wayne rooney derby county

Nowy-stary trener Bielika i Jóźwiaka

Fot. East News
Piro Shop
2021-01-15

Wayne Rooney został oficjalnie ogłoszony jego menadżer Derby County. Utytułowany Anglik wcześniej łączył posadę szkoleniowca i piłkarza, jednak został przez zarząd zmuszony do zawieszenia butów na kołku.

W listopadzie 2020 roku z posady menedżera Derby County za niezadowalające wyniki zwolniony został Philip Cocu. Pod uwagę jako jego następcę brano wielu kandydatów, jednak wybrano opcję najbardziej sensacyjną, ponieważ szkoleniowcem został dotychczasowy piłkarz klubu - Wayne Rooney. Legenda angielskiej piłki ogłoszona została tylko jako tymczasowa opcja, która pozwoli na wybranie właściwego sternika, jednak Derby pod jego wodzą szło tak dobrze, że zaproponowano mu stanowisko na stałe. Wymóg był jednak jeden - Rooney musi zakończyć piłkarską karierę i skupić się na trenerce. Napastnik zastanawiał się bardzo długo, jednak 15 stycznia oficjalnie ogłosił, że profesjonalnie nie zagra już w żadnym meczu. Ostatnim jego występem było ligowe starcie z Watfordem, które miało miejsce 25 listopada.

Choć zakończenie kariery piłkarza przez Rooneya nie można nazwać nieoczekiwanym, to z pewnością profesjonalnie mógł grać jeszcze przez kilka lat, szczególnie że pomimo 35-lat wciąż bardzo solidnie prezentował się na boisku, a kondycyjnie wytrzymywał całe spotkania. Anglik nie doda do swojego piłkarskiego CV nowych trofeów, jednak dotychczasowa ich lista jest bardzo duża. Rooney zaczynał karierę w Evertonie, jednak najwięcej sukcesów święcił w barwach Manchesteru United. To tam zdobył 5 Mistrzostw Anglii, 4 Puchary Ligi Angielskiej, 4 Superpuchary Anglii, a także po jednym razie Puchar Anglii, Klubowe Mistrzostwo Świata, Ligę Europy i Ligę Mistrzów.

W Derby County Rooney będzie trenerem dwóch Polaków - Krystiana Bielika i Kamila Jóźwiaka. Obaj mogli do tej pory liczyć na miejsce w podstawowym składzie ekipy, więc przedłużenie kontraktu z Anglikiem z pewnością przyjęli bardzo pozytywnie. Celem "nowego" szkoleniowca drużyny będzie powrót do Premier League.

Fot.:DARREN STAPLES/AFP/East News