giampaolo piątek

Serie A: Giampaolo zwolniony, czas na reprezentację?

Fot. East News
Piro Shop
2021-01-18

Marco Giampaolo został dziś oficjalnie zwolniony z włoskiego Torino, co tylko podgrzało plotki transferowe, dotyczące możliwego objęcia przez niego stanowiska szkoleniowca Reprezentacji Polski.

Jerzy Brzęczek został w poniedziałek zwolniony ze swojej posady, a na czwartek zaplanowano konferencję prasową z udziałem Zbigniewa Bońka. W mediach pojawiają się informacje, zgodnie z którymi Prezes PZPN właśnie wtedy ogłosi nazwisko nowego szkoleniowca. Najwięcej plotek dotyczy Marco Giampaolo, który również w poniedziałek stracił posadę w Torino. Został on zwolniony za bardzo słabe wyniki - dopiero 18. miejsce w tabeli włoskiej Serie A i zaledwie 2 zwycięstwa w 18 spotkaniach. Na decyzję zarządu miała duży wpływ również nieudana polityka transferowa - Włoch otrzymał duże środki na transfery zawodników, z których klub nie jest do końca zadowolony. Wśród nich jest także Karol Linetty.

Kolejne przesłanki na temat możliwego zatrudnienia Giampaolo media znajdują w wypowiedziach Bońka z 2019 roku. Prezes PZPN przyznał wtedy, że Włoch jest pod względem taktycznym jednym z najlepszych lub nawet najlepszym trenerem na świecie. Ponadto Giampaolo bardzo ceni polskich zawodników grających w Italii, a szczególnie Karola Linetty'ego (z którym pracował w Sampdorii, a następnie ściągnął go do Torino), Krzysztofa Piątka (którego prowadził w Milanie) oraz Piotra Zielińskiego (którego szkoleniowcem był w Empoli). Media wskazują także na fakt bardzo dużej kolonii zawodników z Serie A w naszej kadrze - na ostatnim zgrupowaniu byli to poza wspomnianymi Zielińskim i Linettym także Arkadiusz Reca, Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski, Kamil Glik, Bartosz Bereszyński, Arkadiusz Milik i Sebastian Walukiewicz. Dzięki tak wielu reprezentantom mówiącym w języku włoskim na początku jego przygody z kadrą nie byłoby problemów z komunikacją w szatni.

Kandydatura Włocha jest jednak krytykowana przez wielu ekspertów i kibiców ze względu na bardzo słabe wyniki osiągane w Serie A. Poza nieudaną przygodą z Torino (bilans 4-7-9) prowadził wcześniej Milan (bilans spotkań ligowych 3-0-4), Sampdorię (48-26-49) i Empoli (12-10-17), a także kluby z niższych klas rozgrywkowych. Objęcie kadry narodowej przez Giampaolo jest jednak niemożliwe według Krzysztofa Stanowskiego z Kanału Sportowego, który powołał się na prywatne rozmowy ze Zbigniewem Bońkiem.

Fot.:R4924_italyphotopress/IPP/REPORTER/East News