Kibice Newcastle Mike Ashley

Premier League: Sprzeciw wobec przejęcia Newcastle United

Fot. eastnews
Piro Shop
2020-04-25

Od kilku dni prasa w Wielkiej Brytanii żyje bardzo prawdopodobnym przejęciem Newcastle przez saudyjski fundusz inwestycyjny. Sprzeciwia się temu jednak kilka podmiotów - między innymi Amnesty International i beIN Sports.

Związek Newcastle United i dotychczasowego właściciela Mike'a Ashleya dobiega końca. Biznesmen jest gotów sprzedać klub za około 300 milionów funtów. O wcześniejszej możliwości zmiany właściciela media informowały już w maju. Ostatecznie ku niepocieszeniu kibiców do przejęcia nie doszło, a Newcastle zakończyło kampanię 2019/20 i rozpoczęła 2020/21 z obecnym właścicielem. Warto przypomnieć, że konflikt trwa od 2011 roku, kiedy to szczedzący pieniędzy na wzmocnienia Ashley przekazał 40 milionów funtów na ten cel, ale by zrównoważyć wkład finansowy, zdecydował się umieścić w nazwie stadionu własną firmę i tak z St. James' Park powstał Sports Direct Arena. 

Obecnie trwają zaawansowane rozmowy dotyczące przejęcia Newcastle przez Fundusz Inwestycyjny z Arabii Saudyjskiej, na którego czele stoi książę Muhammad ibn Salman. Jest on następcą tronu, a kraj ten wiele razy oskarżany był o łamanie praw człowieka, w głównej mierze o nieprzestrzeganie Praw Kobiet - to właśnie z tego powodu Amnesty International wystosowała do władz Premier League otwarty list, w którym informuje, że współpraca i transmitowanie meczów klubu, należącego do osób z tego kraju, to brak sprzeciwu wobec tego, co dzieje się w Arabii Saudyjskiej.

Jeśli chodzi o transmitowanie meczów Premier League, to sprzeciw złożył także beIN Sports. To właśnie ta katarska stacja ma prawa do pokazywania spotkań najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii i zapłaciła za nie około 400 milionów funtów. Sygnał ten jest jednak wykradany przez serwis beoutQ, powiązany z Arabią Saudyjską, a następnie udostępniany w Internecie, dzięki czemu spotkania Premier League nielegalnie na platformach streamingowych mogą oglądać miliony internautów.

Media w Wielkiej Brytanii informują już też o pierwszych planach potencjalnych nowych właścicieli klubu. Do Newcastle United trafić mają tacy zawodnicy jak Dries Mertens i Edinson Cavani, a zespół prowadzić ma Massimiliano Allegri.

Fot.: Kibice trzymający transparent wyśmiewający właściciela Mike'a Ashleya. Tego typu reakcje kibiców widziane są na praktycznie każdym domowym meczu Newcastle od wielu miesięcy. // Andy Rowland via imago-images.de/Imago Sport and News/East N