Everton

Everton jest jednym z najstarszych klubów w Anglii. Został założony w Liverpoolu w 1878 roku jako St. Domingo FC, a krótko potem zmienił nazwę na obowiązującą po dziś dzień - Everton Football Club. Historycznymi twórcami zespołu zostali ludzie związani z Kościołem Metodystów New Connexion - wielebny Chambers oraz organista George Mahon. 
Pierwszy mecz został rozegrany w parku Stanley, a St. Domingo FC pokonało ST. Peter's 6:0. Wydarzenie to miało miejsce 20 grudnia 1879 roku. Zawodnicy mieli ubrane koszulki w niebiesko-białe pasy, czyli kolorystykę, która wciąż towarzyszy klubowi.

W 1888 roku Everton był jednym z dwunastki zespołów-założycieli angielskiej ligi piłkarskiej. Pierwszy oficjalny mecz ligowy drużyna z Liverpoolu rozegrał 8 września i pokonał Accrington 2:1. W kolejnym sezonie zespół zajął drugie miejsce w tabeli, zostając wicemistrzami Anglii, a pierwszy tytuł krajowego czempiona uzyskali 1891 roku. W późniejszych latach jeszcze ośmiokrotnie zdobywali mistrzostwo, ale ostatni raz miał miejsce ponad 20 lat temu. Everton zwyciężał też w rozgrywkach Pucharu Anglii, a w 1985 roku zdobył nawet Puchar Zdobywców Pucharów po pokonaniu w finale Rapidu Wiedeń.

Sukcesy Evertonu

  • Mistrzostwo Anglii (9 razy)
  • Puchar Anglii (5 razy)
  • Puchar Ligi Angielskiej (2 razy)
  • Superpuchar Anglii (9 razy)
  • Puchar Zdobywców Pucharów (1 raz)

Ciekawostką jest pochodzenie herbu Evertonu. Początkowo zespół na koszulkach nosił jedynie litery EFC. W 1937 roku postanowiono dla oficjeli stworzyć krawaty z klubowym herbem, które mieli ubierać na mecze. Już pierwsze spotkania, na których ważne dla Evertonu osoby zasiadły na trybunach ze stworzonymi krawatami, okazał się zwycięskie. Właściciel stwierdził, że przynoszą one szczęście i należy je umieścić również na strojach. Po kilku latach i wielu przeróbkach herbu trafił on ostatecznie również na koszulki.

Stadion Evertonu

Od 1883 roku Everton rozgrywał swoje mecze na Anfield Road. Po sporze z Johnem Houldingiem, który wykupił obiekt na własność, Everton zdecydował się przenieść na znajdujący się nieopodal (3 kilometry) Goodison Park, który służy im po dziś dzień. Stadion Evertonu jest boiskiem, na którym rozgrywano największą ilość meczów najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii.

Goodison Park może pomieścić blisko 40 tysięcy widzów, choć rekordowa liczba kibiców zgromadzonych w 1948 roku wynosiła ponad 78 tysięcy. Stadion składa się z 4 trybun: Goodison Road Stand, Bullens Road, Howard Kendall Gwladys Street End, Sir Phillip Carter Park Stand.

W latach 90 pojawił się pomysł budowy nowego obiektu, który miał pomieścić 60 tysięcy widzów. Ostatecznie plan nie doszedł do skutku, ponieważ klubowi nie udało się uzbierać wystarcających funduszy.

Kibice Evertonu

Kibice Evertonu nie zawsze byli związani z barwą niebieską oraz białą. Choć początkowo stroje zawodników miały pasy o tych właśnie kolorach, to z czasem pojawiały się pewne zmiany. Najpierw ze względów finansowych (nie dla wszystkich nowych zawodników wystarczało koszulek w obowiązujących barwach) zdecydowano się wszystkie przefarbować na czarno. W kolejnych latach zawodnicy nosili też barwy łososiowe czy rubinowe, ale ostatecznie zdecydowano się na kolor niebieski. Zespół Evertonu (podobnie jak londyńskiej Chelsea) dzięki swoim koszulkom nosi przydomek The Blues.

Najbardziej znanymi kibicami Evertonu są muzyk Sir Paul McCartney, aktor Sylvester Stallone i aktorka Judi Dench.