Tottenham

Zespół popularnych Spurs został założony w 1882 roku z inicjatywy chłopców grających w krykieta i uczęszczających do St. John's Presbyterian School, którzy chcieli uprawiać sport także w trakcie zimowej przerwy. Klub został założony w dzielnicy Tottenham, a jego pierwotna nazwa brzmiała Hotspur FC. Dwa lata później została ona zmieniona na Tottenham Hotspur Football and Athletic Club, a zespół zaczął rozgrywać swoje mecze na Tottenham Marshes. Pierwszy towarzyski mecz zakończony porażką 0:2 odbył się jeszcze w 1882 roku przeciwko Radicals, natomiast pierwsze oficjalne spotkanie w ramach London Association Cup rozegrane zostało przeciw St. Albans, a Tottenham zwyciężył 5:2.

Źródło: Pixabay

Pierwszy duży sukces zespołu miał miejsce w sezonie 1900/01 roku, kiedy Tottenham wygrał FA Cup. Była to sytuacja o tyle dziwna, że Koguty nie znajdowały się wówczas w najwyższej klasie rozgrywkowej. Przypadek zwycięzcy Pucharu Anglii spoza elity zdążył się tylko ten jeden raz. W 1909 roku na stadionie pojawił się słynny kogut stojący na piłce. Szybko stał się on znakiem rozpoznawczym zespołu, a z czasem także znalazł się w herbie klubu. Powód, dla którego pojawił się on na trybunie West Stand nie jest jednak znany.
Pierwszy raz mistrzostwo Anglii zespół Kogutów zdobył w sezonie 1950/51. Mimo tak wielkiego sukcesu, za legendę Tottenhamu uznaje się jednak Billa Nicholsona - trenera, dzięki któremu Tottenham zdobył drugie krajowe mistrzostwo oraz Puchar Zdobywców Pucharów. Ostatnim trofeum Tottenhamu był Puchar Ligi Angielskiej zdobyty w 2008 roku.

Sukcesy Tottenhamu

  • Mistrzostwo Anglii (2 razy)
  • Puchar Anglii (8 razy)
  • Puchar Ligi Angielskiej (4 razy)
  • Puchar Zdobywców Pucharów (1 raz)
  • Puchar UEFA (2 razy)

Stadion Tottenhamu

Historia stadionów Kogutów była bardzo burzliwa. Początkowo Tottenham rozgrywał swoje mecze na Tottenham Marshes, a w roku 1888 przeniósł się na Northumberland Park. Od 1899 roku ich domem stało się White Hart Lane (które miało się nazywać Gilpin Park) mieszczące finalnie po wielu przebudowach blisko 37 tysięcy kibiców (choć na meczu z rekordową frekwencją w 1938 roku znajdowało się na nim ponad 75 tysięcy osób). White Hart Lane zamienione zostało dopiero w roku 2019 roku, po wybudowaniu nowoczesnego, mogącego pomieścić 62 tysięcy widzów Tottenham Hotspur Stadium.

Kibice Tottenhamu

Przez wiele lat kibice Tottenhamu Hotspur musieli przywdziewać wiele różnych barw. Zaczęło się od ciemnogranatowych koszulek w roku 1883. Dwa lata później za oficjalne kolory uznano jasnoniebieski oraz biały. W 1896 podstawowe stroje były czarne, a dodatkowo posiadały złote pasy, a rok później pojawiły się obowiązujące dotąd barwy ciemnogranatowe oraz białe.

Kibice od początku założenia klubu nienawidzą się z fanami Arsenalu i to właśnie z tym zespołem rozgywają derby i prowadzą bezpośrednią rywalizację. Niestety dla fanów Kogutów, ich zespół bardzo rzadko okazywał się lepszy od lokalnych rywali w tabeli - miało to miejsce jedynie 4 razy, z czego trzy w najświeższej historii klubu (2016, 2017, 2018).
Najbardziej znani kibice Tottenhamu to aktorzy Jude Law i Pierce Brosnan, koszykarz Steve Nash, a w przeszłości także Bob Marley czy Amy Winehouse.