Manchester City

Historia Manchesteru City sięga roku 1880, kiedy to córka proboszcza kościoła pod wezwaniem św. Marka, Anna Connell oraz dwóch strażników tej świątyni założyli Saint’s Marks (West Gorton). Po siedmiu latach istnienia klub zmienił nazwę na Ardwick A.F.C., inspirując się nazwą okręgu o tejże nazwie, w którym znajdował się nowy stadion - Hyde Road. Problemy finansowe oraz reorganizacja ówczesnego klubu doprowadziła do kolejnej zmiany nazwy, znanej dziś jako Manchester City F.C. Pierwszy sukces drużyna odnotowała w 1899 roku, wygrywając Second Division, co skutkowało awansem do najwyższej klasy rozgrywkowej. Jednak znaczący triumf przyniosło dopiero zwycięstwo 1:0 nad Bolton Wanderers i zdobycie Pucharu Anglii 23 kwietnia 1904 roku. Pierwsze mistrzostwo kraju ekipa The Citizens zdobyła w 1937 roku.

W kolejnych latach dzięki licznym wygranym Manchester City kilkakrotnie docierał do finałowych meczów, walcząc o Puchar Anglii, który dawał prawo gry w Europejskich Pucharach. W 1970 po zwycięstwie w Pucharze Zdobywców Pucharów z Górnikiem Zabrze stali się drugim w historii angielskiej piłki zespołem, który wygrał w jednym sezonie trofeum europejskie oraz krajowe (zdobyli także Puchar Ligi). Ciekawostką dla polskich kibiców jest również fakt, że w angielskim klubie w latach 1978-1981, swoją karierę zagraniczną zaczynała polska legenda futbolu Kazimierz Deyna.

Choć drużyna z Manchesteru była bardzo utytułowanym zespołem, to jej najlepsze lata bezsprzecznie zaczęły się jednak od 2008 roku. Klub został wówczas kupiony przez szejków, a właściciel Abu Dhabi United Group Pan Mansour bin Zayed al-Nahyan wykładał i wciąż wykłada ogromne sumy na wzmocnienia zespołu. Tuż po kupieniu klubu, wydał astronomiczną jak na tamte czasy kwotę 32,5 miliona funtów na Robinho. W późniejszych latach wydatki transferowe rosły, a brytyjski The Guardian wyliczył, że w ciągu 10 lat panowania nowego właściciela, na zawodników został wydany ponad miliard funtów. W trakcie panowania szejka Mansoura Manchester City zdobywał wprawdzie Mistrzostwo Kraju, jednak wciąż czeka na upragnione zwycięstwo w Lidze Mistrzów.

Sukcesy Manchesteru City

  • Mistrzostwo Anglii (5 razy),
  • Puchar Anglii (5 razy),
  • Superpuchar Anglii (5 razy),
  • Puchar Ligi Angielskiej (6 razy),
  • Puchar Zdobywców Pucharów (1 raz).

Stadion Manchesteru City

W 1920 roku z powodu pożaru stadionu Hyde Road, na potrzeby klubu wybudowano nowy, Maine Road w Moss Side. Boisko to służyło Obywatelom przez dziesiątki lat. Obecnie, od sezonu 2003/04, drużyna Manchesteru City rozgrywa swoje mecze, jako gospodarz w murach Etihad Stadium (wcześniejsza nazwa City of Manchester Stadium), który mieści blisko 48 tysięcy kibiców. Taka liczba pozwala usytuować obiekt na piątej pozycji pod względem wielkości w Premier League. Nazwa została nadana na cześć obecnego sponsora - emirackich linii lotniczych Etihad Airways.

Kibice Manchesteru City

Barwy klubowe zmieniały się na przestrzeni lat. Obecnie stroje domowe utrzymywane są w jasnej kolorystyce: bieli i błękitu. 

Według znanego stwierdzenia prawdziwy kibic City pochodzi z samego miasta, a zwolennicy United wywodzą się z jego okolic. Oficjalne Fan Cluby: Official Supporters Club, Centenary Supporters Association oraz International Supporters Club, zrzeszają największych sympatyków The Citizens. Wierni fani mogą również przeczytać o swojej ulubionej drużynie w magazynach King of the Kippax oraz City till I Cry. Obowiązkowo, podczas każdego meczu z ogromnym zapałem rozbrzmiewa hymn „Blue Moon”, a kibiców na trybunach rozgrzewają maskotki zespołu: Moonchester i Moonbeam. Do najbardziej znanych fanów tego zespołu należą bracia Liam i Noel Gallagherowie z zespołu Oasis.

Największymi rywalami Manchesteru City od wielu lat są Czerwone Diabły. Stadion Manchesteru United jest oddalony od Etihad o niecałe 8 kilometrów, a w Derbach Manchesteru drużyny walczą o przejęcie sportowego prymu nad miastem.