zakazy premier league

Premier League: Zakaz plucia i celebrowania bramek

Fot. East News
Piro Shop
2020-05-07

Premier League szykuje się do wznowienia sezonu 2019/2020 w czerwcu, który został przerwany przez pandemię COVID-19. By można mówić o powrocie na murawę, władze ligi muszą spełnić wiele wymagań, dotyczących bezpieczeństwa zawodników. Wymyślane są też zakazy, których w trakcie meczów będą musieli się wystrzegać zawodnicy.

Choć wznowienie rozgrywek w Premier League planowane jest na czerwiec tego roku, to wciąż nie wiadomo, w jakiej formie sezon ma zostać dokończony. W ostatnich dniach w mediach przewijało się wiele pomysłów, które zakładały dokończenie meczów bez kibiców zgodnie z terminarzem, rozegranie wszystkich spotkań na neutralnych boiskach, a także przeniesienie Premier League do innego kraju (swoje propozycje złożyły Islandia oraz Chiny). Bez względu na to, gdzie będą musieli grać piłkarze, władze ligi są zobowiązane do zapewnienia im maksimum bezpieczeństwa. Zagrożenie nieświadomie i pod wpływem emocji generować mogą sami piłkarze, dlatego Premier League myśli nad wprowadzeniem kilku zakazów.

Pierwszy z nich dotyczy typowej dla meczów reprezentacji, a coraz częściej widzianej również w trakcie spotkań klubowych wymiany koszulek. Zawodnicy otrzymaliby bezwzględny zakaz takiego zachowania. Przed meczem nie byłoby także miejsca dla gestów grzecznościowych, takich jak powitanie kapitanów i całych drużyn. Losowanie połów odbywałoby się z udziałem tylko jednego sędziego i z zachowaniem stosownych odstępów. Zmianom uległaby także sama rozgrywka. Zawodnicy nie mogli by wspólnie celebrować zdobytych bramek i udanych akcji.

Największe wątpliwości wzbudza ostatnia propozycja - zakaz plucia na murawę. Tego wielu piłkarzy ciężko będzie oduczyć. By mieli wystarczająco dużo czasu na przyzwyczajenie się do nowych zasad, obowiązek ten wejdzie w życie już w trakcie wspólnych treningów zespołowych. 

Piłkarze powinni wziąć sobie do serca planowane nowe ustalenia - szacuje się, że mogą one obowiązywać nie tylko w tym, ale również w przyszłym sezonie. 

Fot.:AP/Associated Press/East News