andrzej iwan nie zyje

Andrzej Iwan nie żyje

Fot. eastnews
2022-12-27

We wtorek w wieku 63 lat zmarł Andrzej Iwan - były reprezentant Polski, legenda Wisły Kraków oraz ekspert krajowej piłki. 

Andrzej Iwan większość swojej kariery piłkarskiej spędził w Krakowie. Swoje pierwsze kroki w futbolu stawiał jako wychowanek Wandy, jednak w świadomości kibiców zapisał się głównie z występów w Wiśle. Dla Białej Gwiazdy w ciągu 9 lat rozegrał blisko 200 spotkań, w których strzelił 69 goli. Następnie trafił do Górnika Zabrze, skąd ruszył na zachód. Poza granicami kraju grał w VfL Bochum oraz Arisie Saloniki. Do czasu gry w polskich klubach regularnie reprezentował barwy narodowe - łącznie zanotował 29 występów z orzełkiem na piersi, w których trafiał 11-krotnie.

Do jego największych sukcesów sportowych należały cztery złote medale Mistrzostw Polski (jedno z Wisłą oraz trzy z Górnikiem) oraz srebrny medal Mistrzostw Świata z 1982 roku.

Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem (m.in. w Wiśle Kraków i Zagłębiu Lubin). Później został ekspertem telewizyjnym, a także wydał swoją biografię, która przez wielu fanów sportowej literatury jest uznawana za jedną z lepszych książek tego typu w ostatnich latach.

Fot.:Artur BARBAROWSKI/East News

Zobacz także