kevin de bruyne rekord asyst

Premier League: De Bruyne goni rekord asyst Henry'ego

Fot. East News
Piro Shop
2020-07-09

Kevinowi De Bruyne brakuje już jedynie 3 asyst do pobicia dotychczasowego rekordu Premier League - 20 finalnych podań należących do Thierry'ego Henry'ego. Ma na to doskonałą okazję - Manchester City rozegra jeszcze spotkania z zespołami z dołu tabeli.

Thierry Henry przez lata reprezentował Arsenal, a kibice z całego świata utożsamiają go głównie z golami. Tych Francuz strzelał bardzo dużo - w 258 występach zdobył 175 goli. Niewiele osób pamięta jednak, że Henry był graczem drużynowym i często obsługiwał swoich kolegów cudownymi podaniami. Łącznie w Premier League zanotował 74 asysty, a duża część z nich pochodzi z rozgrywek 2002/2003, w których Francuz zapisał się na kartach historii. Wówczas stał się rekordzistom pod względem ilości asyst w pojedynczym sezonie. Henry zanotował ich 20, a przez lata nikt nie był w stanie tego wyniku wyrównać ani przebić.

Wielu zawodników było blisko. Frank Lampard w sezonie 2004/2005 skończył z dorobkiem 18 finalnych podań, a jeszcze bliżej był Mesut Oezil, któremu w rozgrywkach 2015/2016 zabrakło zaledwie jednej asysty, do pobiciu rekordu Henry'ego. Gdy w Premier League próbowano przebić Francuza, swoje rekordy w innych ligach notował Kevin De Bruyne. W sezonie 2014/2015 stał się rekordzistą Bundesligi właśnie pod względem ilości asyst - zanotował ich wówczas 20. Belg po przenosinach do Manchesteru City szybko stał się kluczowym zawodnikiem ofensywy, ale dopiero w obecnych rozgrywkach wykręca wybitne statystyki.

Dobrą formę De Bruyne pokazywał już w początkowych kolejkach. Na inaugurację sezonu zanotował asystę przeciwko West Hamowi, w następnym meczu dwie w starciu z Tottenhamem, a później po jednej z Bournemouth i Brighton. Już w październiku mógł się pochwalić 9 finalnymi podaniami. Pobicie rekordu Henry'ego utrudnił listopad, w którym w 4 spotkaniach nie dorzucił żadnej. Barierę 10 asyst przebił dopiero w grudniu podczas pojedynku z Leicester City, a kolejne wpadały już hurtowo. Nie inaczej było po wznowieniu sezonu, który przerwany został przez pandemię koronawirusa. W dotychczasowych 6 spotkaniach zaliczył kolejne 2 asysty i z 18 na koncie potrzebuje już jedynie trzech, by stać się rekordzistą Premier League. 

Belg ma na to duże szanse, ponieważ do zakończenia rozgrywek pozostały 4 kolejki, a Manchester City gra z zespołami z dołu tabeli - Brightonem, Bournemouth, Watfordem i Norwich City. Warto zauważyć, że przeciwnicy ci bardzo odpowiadają De Bruyne - w tym sezonie w spotkaniach z tymi drużynami zanotował już 4 asysty i jeśli powtórzy ten wynik w ostatnich kolejkach, stanie się rekordzistą Premier League pod względem ilości asyst w pojedynczym sezonie z 22 finalnymi podaniami.

Fot.:OSCAR DEL POZO/AFP/East News