GymBeam

Manchester Utd

Manchester United został założony w 1878 roku pod nazwą Newton Heath Lancashire and Yorkshire Railway. Klub od samego początku był bardzo źle zarządzany, a widmo bankructwa regularnie zaglądało do Newton Heath. Z pomocą przyszedł wówczas miejscowy przedsiębiorca Henry Davies. To właśnie za jego rządów w 1902 roku nazwa zespołu została zmieniona na Manchester United. Zespół rozgrywał swoje mecze na North Road, później na Bank Street, aż finalnie przeniósł się na znane na całym świecie Old Trafford. 

Najczarniejszym momentem w historii Czerwonych Diabłów jest niewątpliwie katastrofa lotnicza, która miała miejsce 6 lutego 1958 roku. Na pokładzie samolotu znajdowały się osoby związane z Manchesterem United, w tym piłkarze, dziennikarze i sztab szkoleniowy. Drużyna wracała wówczas z Belgradu, w którym rozegrała ćwierćfinałowy mecz w Pucharze Europy. Na skutek niesprzyjających warunków pogodowych samolot nie był w stanie poderwać się do lotu i z dużą prędkością zderzył się z domem, znajdującym się nieopodal lotniska. Na miejscu śmierć poniosło wielu piłkarzy.

Źródło: Pixabay

Manchester United jest jednym z największych klubów na Wyspach Brytyjskich. Bardzo szybko zaczął też triumfować w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii. Już w 1908 roku cieszono się z pierwszego Mistrzostwa Kraju. Niedługo później pojawiały się kolejne sukcesy - zwycięstwa w Angielskiej Tarczy Wspólnoty (w tym samym roku) czy w Pucharze Anglii (1909). O wiele dłużej trzeba było czekać na trofea poza granicami kraju. Pierwsze padło łupem Czerwonych Diabłów dopiero w 1968 roku, kiedy to zwyciężyli w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów. Inne zwycięstwo w najbardziej prestiżowych rozgrywkach w Europie jest z kolei przez wielu uważane za jeden z największych comebacków w historii piłki nożnej. United przegrywając 0:1 w finale Ligi Mistrzów w 1999 roku z Bayernem Monachium, zdołali zdobyć dwa gole w doliczonym czasie gry i sięgnąć po puchar.

Sukcesy Manchesteru United

  • Mistrzostwo Anglii (20)
  • Puchar Anglii (12)
  • Puchar Ligi Angielskiej (50)
  • Angielska Tacza Dobroczynności (21)
  • Liga Mistrzów (3)
  • Puchar Zdobywców Pucharów (1)
  • Liga Europy (1)
  • Superpuchar Europy (1)
  • Klubowe Mistrzostwo Świata (1)

Stadion Manchesteru United

Początkowo Czerwone Diabły swoje mecze rozgrywały na North Road, a od roku 1893 ich dom znajdował się przy Bank Street. Gdy dalsza rozbudowa trybun stała się nieopłacalna, właściciel podjął decyzję o przeniesieniu się na Old Trafford - obecnie jeden z najbardziej znanych stadionów na świecie. "Teatr Marzeń", bo tak jest określany przez wielu kibiców, może pomieścić blisko 76 tysięcy widzów. Rekordowa frekwencja na stadionie miała miejsce w 1939 roku, na meczu Grimsby z ... Wolverhampton Wanderers. Na trybunach zasiadło wówczas ponad 77 tysięcy osób.

Kibice Manchesteru United

Manchester United od zawsze był związany z białym oraz czerwonym kolorem. To właśnie te barwy przywdziewają zarówno piłkarze, jak i fani na trybunach. W historii jedynie raz zespół miał inny kolor strojów - jeszcze jako Newton Heath, w latach 1894-96 na główne barwy wybrano kolor zielony oraz złoty.

Kibice Manchesteru ze względu na położenie klubu toczą rywalizację z Manchesterem City. Oba stadiony dzieli zaledwie 7 kilometrów. Drugie w sezonie derby odbywają się podczas meczów z Liverpoolem i noszą nawet swoją nazwę - Derby Anglii. Oba zespoły od zawsze rywalizowały o prym i miano najlepszego zespołu w historii brytyjskiej piłki nożnej. 

Do najbardziej znanych kibiców Manchesteru United zalicza się Justina Timberlake'a, Megan Fox, Usaina Bolta czy Enrique Iglesiasa.