjmować każdą barwę. Mamy modele jednokolorowe, dwukolorowe, jaskrawe, stonowane, z napisami… A kiedyś piłka była czarno-biała. Miało to związek ówczesną telewizją. Odbiorniki ukazywały obraz wyłącznie w czerni i bieli. Czarno-białą piłkę, której, co tu kryć, kolory kontrastowały ze sobą, łatwiej było pokazać na takim ekranie. Rzucała się w oczy lepiej niż jednobarwny egzemplarz.
Garść innych ciekawostek o piłce nożnej
Czy wiedzieliście, że swego czasu każdy zawodnik, który występował w angielskiej reprezentacji piłkarskiej, dostawał specjalną czapkę, na której widniało nic innego jak logo federacji, datą meczów oraz nazwą przeciwnika? Ciekawe kto ile ich zgromadził.
Nie każdy być może wie, jak dzielą się zawodnicy na boisku. Jest ich jedenastu, a pośród nich bramkarz. Poza bramkarzem są obrońcy prawy i lewy, obrońca środkowy, stoper, którego zadaniem jest zapobiegać atakom zawodnika z przeciwnej drużyny. Mamy także defensywnego pomocnika (prawego, środkowego bądź lewego). Kolejny zawodnik to pomocnik ofensywny (również może być prawy, środkowy lub lewy). Mamy też napastnika i dwóch pomocników (prawego i lewego). Tak rozkładają się siły w drużynie piłkarskiej. Jeśli któryś z zawodników zostanie ukarany ze względu na niestosowanie się do ogólnych zasad i otrzyma dwie żółte albo jedną czerwoną kartkę, będzie zmuszony zejść z boiska. Drużyna nie ma możliwości zaproszenia kogoś na jego miejsce, więc cierpi na tym jeszcze bardziej. Trudno wyobrazić sobie skuteczną grę, gdy nagle drużyna zostaje osłabiona przez brak, powiedzmy, napastnika.
Co to jest mur?
Mur ustawia się na znak sędziego przy rzucie wolnym. Dokładnie to zawodnicy muszą stać oddaleni od piłki o dziewięć metrów i piętnaście centymetrów. Jeśli ktoś odważy się skrócić ten dystans, czeka go kara w postaci żółtej kartki, a jak wiemy, z tymi kartkami nie ma co żartować, trzeba uważać, by żadnej jednak nie dostać.
Wiadomo, że taka sytuacja jest mało prawdopodobna, ale jeśli pięciu zawodników z jednej drużyny musiałoby zejść z boiska na skutek kar, to gra zostałaby zakończona. Stałoby się tak dlatego, że drużyna nie może liczyć mniej niż siedmiu członków. Dlatego każdy piłkarz powinien kierować się zasadami ”fair play” i grać czysto od początku do samego końca emocjonującego meczu.