Chelsea

Historia Chelsea rozpoczęła się w 1905 roku. Wtedy to znany z zamiłowania do piłki nożnej, angielski biznesmen Henry Augustus Mears zakupił stadion Stamford Bridge, położony w zachodniej części Londynu. Po dokonaniu na nim przekształceń stał się on idealny do rozgrywania meczów piłki nożnej. Początkowo miał on należeć do klubu Fulham, jednak Augustus Mears spotkał się z odmową i brakiem chęci zakupu. Za namową swojego kolegi - Fredericka Parkera, założyli więc własny klub piłkarski o nazwie sąsiedniej dzielnicy - Chelsea, 10 marca 1905 roku. Pod koniec maja 1905 roku Chelsea zasiliła szeregi Second Division. Pierwsze wyjście na murawę boiska zakończyło się porażką ze Stockport County F.C. 0:1, jednak trzy dni The Blues wygrali 4:0 z Liverpool F.C. Śmierć Henry’ego Augustusa Mearsa i wybuch pierwszej wojny światowej nie przeszkodziły piłkarzom w odniesieniu sukcesu - dotarcia pierwszy raz w historii do finału Pucharu Anglii w 1915. Jednak tuż po tym wydarzeniu, z powodu wojny, klub musiał zawiesić swoją działalność na cztery najbliższe lata. Powrót na murawę był bardzo trudny.

Źródło: Pixabay

Pierwszym dużym sukcesem było wywalczenie Mistrzostwa Anglii w roku 1955. 16 lat później udało się natomiast zdobyć premierowy europejski sukces, jakim było wygranie Pucharu Zdobywców Pucharów. Dobra passa nie miała odzwierciedlenia w sytuacji klubowej zespołu - złe zarządzanie finansami i brak wynagrodzeń dla zawodników, skutkowały wykupieniem Chelsea wraz z całym dorobkiem i długami za symboliczną kwotę jednego funta przez biznesmena Kena Batesa. Na początku lat 90 drużyna, jako jedna z dwudziestu dwóch członkowskich, zasiliła szeregi nowej ligi - Premiership.

W 2003 roku na murawę Stamford Bridge zaczęły ponownie zaglądać problemy finansowe i idące za nim skrajne bankructwo, sięgające 140 milionów funtów. Wtedy rosyjski milioner - Roman Abramowicz wyciągnął rękę do upadającego klubu, wykupując Chelsea. Dzięki jego majątkowi udało się ściągnąć José Mourinho i znamienitych piłkarzy za łączną kwotę 120 milionów funtów. Chelsea w następnych sezonach triumfowała w lidze wielokrotnie, czego zwieńczeniem było zdobycie Pucharu Anglii w setną rocznicę istnienia klubu.

W historii Chelsea można odnaleźć również polski akcent. Z okazji trzydziestolecia istnienia, Wisła Kraków w 1936 roku rozegrała zwycięski sparing, pokonując The Blues 1:0.

Sukcesy Chelsea

Mistrzostwo Anglii: 6 razy,

Puchar Anglii: 8 razy,

Puchar Ligi Angielskiej: 5 razy,

Tarcza Wspólnoty: 4 razy,

Puchar Zdobywców Pucharów: 2 razy,

Superpuchar Europy: 1 raz,

Liga Mistrzów: 1 raz,

Liga Europy: 1 raz.

Stadion i kibice Chelsea

W 1930 roku dokonano pierwszej rozbudowy na Stamford Bridge, dodając nową trybunę. Fani The Blues nazwali ją The Shed (budka). Na niej gromadzili się najbardziej zagorzali kibice Chelsea, którzy wymyślali nowe przyśpiewki, zagrzewając swój ukochany klub do walki. Na cześć wicedyrektora klubu, wspierającego Chelsea niemalże od początku - Matthewa Hardinga, północną, dwupiętrową trybunę Stamford Bridge nazwano jego imieniem. Na londyńskim stadionie The Blues znajdują się też: dwupiętrowa trybuna północna o nazwie „Shed End”, posiadająca trzy poziomy „East Stand” oraz najnowsza i największa „West Stand”. Nazwa Stamford Bridge oznacza „most nad Stamford”, czyli potokiem Stamford, który przepływał w okolicy.

Od wielu lat niebieskie barwy są utożsamiane z klubem. Widnieją nie tylko w kolorystyce strojów, ale również w herbie i hymnie. Niebieski lew symbolizujący walkę i męstwo, stał się inspiracją z szyldu gminy Metropolitan i nierozerwalnie związał z Chelsea. Natomiast “Blue is the colour” śpiewają tysiące kibiców, zagrzewając swoich ulubieńców.