grosicki klich

Grosicki, Klich i Bogusz z awansem do Premier League!

Fot. East News
Piro Shop
2020-07-22

Polska grupa zawodników w Premier League się powiększy! Kilka dni temu awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii z pierwszego miejsca zapewniło sobie Leeds Mateusza Klicha, a w ostatniej kolejce sezonu Championship WBA Kamila Grosickiego w dramatycznych okolicznościach utrzymało drugą lokatę.

Leeds United prowadzone przez Marcelo Bielsę powinno awansować do elity już rok temu, jednak słaba forma na finiszu rozgrywek pozbawiła ich szans na bezpośrednią promocję. Ostatecznie Pawie zajęły trzecią lokatę, a w playoffach już w półfinale uległy Derby County. Do Premier League awansowały wówczas Norwich City, Sheffield United i Aston Villa. Leeds wyciągnęło wnioski i w kolejnym sezonie wygrało ligę i zapewniło sobie prawo gry w najwyższej klasie rozgrywkowej po 16-letniej przerwie. Jednym z ważniejszych żołnierzy w armii Marcelo Bielsy był Mateusz Klich - reprezentant Polski rozegrał w tym sezonie 45 spotkań, w których strzelił 6 goli i zanotował 8 asyst. Warto zauważyć, że szansę gry w Premier League może otrzymać także inny Polak - Mateusz Bogusz. 18-latkowi udało się już zadebiutować w tym sezonie - w ostatniej kolejce zmienił na boisku Klicha.

Swoje marzenie o powrocie do Premier League spełnił także Kamil Grosicki. Polak wielokrotnie podkreślał, że jest to jego ulubiona liga i zawsze marzył, by w niej zagrać. Poprzednia przygoda z Premier League nie była jednak sukcesem - jego Hull City spadło z ligi, a skrzydłowy rozegrał 15 spotkań, w których zaliczył 3 asysty. O podreperowaniu statystyk będzie mógł myśleć w sezonie 2020/2021, w barwach WBA. Jego zespół zapewnił sobie awans remisem w ostatniej kolejce. The Baggies mieli jednak szczęście, bo poza nimi jeszcze dwie ekipy miały szansę na awans do elity. Szczęśliwie dla drużyny Grosickiego Fulham zaledwie zremisowało z Wigan, a Brentford przegrał z będącym w strefie spadkowej Barnsley, co pozwoliło tym ostatnim na utrzymanie w lidze.

Mateusz Klich, Mateusz Bogusz i Kamil Grosicki dołączą tym samym do Jana Bednarka oraz Łukasza Fabiańskiego, i powiększą grupę zawodników z Polski w Premier League. Obecnie znajduje się w niej także Artur Boruc, jednak jego Bournemouth najprawdopodobniej spadnie z ligi, a sam golkiper nie przedłuży kontraktu z Wisienkami.

Fot.:ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER