Kłopoty Legii

Kłopoty Legii

Piro Shop
2014-10-25
UEFA na wniosek antyrasistowskiej organizacji FARE wszczęła postępowanie w sprawie wywieszenia przez fanów Legii Warszawa biało-czerwonego transparentu z napisem "Wilno - Lwów" podczas meczu z Metalistem Charków.

Zdarzenie miało miejsce podczas środowego starcia Ligi Europejskiej w Kijowie. Polscy kibice zaprezentowali transparent upamiętniający polskie tradycje dwóch miast - Wilna i Lwowa. Ich nazwy i herby umieszczone były na biało-czerwonej fladze obok przedwojennego godła Polski.

Kwestią flagi niemal natychmiast zainteresowała się organizacja FARE (Football Against Racism in Europe), która uznała, że transparent "reprezentuje rewizjonistyczne żądania polskich radykalnych nacjonalistów" i wysłała donos do UEFA. Władze Legii mają siedem dni na złożenie wyjaśnień w sprawie zachowania kibiców.


Fot. Sport.pl

- Ten donos jest tak absurdalny w swojej treści i formie, że aż trudno uwierzyć, że traktuje się go jako poważny element systemu dyscyplinarnego UEFA - skomentował w rozmowie z dziennkarzem serwisu Legia.com współwłaściciel klubu Bogusław Leśnodorski.

- Historia naszego klubu nierozerwalnie związana jest z Kresami Wschodnimi - Wilno to ukochane miasto marszałka Józefa Piłsudskiego, pod auspicjami którego w 1916 roku stworzono Legię, z kolei we Lwowie nie tylko urodzili się piłkarze i trenerzy naszego klubu, tacy jak choćby legendarny Kazimierz Górski - to także historyczna ojczyzna całej polskiej piłki. Trzeba naprawdę bardzo wiele niewiedzy lub ignorancji, by flagę "Wilno-Lwów" traktować jako radykalnie nacjonalistyczną i rewizjonistyczną. Do dzisiaj w obydwu miastach działają aktywne fankluby Legii - dodał prezes.

Legii grozi zatem kara finansowa i odwieszenie kary jednego meczu bez udziału publiczności (w związku z sankcjami za zeszły sezon). Wyrok zapadnie podczas najbliższego posiedzenia UEFA Control and Disciplinary Board, czyli w połowie listopada.