Stadion Korony Kielce

Kolporter Arena - stadion Korony Kielce

Stadion piłkarski, na którym swoje domowe mecze rozgrywa zespół Korony Kielce nosi nazwę Kolporter Arena. Bywa także nazywany mianem Areny Kielc. Bez względu na to, którą nazwą będziemy się posługiwać w stosunku do opisywanego stadionu, myślimy cały czas o tym samym obiekcie, znajdującym się przy ulicy ks. Piotra Ściegiennego 8. Właścicielem stadionu jest gmina Miasto Kielce. Poprzednio, kiedy obiekt nosił nazwę "Stadion Miejski", było to bardziej oczywiste. Obecna nazwa mogłaby sugerować, że właścicielem obiektu jest nie miasto, a raczej duża firma. Jednak cały czas właścicielem całego obiektu pozostaje miasto Kielce.

stadion-korony-kielce

fot. Wikipedia

Historia Areny Kielc – stary stadion a nowy

Obecny, nowoczesny stadion przy ulicy ks. Piotra Ściegiennego to nie pierwszy obiekt powstały w tym miejscu. Pierwszy stadion powstał tam już w latach 30. XX wieku. Został wybudowany przy tzw. Domu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, który w późniejszych latach został przekształcony w Wojewódzki Dom Kultury. Jak nietrudno się domyślić nowy stadion miał służyć nie tylko do rozgrywania meczów profesjonalnych drużyn piłkarskich, ale także miał być miejscem rozwoju fizycznego dla podopiecznych wspomnianego ośrodka.

Otwarcie tegoż obiektu miało miejsce dokładnie 18 maja 1939 roku. DWFiPW nie cieszył się długo własnością stadionu, ponieważ w niedługim czasie po oficjalnym otwarciu, obiekt przeszedł na własność miasta. Pierwszym klubem, który zaczął użytkować miejski stadion był Partyzant Kielce. Przez lata zmieniała się nazwa klubu z "Partyzanta" na "Gwardię" oraz "Błękitnych" Kielce. W rzeczywistości jednak niemalże do końca XX wieku użytkownikiem stadionu pozostawał ten sam zespół.

W międzyczasie, na przełomie lat 80. i 90. przeprowadzono modernizację obiektu. W jej wyniku, oprócz przekształcenia części obiektu, wybudowano także dwa nowe budynki: hotel i halę sportową. Te cały czas istnieją i służą. Lata mijały nadal, a razem z nimi zmieniały się wymagania dotyczące stadionów piłkarskich. Dlatego też początkiem XXI wieku zdecydowano o budowie całkowicie nowego stadionu na miejscu starego.

Prace budowlane rozpoczęto dokładnie 22 listopada 2004 roku i trwały one niecałe dwa lata. Otwarcie nowego obiektu miało miejsce w pierwszy dzień kwietnia 2006 roku. Zaś pierwszy oficjalny mecz został rozegrany w ramach Orange Ekstraklasy tj. najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Zmierzyły się wówczas miejscowa Korona Kielce oraz Zagłębie Lubin. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w tamtym czasie kielecki stadion był najnowocześniejszym obiektem piłkarskim w naszym kraju. Od momentu otwarcia, tak jak zostało wspomniane na początku, właścicielem stadionu jest Miasto Kielce. Zarządza nim natomiast, tak jak to bywa najczęściej w przypadku obiektów miejskich, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Stadion do tej pory robi wrażenie pod względem wyglądu i nadal pod wieloma względami jest bardzo nowoczesny.

Sektory i pojemność stadionu Korony Kielce.

Omawiany stadion, którego użytkownikiem jest obecnie klub sportowy Korona Kielce, może pomieścić maksymalnie 15 700 osób na miejscach siedzących. Nie dotyczy to jednak niestety rozgrywek ligowych w Polsce. Wynika to z obowiązków nakładanych na gospodarzy przez prawo i w rzeczywistości stadion pomieścić może maksymalnie niecałe 14 000 kibiców. Jak wcześniej zostało powiedziane, jeszcze kilka - kilkanaście lat temu kielecki stadion był najnowocześniejszym stadionem w kraju. Z czasem powstało wiele bardziej nowoczesnych obiektów, jednak mimo to Kolporter Arena ciągle może pochwalić się wysokim poziomem nowoczesnych innowacji. Dowodem na to jest m.in. fakt, że Arena Kielc, jako jedyny tego typu obiekt w Polsce, posiada komputerowy system kontroli wejść. To spore udogodnienie zarówno dla organizatora meczy jak i kibiców. Jeszcze ważniejszym udogodnieniem jest zadaszenie, a to jest obecne na kieleckim stadionie ze wszystkich stron, przykrywając wszystkie trybuny.

Te z kolei podzielone są na sektory: gości, drużyn młodzieżowych, rodzinny i gości honorowych. Kibice są od tych ostatnich całkowicie odizolowani.

Stadion Korony Kielce – wymiary i oświetlenie boiska

Jeżeli chodzi o samo boisko, to ma ono wymiary 105 x 68 metrów, a jego murawa jest podgrzewana. Kolejnym udogodnieniem jest sztuczne oświetlenie o natężeniu 1411 luksów, spełniające międzynarodowe normy. Dzięki tak nowoczesnym rozwiązaniom stadion był wielokrotnie areną meczy międzynarodowych z udziałem drużyny narodowej.

Pierwszy taki mecz odbył się w ramach Eliminacji ME 2008 27 marca 2007 roku. Polska, po golu Macieja Żurawskiego, pokonała wówczas Armenię 1-0.

Później odbyły się jeszcze cztery mecze z udziałem polskiej kadry. Były to kolejno pojedynki: Polska - San Marino w ramach Eliminacji MŚ 2010, Polska - Finlandia w ramach spotkania towarzyskiego oraz Polska - Anglia w ramach Mistrzostw Europy U-21.

Stadion Korony Kielce – podsumowanie

Niewiele stadionów w Polsce może pochwalić się obecnością na ich murawie drużyny reprezentantów Polski. Dlatego Arena Kielc to niewątpliwie stadion, który zapisał w jakiś sposób w historii piłki nożnej w Polsce. Stadion nadal świetnie służy zarówno klubowi Korony Kielce jak i miastu oraz kibicom. Na ten moment nie jest już tak nowoczesny jak na początku, a mimo to nadal prezentuje się znakomicie i spełnia swoją funkcję.

Na forum

Inwestycje / Remonty ... kosacki 08.09.2010 19:12

zawsze byłem sceptycznie nastawiony do stadionu, a tu taka bomba, na prawdę widok był znakomity, rozglądając się po komentarzach z narożników również zajebista, przepustowość kołowrotów bez zastrzezeń, przestrzeń nie do wyobrażenia (jeden sektor ma tyle zaplecza ile cały stadion Korony czy Zagłębia Lubin), oglądałem powtórkę meczu, z perspektywy tv jak reszta zauważyła widok przezajebisty, tak z 90% było sceptycznie nastawionych do stadionu, popytałem w chuj osób, którzy też z niechęcia na to spoglądali i przyznają że z widok z tv jest nieziemski, forum Wisły się w chwilę odmieniło, 99% komentarzy jest w chuj pozytywnów, mimo że sceptycznie jak ja na to spoglądało,
ale żeby nie było za słodko, Majchrowski musi poprawić elewację, wewnątrz kosmos, zewnątrz to taka twierdza, ogromne kurestwo w chuj, takie troszkę mniejsze santiago bernabeu wewnątrz dodać więcej niż 3 punkty gastronomiczne, popelniczki, kosze na śmieci, i między innymi telebimy, wrażeniak kozak, ale i tak chuj w dupe majchjrowskiemu

Inwestycje / Remonty ... 490 13.07.2010 12:18

Mógłby ktoś napisać jaki koszt wyniósł stadion Korony,Zagłębia Lubin i Lecha ?

Inwestycje / Remonty ... zondaf 07.07.2010 08:46

Stadion Korony też powstał na miejscu starego stadionu, tyle że stadionu Błękitnych :)

IV Liga - komentarze i relacje szczena_uns 24.06.2007 02:45

stadion korony jest zaraz za zakladem karnym w zalerzu i kto byl tam na wypoczynku to wie o co chodzi i bedzie mozn pozdrowic ziomkow spod celi oraz ziomali ktorzy spedzaja czas po drugiej stronie muru

SEKTOR GOśCI risto 22.05.2007 13:32

Lesko - klatka beznadziejna -1/6
Brzozów - troche lepiej, ale też nieciekawie 2/6
Sanok - zła widoczność 2/6
Jedlicze - nie za dobra widoczność, klatka do naprawy :wink: 2/6
Krosno - stadion żużlowy, nie lubie takich, słaba widoczność, zwykła górka, obecnie chyba musi powstac nowa klatka... :wink: 2,5/6
Pilzno - klatka za bramką, mała, widoczność słaba 2/6
Dębica (Wisłoka) - klatka średnia, widoczność też 3/6
Dębica (Igloopol) - klatka duża, widoczność przyzwoita 4/6
Mielec - kaltka przyzwoitka, widoczność też 3,5/6
Tarnobrzeg - klatka duża, śmieszne wejście, widocznośc przyzwoita 4/6
Przemyśl (Czuwaj) - klatka słaba, widoczność też 2,5/6
Rzeszów (Stal) - klatka duża, tylko stadion żużlowy, ale widok przyzwoity 3,5/6
Leżajsk - nie bardzo pamiętam, ale raczej średnio
Krakow (Hutnik) - klatka duża, widoczność średnia, bo daleko od murawy 3
Kielce (stary stadion Korony) - klatka o zgrozo :wink: bardzo dziwnie umiejscowiona...1/6
Kielce(nowy stadion) - zajebista klatka 6/6
Małogoszcz - klatka mała, śmieszna i ogólnie to w ogóle zrobili tam nową klatke?
Warszawa (Legia) - klatka słaba, widoczność zła
Katowice - sektor duży, bardzo dobra widoczność, co prawda miałem okazje być bardzo krótko, ale 5/6
Wronki - widoczność średnia, klatka nie za duża
Grodzisk Wlkp. - widoczność przyzwoita i ogólnie klatka może być
Poznań - klatka duża, widoczność też super 6/6


Zobacz również

Adresul. Księdza Piotra Ściegiennego 8 Kielce
Pojemność15 700
Oświetlenie1411 lx
Koszt48 mln zł