Norwich

Klub piłkarski powstał 17 czerwca 1902 roku, a swój pierwszy mecz rozegrali 6 września tego samego roku przeciw Harwich & Parkeston. Największe w historii zwycięstwo odnotował w 1933 roku, kiedy to drużyna pokonała 10:2 Coventry City. Awans do wyższej ligi pojawił się dopiero pod koniec lat 50-tych XX wieku. W sezonie 1961/62 Norwich City odnotowało swój pierwszy duży sukces. Wówczas Kanarki dotarły do finału Pucharu Ligi Angielskiej i wygrały go, po pokonaniu Rochdale w dwumeczu. Drużynie udało się również dotrzeć do Premier League w sezonie 1972/73. Od tego czasu zespół nigdy nie spadł poniżej drugiej klasy rozgrywkowej i naprzemiennie występuje w dwóch najsilniejszych krajowych ligach. Rekordzistą klubowym pod względem rozegranych meczów jest Ian Callaghan, który zgromadził 857 występów, a najlepszym w historii strzelcem jest Ian Rush z 346 golami.

Fani Norwich nazywają swoją drużynę “Kanarkami”. Nazwa wzięła się od ptaka o tym właśnie gatunku, który od lat widnieje na zielonym tle w herbie klubu.

Sukcesy Norwich City

Za największ sukces Norwich City można uznać dwukrotne zdobycie Pucharu Ligi Angielskiej. Miało to miejsce w sezonach 1961/62 i 1984/85.

Stadion Norwich City

Przez pierwsze lata istnienia klub rozgrywał swoje mecze na Newmarket Road, który mieścił 10366 widzów. W latach 1908-1935 Kanarki rozgrywały swoje mecze na The Nest, które wobec powiększającej się bazy kibiców stawało się zbyt małe. Wówczas przeniesiono się na Carrow Road, na którym Nowich City gra także obecnie. Stadion może pomieścić 27244 widzów, ale w planach jest jego powiększenie. Rekordową frekwencję odnotowano w 1963 roku podczas ligowego meczu z Leicester City F.C. Wynosiła ona wtedy ponad 43 tysiące osób.

Kibice Norwich City

Mimo, iż Norwich jest angielskim klubem, to posiada on swoich fanów poza granicami kraju, m.in. w Skandynawii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bermudach, Hongkongu, a nawet Australii. Kibice posiadają swoją piosenkę “On The Ball City”, która jest uważana za najstarszą piosenkę piłkarską na świecie. W rzeczywistości jest ona starsza niż sam klub, a pierwotnie miała zostać napisana dla Norwich Teachers lub Caley's FC w latach 90-tych XIX wieku.

Fani Norwich noszą obecnie zielono-zółte barwy jednak nie było tak zawsze. Początkowo zespół miał koszulki w kolorze błękitnym. Regularnie zmieniają się też kolory koszulek wyjazdowych.
Głównym lokalnym rywalem klubu jest Ipswich Town. Kiedy Norwich i Ipswich spotykają się, ich mecze są znane jako „Derby East Anglian” lub jako „Old Farm Derby”.

Wśród znanych postaci kibicującym Norwich można znaleźć: sławną kucharkę i prezenterkę Delię Smitha, komika Stephena Fry’a, aktora Hugh Jackmana i dziennikarza Jake'a Humphreya.

Ciekawostką jest, że Akcent Norwich można znaleźć również w popkulturze. W 1972 roku Dziecięca Fundacja Filmowa wydała film zatytułowany “The Boy Who Turned Yellow”. Fabuła opowiada historię chłopca, mieszkającego w Londynie, który wspiera Norwich City. W 2001 roku na ekranach pojawił się także “Mike Bassett: England Manager”. Tytułowy bohater, grany przez Ricky’ego Tomlinsona, zyskał popularność dzięki sukcesowi jako menedżer Norwich City, zdobywając „Mr Clutch Cup”.