GymBeam
www.warhouse.pl

West Ham

West Ham United został założony przez biznesmena Arnolda Hillsa i sędziego Dave'a Taylora w 1895 roku w Londynie jako Thames Ironworks. Obecna nazwa została przyjęta 5 lat później. Pierwsze spotkanie towarzyskie zagrano 7 września 1895 roku przeciw Royal Ordnance Factories FC, które zakończyło się remisem 1-1. Premierowy, oficjalny mecz został rozegrany miesiąc później w ramach eliminacji do Pucharu Anglii, a Thames Ironworks FC przy wsparciu 3000 kibiców pokonał Chatham Town 5-0. W 1904 roku zespół przeniósł się na Upton Park, na którym rozgrywał mecze przez ponad 100 lat. Największym rywalem West Hamu jest Millwall.

Źródło: Pixabay

Najlepsze lata West Hamu przypadają na lata 60., choć pierwsze małe sukcesy były odnotowywane dużo wcześniej. W sezonie 1922/23 zespół dotarł do finału Pucharu Anglii, ale tam uległ Bolton Wanderers 0:2. W meczu tym grał Vic Watson, który jest legendą West Hamu, a wiele z jego rekordów prawdopodobnie nigdy nie zostanie przebitych. Angielski napastnik zdobył dla swojego klubu 298 bramek, co jest najlepszym wynikiem w historii, a także 6 goli w jednym ligowym spotkaniu z Leeds. Co ciekawe, zawodnik ten został kupiony za jedyne 50 funtów. Jego indywidualne popisy nie pozwoliły jednak na zdobycie znaczących trofeów drużynowych. Te zaczęły się w klubowej gablocie pojawiać dopiero od 1964 roku, kiedy to West Ham po raz pierwszy zdobył Puchar Anglii i Tarczę Wspólnoty, co pozwoliło na grę w Pucharze Zdobywców Pucharów. Londyńczycy prezentowali się w nim znakomicie, zdobywając to trofeum, a w finale pokonali TSV 1860 Monachium 2:0. Dotąd jest to największy sukces w klubowej historii.

Sukcesy West Hamu:

  • Puchar Anglii (3)
  • Tarcza Dobroczynności (1)
  • Puchar Zdobywców Pucharów (1)
  • Puchar UEFA Intertoto (1)

Stadion West Hamu

Swoje mecze popularni The Hammers rozgrywają od sezonu 2016/17 na Stadionie Olimpijskim. Został on wybudowany z myślą o Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2012 roku. Po nich został oddany West Hamowi w 99-letnią dzierżawę. Trybuny mogą pomieścić 60000 widzów. Przenosiny na nowy obiekt według zarządu były krokiem w przód, choć wielu kibiców wciąż ma im to za złe, ponieważ Upton Park było stadionem West Hamu od 1904 roku. To na nim fani święcili największe sukcesy, a bańki mydlane puszczane przez kibiców z trybun, stały się rozpoznawalne na całym świecie. 

Kibice West Hamu

Fani West Hamu to jedni z najbardziej znanych kibiców na świecie. Na swoich meczach gromko śpiewają swój hymn "I'm forever blowing bubbles", puszczając przy tym bańki mydlane. Kibice West Hamu nie są znani jedynie z sympatycznej atmosfery na trybunach. Grupa chuliganów Inter City Firm była od lat 80. postrachem londyńskich ulic. ICF było jedną z pierwszych tak dobrze zorganizowanych grup kibicowskich, a nazwę przyjęto od pociągów InterCity, którymi jeździli na mecze. Ich popularność była tak duża, że poświęcono im film Green Street Hooligans.  

Do najbardziej znanych kibiców West Hamu zalicza się boksera Lennoxa Lewisa, aktora Matta Damona, aktorkę Keirę Knightley, piosenkarkę Katty Perry, reżysera Alfreda Hitchcocka, a także muzyka Dave'a Grohla z Foo Fighters. Nieoficjalnie w Anglii mówi się także, że fanką Młotów jest Królowa Elżbieta II. To właśnie jej sympatia do klubu miała zadecydować o tym, że to West Ham, a nie Tottenham otrzymał pozwolenie na grę na Stadionie Olimpijskim. 

Pierwotne barwy przywdziewane przez kibiców West Hamu to tak zwany "Oxford Blue" czyli niebieski odcień charakterystyczny dla uniwersytetu Oxford, na którym studiował założyciel klubu. W 1903 roku oficjalnie przyjętymi barwami były Claret&Blue, czyli bordowy i niebieski. Kolory te są obecne na koszulkach po dziś dzień.