Daleka droga Lecha do awansu

Daleka droga Lecha do awansu

Fot. FABRICE COFFRINI/AFP/East News
2022-11-07

Losowanie fazy play-off Ligi Konferencji UEFA ze szczególną uwagą śledzono w Poznaniu. Lech czekał na kolejnego rywala, z którym ma się zmierzyć w lutym. Los nie było łaskawy dla mistrzów Polski, którzy będą musieli się wspiąć na swoje wyżyny, żeby grać w 1/8 finału.

W lipcu chyba nawet najwięksi optymiści nie spodziewali się tego, że mistrzowie Polski zagrają na wiosnę w pucharach. Lecz Lechici pokonali kryzys i w czwartek zapewnili sobie awans do kolejnej fazy rozgrywek. W niej czekali na mistrzów Polski rywale, którzy zajęli 3. miejsce w fazie grupowej Ligi Europy. W tym gronie znaleźli się m.in. Lazio, Braga czy Karabach oraz inni. Już przed losowaniem było wiadomo, że obojętnie na kogo Lech by nie trafił to nie będzie faworytem tego starcia.

Kolejorz nie miał szczęścia w tym losowaniu. Lechici będą musieli zmierzyć się z Bodo/Glimmt. Może nie jest to wielka drużyna, lecz jej ostatnie wyniki w pucharach robią wrażenie. Norwegowie w poprzedniej edycji Ligi Konferencji awansowali aż do ćwierćfinału, po drodze dwukrotnie pokonując AS Roma. Co ciekawe, ta przygoda nie byłaby możliwa, gdyby nie Legia. Warszawianie latem 2021 roku wyeliminowali Norwegów z eliminacji Ligi Mistrzów, przez co musieli oni grać w pucharze 3. kategorii.

Nie tylko wyniki rywala Lecha mogą robić wrażenie. Dużym problemem mogą być warunki atmosferyczne, norweska drużyna ma swoją siedzibę w okolicach koła podbiegunowego. Mecze odbędzie się w lutym, więc gra będzie się toczyć w bardzo niskiej temperaturze.  

Oto pełen zestaw par:

Karabach – KAA Gent

Trabzonspor – FC Basel

Lazio – Cluj

Bodo/Glimmt – Lech Poznań

Braga – Fiorentina

AEK Larnaka – Dnipro-1

Łudogorec – Anderlecht

Sheriff Tiraspol – Partizan Belgrad

Pierwszy mecz tej fazy odbędzie się 16. lutego 2023, rewanże będą miały miejsce tydzień później. Zwycięzcy par w następnej fazie zmierzą się z najlepszymi drużynami zakończonej już fazy grupowej. 

Zobacz także