city fpp

Ogromne kłopoty Manchesteru City!

Fot. eastnews
2023-02-06

Widmo kary finansowej, ujemnych punktów, zakazu przeprowadzania transferów, a nawet spadku z ligi wisi nad Manchesterem City. Klubowi zarzucono wielokrotne złamanie zasad Finansowego Fair Play. 

Premier League przeprowadziła śledztwo w sprawie niejasnego finansowania działań klubu z Manchesteru. Pod lupę wzięte zostały lata 2009-2018, czyli okres ogromnych zakupów po przejęciu klubu przez szejków. Wiele mówiło się wówczas o tym, że Manchester City oszukuje i nagina zasady Finansowego Fair Play. 

Śledztwo wykazało, że obawy okazały się słuszne. Zarząd klubu miał przez wiele lat przekazywać organom FA fałszywe dane, które celowo zawyżały przychody, jakie generował Manchester City. Miało to pozwolić na większe wydatki na rynku transferowym, a co za tym idzie ściągnięcie lepszych zawodników. Nieprawdziwe miały być też informacje dotyczące kwot płaconych pracownikom klubu, w tym piłkarzom, które klub sukcesywnie przekazywał władzom Premier League. Lista zarzutów wobec klubu to ponad 100 uchybień.

W związku z tym Manchesterowi City grozi szereg kar, które wymierzą władze ligi. Najmniej dotkliwe mogą okazać się ujemne punkty w obecnej kampanii (w której Obywatele najprawdopodobniej nie sięgną po mistrzostwo kraju) lub konieczność zapłacenia kary finansowej. Większym problemem mogą być natomiast zakaz transferowy obejmujący nawet kilka okienek lub nawet karna degradacja.

Fot.:MIGUEL RIOPA/AFP/East News

Zobacz także