buksa lech porto

Z Wisły Kraków do FC Porto?

Fot. East News
Piro Shop
2021-05-19

Aleksander Buksa jest obserwowany przez wiele klubów z całej Europy i niemalże pewne jest, że w następnym sezonie nie zobaczymy go na boiskach Ekstraklasy. Do listy zainteresowanych dołączyło dziś portugalskie FC Porto.

Choć Buksa zadebiutował i strzelił pierwszego gola w Ekstraklasie w wieku 16 lat, to o młodym zawodniku Wisły Kraków bardzo głośno zrobiło się kilka miesięcy temu. Wszystko przez zawirowania wokół kontraktu. Zarówno Biała Gwiazda, jak i sam piłkarz próbowali dojść do porozumienia, jednak dogadano się jedynie słownie, a umowa finalnie nie została parafowana. Mimo to zadowolony z negocjacji klub opublikował informację, że Buksa zostanie przy Reymonta na dłużej, bo do 2023 roku. Po czasie okazało się, że nie jest to prawdą, a otoczenie zawodnika zanegowało oświadczenie Wisły. Buksa nie miał wówczas skończonych 18 lat i nie mógł podpisać nowej umowy. Gdy po kilku miesiącach mógł to zrobić, nie chciał już wrócić do negocjacji. Obecna umowa wiążę Buksę z Białą Gwiazdą jedynie do czerwca tego roku, więc jeśli nic nie ulegnie zmianie, to napastnik będzie mógł szukać nowego klubu praktycznie za darmo. Jego nowy pracodawca będzie musiał wypłacić Wiślakom jedynie ekwiwalent za jego wyszkolenie.

Zgodnie z medialnymi doniesieniami Buksa może przebierać w ofertach z całej Europy. Do tej pory informowano o zainteresowaniu ze strony Borussii Dortmund oraz kilku drużyn z Serie A w tym Juventusu. Rewelacje te podawał doskonale zorientowany w tematyce transferów we Włoszech Gianluca Di Marzio. Dzisiaj na czołówkach gazet pojawiała się jednak informacja o poważnym zainteresowaniu ze strony FC Porto, które mogłoby być zdecydowanie lepszym wyborem dla młodego zawodnika. Portugalscy wicemistrzowie kraju słyną bowiem z wybitnej szkółki, która wykreowała już wiele gwiazd seniorskiej piłki nożnej. Jeśli Aleksander Buksa zdecyduje się na transfer, będzie mógł najprawdopodobniej liczyć na regularne występy w zespole FC Porto B, który gra na zapleczu portugalskiej Primeira Liga.

Do tej pory 18-latek rozegrał 39 spotkań w Ekstraklasie i zdobył w nich 4 gole.

Fot.:Artur BARBAROWSKI/East News

Zobacz także