Newcastle

Początki Newcastle United sięgają 1982 roku i były związane z krykietem. W piłkę nożną zespół rywalizował później z inną drużyną z tego samego miasta. Przewagę uzyskało Newcastle East End, które po bankructwie rywala, przejęło jego stadion St James' Park. Jeszcze przed wybuchem I Wojny Światowej drużyna zapewniła sobie pierwsze, krajowe sukcesy: awans do pierwszej ligi, trzykrotne Mistrzostwo Kraju oraz pięciokrotny awans do finału rozgrywek o Puchar Anglii. 

W 1927 roku piłkarzom Newcastle udało się zdobyć tytuł Mistrzów Anglii i tym samym był to ostatni raz w historii klubu. Rok po zakończeniu wojny Newcastle zwyciężyło trzynasto bramkową przewagą nad Newport County, co do teraz jest klubowym rekordem. W kolejnych dziesięcioleciach forma “Srok”, bo taki pseudonim mają piłkarze Newcastle United, była zmienna. Raz prowadziła na sam szczyt, zapewniając puchary, a niekiedy fundowała spadek do niższej ligi.

newcastle-flaga

Źródło: Pixabay

Sukcesy Newcastle United

  • Mistrzostwo Anglii: 4 razy
  • Puchar Anglii: 6 razy
  • Angielska Tarcza Wspólnoty: 1 raz

Jak każdy klub sportowy, Newcastle United również posiada swoich rywali, z którymi walczą o prym na danym obszarze. Zepół na płaszyźnie lokalnej rywalizuje z dwoma ekipami: z Sunderlandem (Tyne-Wear Derby) i Middlesbrough (Tyne-Tees Derby).

Stadion Newcastle United

Oficjalnym stadionem, na którym od 1892 roku rozgrywane są mecze domowe Newcastle United jest St. James’ Park. Obiekt wzniesiono na pastwiskach nieopodal Leazes Terrace i Town Moor. Najwięcej oglądających w historii zgromadziło się podczas meczu z Chelsea w 1930 roku. Ich liczba wynosiła ponad 68 tysięcy. St. James’ Park był wielokrotnie rozbudowywany i obecnie może się nim znajdować ponad 50 tysięcy kibiców.

Stadion był też areną zmagań Igrzyskich Olimpijskich w 2012 roku, a jego murawa regularnie służy także jako arena koncertowa.

Kibice Newcastle United

Fanów Newcastle United można rozpoznać po noszeniu wszelakich gadżetów w biało-czarnej kolorystyce. Barwy te odnoszą się do oficjalnych, stosowanych przez klub. Na nich dostrzec można również herb, wzorowany na tym z miasta. Widnieją na nim dwa koniki morskie, symbolizujące ścisłe połączenie z morzem oraz wieżę, która nawiązuje do wieży Normana. Na herbie można również dostrzec maleńką flagę z krzyżem Świętego Grzegorza.

Mecze Newcastle nie mogą się obejść bez oficjalnego hymnu, "Blaydon Races", który zna każdy kibic.

Newcastle ma wielu kibiców znanych nie tylko z pierwszych stron brytyjskich gazet. Przykładowo można wymienić piosenkarza Briana Johnsona, polityka Tony’ego Blaira, a także byłych zawodników zespołu i legendy reprezentacji Anglii Alana Shearera i Paula Gascoigne'a.

Ciekawostką jest udział Newcastle United w filmie pt.: “Go!”. Główna postać, Santiago Munez, pochodzi z ubogich rejonów Los Angeles uwielbia grać w piłkę nożną. Jego talent zauważa angielski trener - Glen Foy i oferuje mu wyjazd do Anglii. Tam chłopak ma możliwość grania właśnie w Newcastle United, gdzie wyrasta na gwiazdę światowej piłki.