Leicester

Leicester City zostało założone w 1884 roku przez uczniów Wyggeston Grammar School for Boys jako Leicester Fosse. Początkowo klub miał swoją główną siedzibę w pobliże Fosse Road, skąd zaczerpnięto pomysł na nazwę. Obecnie obowiązujące Leicester City Footbal Club przyjęto w 1919 roku. Popularne Lisy swój pierwszy mecz zagrały 1 listopada 1884 roku przeciwko Syston Fosse i pokonały ich 5:0. Średni wiek zespołu w tamtym spotkaniu wynosił 16 lat. Klub stopniowo zaczął zatrudniać zawodowych piłkarzy, a 10 lat po założeniu miał ich już dziewiętnastu. Do First Division, czyli ówczesnej najwyższej klasy rozgrywkowej zespół Leicester Fosse dołączył w 1908 roku, by po jednym sezonie spaść do Second Division. 

Źródło: Pixabay

Leicester City nigdy nie należało do najmocniejszych zespołów w historii Premier League. Najsilniejszą kadrę według ekspertów mieli w latach 1928-1930, kiedy to w dwóch kolejnych sezonach zajmowali miejsce na podium First Division. Lisy zapisały się jednak na kartach historii w sezonie 2015/2016, kiedy to nieoczekiwanie zostali mistrzami Anglii, na co wielki wpływ miał Vichai Srivaddhanaprabha. Zarządzana przez niego Asia Football Investments przejęła klub w 2010 roku, a dzięki dobremu zarządzaniu, klub po 3 latach wrócił do Premier League. Jako beniaminek zajęli 14 miejsce w tabeli, by rok później ku zdziwieniu wszystkich specjalistów na świecie, sięgnąć po ligowe zwycięstwo pod wodzą Claudio Ranieriego. Właściciel klubu kupił wszystkim zawodnikom pierwszego zespołu po luksusowym samochodzie, a kibice z entuzjazmem zapatrywali się na kolejne lata zarządzania biznesmena z Tajlandii. 

Sielankę przerwała jednak tragedia. Vichai Srivaddhanaprabha na mecze rozgrywane na King Power Stadium przylatywał prywatnym helikopterem, a po nich z murawy stadionu odlatywał do domu. 27 października 2018 roku po meczu ligowym z West Ham United maszyna tuż po poderwaniu się do lotu rozbiła się tuż obok stadionu. W katastrofie zginął właściciel Leicester oraz pozostali pasażerowie, a także piloci. 

 

Sukcesy Leicester City

  • Mistrzostwo Anglii (1)
  • Tarcza Wspólnoty (1)
  • Puchar Ligi Angielskiej (3)

Stadion Leicester City

Leicester City bardzo często zmieniał swoje boisko. Początkowo Leicester Fosses rozgrywało swoje spotkania przy Fosse Road, a potem bardzo szybko przenieśli się na Victoria Park. Kolejny stadion Lisów był przy Belgrave Road, a po ogłoszeniu przez klub przejścia na zawodowstwo, mecze były rozgrywane przy Mill Lane. Zespół został jednak stamtąd eksmitowany, a swoje miejsce znalazł w 1891 roku na Filbert Street, gdzie znajduje się także obecnie.

Na spotkania początkowo przychodziło około 4000 widzów, ale w kolejnych latach liczba ta sukcesywnie rosła. Z czasem trybuny były zwiększane aż do 32000 w 2002 roku. Stadion nazwano wtedy Filbert Way, a niedługo potem przemianowano go na Walkers Stadium, ze względu na umowę sponsorską. W 2011 roku miała miejsce kolejna zmiana nazwy - tym razem na King Power Stadium obowiązujące po dziś dzień. 

Kibice Leicester City

Fani Leicester City za swoje barwy uważają kolory niebieski i biały niemalże od początku powstania klubu. Lis jako logo został dodany w 1948 roku, ze względu na popularność polowań na te zwierzęta w obszarze Leicestershire. Od 1941 roku przed meczami był też na trąbce odgrywany charakterystyczny sygnał, który na stałe wdarł się to tradycji klubu. Obecnie dźwięk ten jest puszczany z głośników tuż przed wejściem zawodników na murawę.

Tak samo, jak wszystkie grupy kibicowskie w Anglii, fani Leicester mają znienawidzone przez siebie kluby. Jednym z nim jest Nottingham Forest i z tą właśnie ekipą Leicester City odniosło największą w historii porażkę - 0:13. Stadiony obu ekip dzieli niespełna 50 kilometrów. Innymi rywalami są Derby County, z którymi rozgrywane są derby East Midlands, a także Coventry City, z którymi rywalizuje się w derbach M69, które nazywane są tak od autostrady łączącej oba miasta. 

Do najbardziej znanych kibiców Leicester zalicza się wychowanka i legendę klubu Gary'ego Linekera, a także gitarzystę zespołu Kasabian Serge Pizzorno.