Aston Villa

Aston Villa to angielski zespół piłkarski założony w marcu 1874 roku. Pomysłodawcami powstania nowego klubu byli Jack Hughes, Frederick Matthews, Walter Price oraz William Scattergood. Zespół początkowo znany był z rozgrywania meczów w rugby oraz piłkę nożną. W 1887 roku Aston Villa zdobyła piłkarski Puchar Anglii, co było pierwszym, znaczącym sukcesem, a 10 lat później zyskała nowy obiekt - stadion Aston Lower Grounds, zwany przez kibiców Villa Park. Aston Villa jest jednym z najbardziej utytułowanych klubów w Anglii, jednak większość trofeów pochodzi z lat przedwojennych. Na kolejne większe sukcesy kibice klubu musieli czekać do sezonu 1980/1981. Wówczas w ręce Aston Villi wpadł tytuł mistrzowski.

“The Villans” wielokrotnie reprezentowali Anglię na arenach międzynarodowych, jednak największą chlubę przynieśli swojemu krajowi w 1982 roku, kiedy to wygrali Puchar Europy. W finałowym dwumeczu okazali się lepsi od Anderlechtu Bruksela.

Wraz z nowym tysiącleciem zmianie uległ herb zespołu oraz pojawił się nowy sponsor. Obecnie właścicielem Aston Villi jest Recon Group, prowadzone przez chińskiego biznesmena. Wraz z dużo większymi nakładami finansowymi, które wydawane są na rozwój klubu, zespołowi udało się wrócić do Premier League.

Sukcesy Aston Villi

  • Mistrz Anglii: 7 razy
  • Puchar Anglii: 7 razy
  • Puchar Ligi Angielskiej: 5 razy
  • Angielska Tarcza Wspólnoty: 1 raz
  • Puchar Europy: 1 raz
  • Superpuchar Europy: 1 raz
  • Puchar Intertoto: 1 raz

Stadion Aston Villi

Aston Villa rozgrywała swoje domowe mecze na 3 stadionach - Aston Park, Wellington Road i Villa Park. Obecny obiekt należy do największych co do wielkości, wśród znajdujących się w środkowej części Anglii. Pomieści on ponad 42 tysiące kibiców. Rekord odnotowano podczas meczu w 1952 roku z Derby County, który oglądało ponad 76 tysięcy zgromadzonych. Na Villa Park rozegrano 16 spotkań międzynarodowych oraz 55 półfinałów Pucharu Anglii. Żaden inny stadion w Anglii nie może poszczycić się takim osiągnięciem. Klub ma w planach rozbudowę północnej trybuny, dzięki czemu będzie możliwe pomieszczenie 51 tysięcy kibiców. 

Kibice Aston Villi

The Villans nie są przywiązani do jednego głównego koloru swoich koszulek. Choć przy powstaniu klubu zdecydowano się na barwy bordowo-niebieskie i takie obowiązują również obecnie, to na przestrzeni lat kibice jak i zawodnicy nosili kolory czarno-niebieskie, czerwono-niebieskie czy niebiesko-zielone.

Największymi rywalami Aston Villi ze względu na bliskie sąsiedztwo jest zespół Birmingham City. Mecze obu zespołów noszą nazwę Derbów Birmingham. Inną ekipą, z którą rywalizują popularne Lwy, jest West Bromwich, a pojedynki noszą miano Second City Derby.

Jednymi z najbardziej popularnych kibiców angielskiego klubu są krykiecista Ian Bell, były Premier Wielkiej Brytanii David Cameron, książe William, muzyk Ozzy Ozbourne oraz aktor Tom Hanks. 
Ciekawostką jest, że kibice Aston Villi często pojawiali się w serialach telewizyjnych, takich jak “Porridge” czy “Tak jest panie mistrzu”, gdzie bohaterowie wcielali się w rolę fanów tego zespołu.