moukoko najmłodszy bundesliga

Moukoko najmłodszym strzelcem gola w historii Bundesligi

Fot. East News
Piro Shop
2020-12-19

O potencjale Youssoufa Moukoko mówi się w mediach, nie tylko niemieckich, od wielu miesięcy. Młody zawodnik potrzebował zaledwie 6 spotkań w seniorskiej piłce, by zapisać się na kartach historii Bundesligi.

Youssouf Moukoko to 16-letni napastnik, który przedstawiany jest jako przyszła gwiazda piłki nożnej. Niemiec bardzo szybko przebijał się przez kolejne szczeble juniorskiej kariery i zazwyczaj nie grał z rówieśnikami - rywalizował za to z przeciwnikami o kilka lat starszymi i nie dość, że nie ustępował im umiejętnościami, to często ich nimi przewyższał. Dobrym przykładem są ostatnie spotkania Borussii Dortmund U19. Moukoko pomimo 16 lat był filarem tej drużyny i praktycznie zawsze występował w pierwszym składzie. Jego bilans ostatnich 17 spotkań to aż 34 zdobyte bramki. Dobra dyspozycja pozwoliła mu na błyskawiczny rozwój i skupienie na sobie uwagi kolejnych szkoleniowców seniorskiej drużyny. 

Tym obecnie jest Edin Terzic i nie zastanawiał się on długo nad włączeniem zawodnika do pierwszego zespołu. Gdy tylko ten skończył 16 lat, zadebiutował w Budneslidze - miało to miejsce 21 listopada, a pierwsze minuty zanotował w meczu z Herthą Berlin. Z czasem dostawał coraz więcej czasu na grę, a w meczu 12. kolejki przeciwko Werderowi wystąpił nawet w pierwszym składzie. Zaprezentował się w nim na tyle dobrze, że został wybrany do wyjściowej jedenastki także w kolejnym, piątkowym meczu z Unionem Berlin. To właśnie w nim młody Niemiec zapisał się do historii - po prostopadłym podaniu Raphaela Guerreiro potężnym uderzeniem pod poprzeczkę zdobył swojego pierwszego gola dla seniorskiego zespołu Borussii Dortmund. Choć drużyna Łukasza Piszczka przegrała to spotkanie, to Moukoko pobił rekord, którego ciężko będzie wykreślić - stał się najmłodszym strzelcem gola w historii Bundesligi, w wieku 16 lat i 28 dni.

Poprzedni wynik został poprawiony o ponad rok i należał do Floriana Wirtza, który w momencie zdobycia bramki miał 17 lat i 34 dni.

Fot.:dpa pool/Associated Press/East News