Najnudniejsze derby w Polsce

2022-09-18

O starciach Lecha z Wartą mówi się, że to wyjątkowe mecze, ponieważ pomiędzy kibicami obu drużyn nie ma nienawiści Dzisiaj derby Poznania nie zachwyciły swoim poziomem. Na boisku, szczególnie w pierwszej części, działo się niewiele. W drugiej części Lech wyprowadził jeden cios, który okazał się decydujący i ponownie pokonał Wartę.

Przed meczem było trochę kontrowersji związanych z miejscem rozegrania meczu. Warta po raz pierwszy od powrotu do Ekstraklasy była gospodarzem derbowego starcia w Poznaniu. Co prawda, większość na stadionie stanowili kibice Lecha, lecz nie brakowało też sympatyków Zielonych. Na trybunach nie było jednak kompletu widzów, stadion w Poznaniu wypełnił się mniej więcej w połowie.

Pierwsza połowa derbowego meczu stała na niskim poziomie. Mówiąc kolokwialnie z boiska wiało nudą. Zieloni byli bardzo mocno skupieni na obronie, Lech próbował zaatakować, ale nie chciał tego robić za wszelką cenę obawiając się kontry. Pierwszy celny strzał w derbach Poznania został oddany za sprawę Kvekveskiriego, lecz bramkarz Warty nie miał z nim problemów.

Po upływie półgodziny gry sygnał do odważniejszej gry dał Skóraś, który kilkukrotnie napędzał ataki Lecha. Z jego starań jednak niewiele wynikło. Pomimo tego, że Lech miał przewagę, to Warta była bliższa objęcia prowadzenia. Pod koniec pierwszej części Zrelak po dośrodkowaniu z rzutu rożnego główkował i piłka trafiła w poprzeczkę. Do przerwy utrzymał się wyniki 0:0.

Na początku drugiej części impas przerwał Afonso Sousa. Portugalczyk wykorzystał podanie Szymczaka i otworzył wynik meczu. Wydawało się, że  po tym trafieniu na murawie zacznie się więcej dziać. Tak się jednak nie stało. Gospodarze dzisiejszego meczu nie mieli długo pomysłu na to, żeby przedostać się pod bramkę Bednarka. Lech miał korzystny wynik, więc też nie naciskał na Wartę. Zieloni nie zdołali nawet po stałych fragmentach zagrozić bramce przeciwników. Dzięki temu Kolejorz dowiózł do końca prowadzenie 1:0.