Arsenal

Arsenal został założony w 1886 roku przez pracowników Royal Arsenal, zajmujących się przemysłem zbrojeniowym. Klub nosił wówczas nazwę Dial Square FC, a następnie został przemianowany na nazwę zakładu. W swoim pierwszym, historycznym spotkaniu zespół pokonał Eastern Wanderers 6:0. 

W 1891 roku doszło do kolejnej zmiany nazwy i odtąd ekipa nazywała się Woolwich Arsenal. Klub stał się wtedy profesjonalnym zespołem. Od 1910 piłkarze mogli rozgrywać mecze na nowym obiekcie - Arsenal Stadium w Highbury. Wówczas też z nazwy klubu usunięto “Woolwich”, pozostawiając tylko Arsenal i taka obowiązuje po dziś dzień. Dopiero Herbert Chapman zaprowadził drużynę do pierwszych zwycięstw - zdobycia Pucharu Anglii w 1930 roku oraz dwukrotnego Mistrzostwo Kraju.

Źródło: Pixabay

Za największy sukces Kanonierów uznaje się jednak krajowe zwycięstwo w sezonie 2003/2004. Piłkarze pod wodzą Arsene Wengera sięgnęli po wygraną w Premier League, nie przegrywając żadnego z 38 spotkań. Dzięki temu zyskali oni przydomek „The Invincibles”, a ich wynik został okrzyknięty rekordowym w historii angielskiej piłki nożnej (wcześniej niepokonanymi byli także gracze Preston North End w 1883 roku). Lipiec 2006 roku był okresem wielkich zmian, bowiem po 93 latach Arsenal opuścił murawę na Highbury i przeniósł się na Emirates Stadium.
Oficjalną maskotką Arsenalu od 1993 roku jest Gunnersaurus Rex.

Stadion Arsenalu

Początkowym stadionem Arsenalu było Manor Ground w Plumstead. Od 1913 roku do 2006 Arsenal Stadium, zaprojektowany przez Archibalda Leitcha, był obiektem na którym rozgrywano mecze domowe angielskiego klubu. Nazywany był również stadionem Highbury. Obiekt na początku posiadał jedną trybunę z dachem i trzy z miejscami stojącymi. W latach 30-tych XX wieku dokonano remontu i dobudowano kolejne dwie zadaszone trybuny. Do lat 90-tych mecze Arsenalu mogło oglądać 57 tysięcy kibiców. W roku milenijnym zapadła decyzja o budowie nowego stadionu - Emirates Stadium, który mógł pomieścić 60 tysięcy widzów. Nazwa została nadana na cześć sponsora - linii lotniczych Emirates, z którymi Arsenal podpisał umowę wartą 100 milionów funtów.

Sukcesy Arsenalu

  • Mistrzostwo Kraju (13)
  • Puchar Anglii (13)
  • Puchar Ligi Angielskiej (2)
  • Angielska Tarcza Wspólnoty (15)
  • Puchar Zdobywców Pucharów (1)

Kibice Arsenalu

Najzagorzalsi kibice nazywani są “The Gooners”, od przydomka samej drużyny, czyli Kanonierów. Za sprawą zróżnicowanych obszarów, sąsiadujących z siedzibą klubu, kibice angielskiej drużyny pochodzą z różnych klas społecznych. Raport z 2002 roku pokazuje również, że na meczach pojawia się też największy odsetek ciemnoskórych kibiców w Anglii. Arsenal posiada liczne fankluby, takie jak: Arsenal Football Supporters Club, Arsenal Independent Supporters’ Association, Arsenal Supporters’ Trust. Wydawane są również pisma: “The Gooner, Highbury High, Gunflash i Up The Arse!”

Kibice Arsenalu, którzy są obecni na każdym meczu, z dumą dopingują swoją ukochaną drużynę. Wówczas na trybunach można dostrzec mnóstwo biało-czerwonych strojów i szalików, które są oficjalnymi barwami klubowymi.

Największymi rywalami Arsenalu są inne londyńskie drużyny: Tottenhahem Hotspur, Chelsea, Fulham i West Ham United.

Za najpopularniejszych kibiców Arsenalu uważa się piosenkarza Micka Jaggera, piosenkarkę Dido oraz Księcia Harry'ego. Głośnym echem obiła się także informacja, że wielkim fanem Kanonierów był też Osama Bin Laden.