Crystal Palace

Londyński klub Crystal Palace został założony w 1905 roku. Prowadzenie zespołu zostało powierzone Johnowi Robsonowi, który wcześniej pracował w Middlesbrough. 2 września tego samego roku nowo powstała drużyna rozegrała swoje pierwsze spotkanie przeciwko Southampton i przegrała je 3:4.

Od 1924 roku aż po dziś dzień obiektem na którym gra Crystal Palace jest stadion Selhurst Park. Pod koniec lat 60-tych XX wieku londyńska drużyna wywalczyła swój pierwszy awans do najwyższej klasy rozgrywkowej, w której grała przez 4 sezony. Z początkiem lat 90-tych XX wieku zaczęły pojawiać się większe sukcesy. W 1990 roku zespołowi po raz pierwszy udało się awansować do finału Pucharu Anglii, a w sezonie 90/91 znajdowała się ona na 3 miejscu w pierwszej lidze.

W kolejnych latach sytuacja Crystal Palace nie była zbyt dobra - regularnie spadali oni z ligi, by w następnym sezonie do niej awansować. W 1997 roku zespół wystartował w europejskich pucharach, jednak nie zaszedł daleko. W kolejnych latach przez złe zarządzanie Orły były na skraju bankructwa. Dzięki konsorcjum CPFC2010 Palace mogło dalej funkcjonować. W sezonie 2011/2012 Orły awansowały do półfinału Carling Cup, jednak przegrały w nim z Cardiff City. Od 2013 roku drużyna bez przerwy gra w Premier League.

Za największe sukcesy Crystal Palace można uznać wystepy w finałach FA Cup w sezonach 89/90 i 2015/16, w których ulegli Manchesterowi United.

Stadion Crystal Palace

Tereny, na których Crystal Palace rozgrywało swoje pierwsze mecze zostały utracone w trakcie I Wojny Światowej. Orły grały później na wypożyczanych boiskach, aż finalnie od 1924 roku ich domem stało się Selhurst Park. Stadion pomieści 26 tysięcy kibiców, którzy mogą zasiadać na 4 trybunach: Main Stand, Whitehorse Lane Stand, Arthur Waite Stand i Holmesdale Stand. W 1979 roku odnotowano na nim rekordową frekwencję - ponad 51 tysięcy kibiców, w trakcie meczu pomiędzy Crystal Palace i Burnley. Ciekawostką jest, że w tym samym miejscu papież Jan Paweł II spotkał się z wiernymi, podczas swojej pielgrzymki do Wielkiej Brytanii w 1982 roku.

Charakterystyczna dla Selhurst Park jest też oprawa domowych spotkań. Tuż przed meczem amerykański orzeł Kayla odbywa lot z jednej części stadionu na drugą, co ma przynosić szczęście gospodarzom. Tradycja ta pojawiła się w 2010 roku. Z murawy swój zespól dopingują także The Crystals, czyli klubowe cheerleaderki, co nie jest popularne na brytyskich stadionach.

Kibice Crystal Palace

Crystal Palace ma rzeszę fanów, pochodzących głównie z południowego Londynu. Za główne barwy, któe kibice Orłów zakładają na mecze, uważa się kolory bordowy i niebieski. Widniały one na koszulkach już od samego założenia klubu. Wtedy to, ówcześni właścicieli zwrócili się o pomoc do jednego z największyc brytyskich zespołów w tamtym okresie - Aston Villi. Lwy użyczyły Orłom swoje stare koszulki, a te stały się historycznymi barwami klubu.

Klub jest bardzo mocno związany ze swoimi fanami, został zresztą uratowany przed bankructwem przez kilku najbogatszych z nich. Nowi właściciele nie zapomnieli o kibicach, którzy mogli decydować o tym, jak wyglądać będzie nowy herb zespołu.

Crystal Palace pochodzi z Londynu, przez co musi rywalizować z wieloma zespołami, które znajdują się w niedużej odległości od Selhurst Park. Za największych pobliskich rywali kibice Crystal Palace uważają ekipy Millwall, Charlton Athletic i AFC Wimbledon, z którymi walczą o prym w południowym Londynie. Klub rozgrywa także inne mecze derbowe, między innymi M23 Derby przeciwko Brighton & Hove Albion.

Za najbardziej znanych kibiców Crystal Palace uważa się aktorów Liama Neesona, Timothy'ego Spalla i Billa Nighy'ego, a także byłego basistę The Rolling Stones Billa Wymana.