Stadion Jagiellonii Białystok

Zawodnicy Jagiellonii Białystok Rozgrywają swoje mecze na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Obiekt mieści się przy ulicy Słonecznej 1. Jego obecnym właścicielem jest miasto Białystok. Nowy stadion został dopuszczony do użytku 9 października 2014 roku.

Stadion Jagiellonii Białystok - podstawowe fakty

Stadion Miejski w Białymstoku mieści się przy ulicy Słonecznej 1. Obiekt należy obecnie do miasta Białystok. Mimo ogromnych problemów wynikłych w trakcie budowy, stadion został ukończony i do dziś bez zarzutu spełnia swoją rolę. Meczem inauguracyjnym okazało się starcie Jagiellonii z Pogonią Szczecin, które odbyło się 18 października 2014 roku. W spotkaniu tym Białostocczanie zdeklasowali rywali kończąc je wynikiem 5:0.

Stadion Jagiellonii posiada 22 368 klasycznych siedzeń oraz 23 dodatkowe miejsca dla osób starszych z opiekunami. Budowa obiektu napotkała ogromne trudności, niemniej jednak całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Boisko stadionu ma wymiary 105 x 68 m. Koszt inwestycji określa się na 250 milionów złotych, co w porównaniu z podobnymi projektami stanowi ogromną kwotę.

Od Gwardii, po Jagiellonię - historia stadionu Białostocczan

Szybki rozwój, powolny upadek

Pierwsza forma Stadionu Miejskiego w Białymstoku została oddana do użytku w roku 1971. Wówczas obiekt używany był głównie przez lokalną Gwardię Białystok. W początkowej fazie istnienia stadionu mieścił on około 15 tysięcy osób, niemniej jednak już po dwóch latach zdecydowano się na zwiększenie jego pojemności. Wskutek modernizacji ilość miejsc wzrosła do 30 tysięcy, plasując tym samym obiekt w ścisłej polskiej czołówce. W końcówce lat 80. Stadion Miejski w Białymstoku używany był przez Jagiellonię, której ekstraklasowe mecze cieszyły się wówczas ogromną popularnością. W latach 90. obiekt zaczął podupadać, a stan ten pogłębiał się aż do roku 2005.

Powiew świeżości

Wraz z pierwszymi dużymi sukcesami Jagiellonii po długiej przerwie, klub znalazł środki na niewielkie remonty stadionu. Całe szczęście rok później obiekt skomunalizowany, co dało ogromne nadzieję na poprawę jego stanu. W roku 2007 miasto przeznaczyło aż 5 milionów złotych na renowację stadionu oraz dostosowanie  go do wymogów Ekstraklasy.

Nowy stadion

Z powodzeniem, lecz nie bez kłopotów

Choć remonty przeprowadzone na stadionie uczyniły z niego obiekt zgodny z ekstraklasowymi wymaganiami, powszechnie wiadomo było, że w przyszłości trzeba będzie przedsięwziąć kolejne gruntowne prace. Działania rozpoczęto szybko i ambitnie. Rozbiórkę starego stadionu rozpoczęto w listopadzie 2008 r. Początkowo zakładano, iż projekt zostanie ukończony już w roku 2012. Niestety, z powodu opóźnień w budowie miasto zerwało umowę z pierwotnie wybranym konsorcjum i zatrudniło kolejne, które zobowiązało się ukończyć przedsięwzięcie za kwotę 206,5 milionów złotych. Całość została sfinalizowana 9 października 2014 r., kiedy to nadzór prac budowlanych swoją decyzją dopuścił obiekt do użytku.

Mecze dawniej i dziś

Stadion Miejski w Białymstoku służy lokalnej Jagiellonii do rozgrywania swoich ekstraklasowych meczów. Od roku 1971 obiekt stał się jednak świadkiem kilku ciekawych spotkań.

Dla przykładu, 24 sierpnia 1988 Stadion Miejski w Białymstoku był areną zmagań reprezentacji Polski oraz Bułgarii. Ten zacięty mecz zakończył się zwycięstwem naszych rodaków (3:2). Murawa stadionu Jagiellonii miała wówczas przywilej gościć największą sławę bułgarskiej piłki nożnej - Christo Stoiczkowa, który zaledwie dwa lata po pamiętnym spotkaniu z Polakami stał się gwiazdą katalońskiej FC Barcelony.

Jednym z najbardziej niezwykłych spotkań z naszych czasów, które rozegrały się na omawianym obiekcie, był słynny mecz inauguracyjny. Tak jak wspomniano we wstępie, odbył się on 18 października 2014, kiedy to Jagiellończycy ugościli u siebie zawodników oraz kibiców Pogoni Szczecin. Mecz zakończył się wynikiem 5:0 dla gospodarzy, co poskutkowało małym trzęsieniem ziemi w polskim piłkarskim światku. Zaledwie 4 dni po spotkaniu genialny trener Pogoni Dariusz Wdowczyk został zwolniony. Podobne rezultaty przyniosło starcie Białostocczan z drużyną Ruchu Chorzów, rozegrane 15 września 2013 roku. Gospodarze pogromili wówczas swoich gości żegnając ich imponującym wynikiem 6:0. Do dziś jest to największe osiągnięcie Jagiellonii Białystok na arenie Ekstraklasy. Nim minął dzień od widowiskowego spotkania, ówczesny trener Ruchu Jacek Zieliński podał się do dymisji.

Na forum


Zobacz również

Adresul. Słoneczna 1
Pojemność22409
Oświetlenie2.000 lux
Koszt250 mln złotych