GymBeam
www.warhouse.pl
Klub z przeszłością w Ekstraklasie ogłosił upadłość

Klub z przeszłością w Ekstraklasie wycofany z 2. Ligi

Fot. Lukasz Kalinowski/East News
2022-02-23

GKS Bełchatów przez wiele lat występował w Ekstraklasie, z tego klubu wyszło też kilku reprezentantów Polski. Te czasy jednak za szybko nie wrócą, z powodu kłopotów finansowych drużyna musi zostać wycofana z rozgrywek eWinner 2. Ligi. 

Jednym radość, innym smutek w województwie łódzkim. Dzisiaj rano pisaliśmy o tym, że ŁKS może zacząć się zbroić na walkę o awans do Ekstraklasy, dzięki zniesieniu zakazu transferowego. Za to grobowe nastroje panują w GKS-ie Bełchatów, który właśnie ogłosił, że nie wystartuje w 2. Lidze.

Powodem takiej decyzji jest wycofanie się ze sponsorowania przez PGE. Spółka Skarbu Państwa nie już środków na to, żeby finansować klub. Bełchatów ma około 7 mln złotych długu i nie ma już możliwości, żeby zaciągnąć kolejne zobowiązania. Dlatego też GKS nie zagra w sobotnim meczu ze Śląskiem II Wrocław. Wycofanie z rozgrywek może oznaczać kompletny upadek klubu, zawodnicy otrzymali już wolną rękę do poszukiwania nowych drużyn. 

Kłopoty klubu ciągną się już od wielu lat. Dopóki PGE znacząco finansowała klub, dopóty drużyna radziła sobie dobrze i funkcjonowała w miarę normalnie. Jednak ostatnie kilka sezonów to zmierzch klubu, który w przeszłości występował w Ekstraklasie. Ostatni raz bełchatowianie grali na najwyższym poziomie w 2015 roku. Po spadku GKS przez sezon grał na zapleczu, jednak spadł jeszcze jedną klasę niżej. Na zapleczu Ekstraklasy GKS pojawił się ponownie w 2019 roku i grał tam przez 2 sezony. Od 2021 roku GKS występuje w 2. Lidze. 

Największym sukcesem klubu jest wicemistrzostwo Polski w 2007 roku. Bełchatów występował też dwukrotnie w finale Pucharu Polski, jednak klubowi nigdy nie udało się zdobyć trofeum. 

Zobacz także