foden real madryt

Premier League: Z ławki Manchesteru City do Realu Madryt?

Fot. East News
Piro Shop
2020-12-28

Wydaje się, że ktoś niemalże przyspawany do ławki rezerwowych Manchesteru City nie może przenieść się do lepszego klubu, a wkrótce do takiego ruchu może dojść. Phil Foden, bo o nim mowa, jest przedstawiany jako kandydat na przejście do Realu Madryt.

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że Phil Foden może stać się jednym z najlepszych piłkarzy na świecie. 20-latek debiut zanotował już w sezonie 2017/2018. Pod wodzą Pepa Guardioli 17-letni wówczas pomocnik rozegrał 5 ligowych spotkań oraz 3 mecze w Lidze Mistrzów, w których zaliczył jedną asystę. Kolejne sezony miały być coraz lepsze, a większa liczba występów miała przyspieszyć jego rozwój. Tak stało się również w rozgrywkach 2018/2019 - Foden wystąpił w 13 ligowych, 12 pucharowych pojedynkach, a jego bilans, jak na 18-latka, zadowalał. Pomocnik miał udział przy 8 trafieniach, a eksperci szybko określili go następcą Davida Silvy. To właśnie Hiszpana Foden zmieniał w wielu spotkaniach sezonu 2019/2020, który był dla legendy Manchesteru City ostatnim w Anglii. Silva przeniósł się do Hiszpanii, a Foden miał z marszu wejść do pierwszego zespołu i razem z Kevinem De Bruyne odpowiada za kreatywność środka pola. 

Rzeczywistość szybko zweryfikowała osądy mediów, a młody Anglik mimo wielu szans w pierwszym zespole wciąż nie może przebić się do wyjściowej jedenastki. W ciągu ostatnich 4 sezonów rozegrał w samej Premier League 51 spotkań, notując w niej zaledwie 8 trafień i 4 finalne podania. Zdecydowanie lepiej radzi sobie w meczach pucharowych, jednak tam błyszczy zazwyczaj na tle rywali z niższych lig. Statystyki to jednak nie wszystko - Anglik zagrał wprawdzie w 51 spotkaniach, jednak niewiele z nich w pierwszym składzie, a rozegranie pełnego meczu to już bardzo rzadki wyczyn. Jego średnia minut na pojedynczy mecz w Premier League wynosi zaledwie 34 minuty. 

Sytuacja zaczęła coraz bardziej złościć Phila Fodena, który uważa, że jest już gotowy na grę w pierwszym zespole Obywateli. Według mediów jest on do tego stopnia sfrustrowany, że bierze pod uwagę opuszczenie Manchesteru City, jeśli nie dostanie więcej szans na grę. Informacja szybko obiegła świat i pojawiła się w czołówkach gazet we Francji, Anglii i Hiszpanii, a wszędzie Anglik łączony jest z jednym klubem - Realem Madryt. Galacticos mają od wielu miesięcy sondować sytuację Fodena, a w przypadku wystawienia go na listę transferową, gotowi są złożyć ofertę kupna wychowanka Manchesteru City.

Cień na rewelacje rzucają jednak wątpliwe źródła informacji. W wielu przypadkach są to brukowce, a wiele poważniejszych źródeł wspomina o możliwym "kontrolowanym wycieku informacji transferowych", które mają zwiększyć szansę młodego Anglika na grę w Manchesterze City. 

Fot.:DAVE THOMPSON/AFP/East News