Bournemouth

Początki klubu A.F.C. Bournemouth sięgają jesieni 1899 roku. Wówczas to powstał on pod nazwą Boscombe F.C. pod wodzą J.C Nutta. Mecze rozgrywano na stadionie na Castlemain Avenue, mieszczącym się w dzielnicy Pokesdown w Bournemouth. W rozgrywkach o Puchar Anglii klub wystartował po raz pierwszy w sezonie 1909/1910 i właśnie wtedy jego zawodnicy otrzymali przydomek “Wiśnie”. Nazwa ta wiązała się z kolorem pasiastych koszulek piłkarzy oraz licznych sadów wiśniowych, które mieściły się na terenach wokół stadionu. Zespół często jest mylony z Bournemouth F.C., które było pierwszym klubem w tym mieście, a obecnie gra w niższych klasach rozgrywkowych. 

Przed sezonem 1923/1924 zespół dołączył do grona Football League. W tym czasie dokonano zmiany nazwy klubu na Bournemouth and Boscombe Athletic Football Club. W końcówce lat 60. XX wieku Bournemouth and Boscombe Athletic Football Club spadł do czwartego poziomu rozgrywkowego w Anglii. Stan ten nie utrzymał się jednak długo, bowiem wraz z nową dekadą i menadżerem - Johnem Bondem, klub pierwszy raz w historii awansował do wyższej ligi. Zmianie uległy również herb i nazwa klubu, która obowiązuje po dziś dzień - A.F.C. Bournemouth. 

Czerwono-czarna kolorystyka strojów zawodników pozostała niezmienna. W latach 80. XX wieku drużyna pod wodzą Harry’ego Redknappa awansowała do drugiej ligi rozgrywkowej. Dopiero w sezonie 2014/2015 Bournemouth wywalczyło upragniony awans do Premier League. Ciekawostką jest fakt, że piłkarz James Hayter uzyskał najszybszego jak dotąd hat-tricka w Football League. W ciągu 2 minut i 17 sekund zdobył trzy bramki dla swojej drużyny grając przeciwko Wrexham. Warto też dodać, że w składzie A.F.C. Bournemouth znajduje się Artur Boruc, grający na pozycji bramkarza. 

Przez prawie całą swoją historię zespół balansował na granicy trzeciego oraz czwartego poziomu rozgrywkowego w Anglii. Dobrych wyników nie osiągał również w brytyjskich pucharach - najlepsze występy w historii kończyły się na zaledwie piątej rundzie FA Cup i ćwierćfinałach Pucharu Ligi Angielskiej. Za największy sukces, a zarazem historyczny moment A.F.C. Bournemouth uznaje się awans do Premier League w sezonie 2014/15. 

Stadion Bournemouth

Swoje pierwsze spotkania zespół z Bournemouth rozgrywał na Castlemain Avenue, a od 1910 roku na Vitality Stadium, mieszczącym ponad 11 tysięcy kibiców. Mimo takiej pojemności podczas historycznego meczu z Manchester United w 1957 roku, na trybunach zasiadło ponad 23 tysiące osób. Do 2011 roku nosił on nazwę Dean Court na cześć swoich darczyńców, którzy przekazali ziemię pod budowę stadionu. Obecnie jest znany jako Vitality Stadium. Podczas gruntownej przebudowy w 2001 roku obiekt zyskał trzy nowe trybuny. 

Kibice Bournemouth

Od 1990 roku barwami klubowymi niezmiennie jest czerń i czerwień, dzięki którym zespół zyskał przydomek “Wiśnie”. Wcześniej piłkarze tego zespołu zakładali również trykoty biało-czerwonych barwach.

Największym rywalem zespołu z Bournemouth jest ekipa Southampton F.C. Oba miasta dzieli zaledwie 30 mil, spotkania tych drużyn określane są mianem New Forest Derby.

Za najpopularniejsze osoby kibicujące Bournemouth uznaje się byłą modelkę, a obecnie prezenterkę telewizyjną i radiową Jayne Middlemiss oraz aktora Setha Rogena.