„Ja, kibic”. Policjant wśród chuliganów Millwall
W latach 80. Anglia zmagała się z problemem chuligaństwa na stadionach. Najniebezpieczniejszymi i najbardziej przerażającymi awanturnikami byli ci z Millwall F.C., dlatego Metropolitalna Służba Policyjna stworzyła wyspecjalizowaną jednostkę odpowiedzialną za przeprowadzenie tajnej operacji przeciwko bandytom z gangu The Bushwackers, którzy wyznawali zasadę: „Nikt nas nie lubi, mamy to gdzieś”. Historia gliniarzy, którzy wzięli udział w akcji wymierzonej w uliczników z The Den została przedstawiona w filmie „I.D.”, a później w książce Jamesa Bannona. Jego „Ja, kibic. Tajniak w szeregach chuliganów Millwall FC” pokazuje, że rzeczywistość może być bardziej szokująca niż zdarzenia przedstawione na szklanym ekranie.
Przeżyj historię pełną nagłych zwrotów akcji, brutalnych starć chuliganów „Lwów” z „The Den” z kibolami West Ham United, Leeds United, Manchesteru City i innych drużyn, oraz dowiedz się, jak wyglądały tajne operacje policyjne w tamtych czasach.
Książka jest dostępna na ⏩ https://bit.ly/kibice-jakibic
„Ja, kibic. Tajniak w szeregach chuliganów Millwall FC” to niezwykła mieszanka dramatyzmu, szokujących faktów i angielskiego humoru.
Fragment książki:
Usiedliśmy wokół odbiornika tuż przed dwunastą i czekaliśmy, aby się dowiedzieć, kogo wylosuje Millwall. Prezenter czytał numery i nazwy drużyn. W połowie losowania usłyszeliśmy:
– Numer trzydzieści dwa: West Ham zagra z… numerem dwadzieścia dwa: Millwall.
Wszyscy zerwaliśmy się z miejsc i zaczęliśmy wiwatować i biegać po całym biurze. Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego wyniku losowania. Jeżeli nie do końca znacie się na futbolowej rywalizacji, musicie wiedzieć, że było to zestawienie zarówno najlepsze, jak i najgorsze. West Ham nienawidzi Millwall a Millwall nienawidzi West Hamu. Rywalizacja jest dobrze udokumentowana i wywodzi się z wydarzeń, które miały miejsce osiemdziesiąt trzy lata temu, kiedy między stoczniami stojącymi po przeciwnych stronach Tamizy pojawiła się niechęć. Na północy pracownicy Doków Królewskich (bordowo-niebieskie barwy West Hamu), na południu Millwall, Londyn oraz Doki Surrey (biało-niebieskie barwy Millwall). Kiedy w 1926 roku pracownicy z Millwall odmówili dołączenia do strajku robotników z północnego brzegu, narastająca niechęć osiągnęła temperaturę wrzenia. Z kolei w 1976 roku, podczas bójki z kibicami West Hamu, pod kołami pociągu na stacji New Cross zginął kibic Millwall.
WAŻNE: Książka „Ja, kibic. Tajniak w szeregach chuliganów Millwall FC”, podobnie jak inne tytuły kibicowskie, takie jak m.in. „Ultra. Podziemny świat włoskiego futbolu” czy „Futbolowa gorączka” Nicka Hornby'ego zostały objęte letnią promocją, która potrwa do 15 września na ⏩ https://bit.ly/kibice-lato15
Po wpisaniu kodu LATO 15 rabaty na wszystkie książki piłkarskie Wydawnictwa SQN sięgają 55%.
Najlepsze książki kibicowskie w 2024 roku
W ostatnich miesiącach na rynku wydawniczym pojawiły się dwie książki skierowane do kibiców: „Ultra. Podziemny świat włoskiego futbolu” i „Ja, kibic. Tajniak w szeregach chuliganów Millwall FC”.
Materiał sponsorowany