Poznańska lokomotywa jeszcze nie wyruszyła z miejsca

2023-02-01

2 punkty w 2 spotkaniach – taki jest bilans mistrzów Polski w 2023 roku. Lech miał gonić czołówkę, ale na razie robi to bardzo wolno. Dzisiaj mistrzowie Polski znowu mieli optyczną przewagę nad rywalami, ale podobnie jak w piątek w Mielcu, nie potrafili jej przekuć w zwycięstwo.

Pierwotnie to spotkanie miało się odbyć w 2. kolejce, lecz Kolejorz wtedy skorzystał z możliwości przełożenia go. Jesienią nie było wolnych terminów, więc dopiero teraz udało się odrobić ligowe zaległości. Obydwie drużyny rozpoczęły rok 2023 w Ekstraklasie od bezbramkowych remisów. Lech stał przed szansą na to, że przełamać klątwę Legnicy, w której jeszcze ani razu nie wygrał.

Gracze z Poznania byli wyraźnymi faworytami i od początku zepchnęli Miedź do obrony. Paradoksalnie jednak to gospodarze wyszli na prowadzenie. W 16. minucie Pereira źle wybił piłkę, futbolówka trafiła do Narsingha, ten poradził sobie z Czerwińskim i trafił do siatki. Lechici ruszyli do ataku, lecz dobrze w bramce legniczan spisywał się Abramowicz. Dopiero w 37. minucie w polu karnym przytomnie zachował się Marchwiński i trafił do siatki. Do przerwy utrzymał się remis 1:1.

W drugiej części nadal to Lech był stroną dominującą. Do sytuacji strzeleckich dochodził Ishak, lecz nie potrafił trafić do bramki. W 65. minucie prawą stroną urwał się Skóraś i oddał strzał na bramkę, który wybili obrońcy gospodarzy. Okazało się, że reprezentant Polski był faulowany i sędzia po długiej analizie zapisu VAR podyktował rzut karny. Jedenastkę pewnie wykorzystał Ishak i wyprowadził Lecha na prowadzenie.

Wydawało się, że Kolejorz będzie kontrolował sytuację i pewnie dowiezie zwycięstwo w meczu z beniaminkiem. Wystarczyła jednak chwila dekoncentracji w szeregach mistrzów Polski i legniczanie wyrównali wynik meczu. Dominguez podał na wolne pole do Masourasa i Grek mocnym strzałem pod poprzeczkę pokonał Filipa Bednarka. Lech w końcówce starał się strzelić zwycięską bramkę, lecz Miedź nie dała sobie zrobić krzywdy. Mecz zakończył się remisem 2:2, okazja do rewanżu już w niedzielę w Poznaniu.