Sheffield Utd

Sheffield United zostało założone w 1889 roku przez członków Sheffield United Cricket Club. Od początku istnienia piłkarze nazywani są “The Blades”, od angielskiej nazwy "szpady", ze względu na historię produkcji stali w mieście Sheffield. Klub od momentu powstania zajmuje stadion Bramall. 

Zespół ten był pierwszym angielskim klubem sportowym, który używał nazwy „United” w nazwie. Okresem największych sukcesów były dla klubu niewątpliwie lata 1897-1925. W 1897 roku po raz pierwszy zespół zdobył tytuł Mistrzów Kraju, czego jak do tej pory nie udało się powtórzyć. W kolejnych latach w gablocie pojawiały się też krajowe puchary, po czterech wygranych finałach FA Cup. W późniejszych latach Sheffield United nie osiągało zbyt wiele i bardzo często zmieniało ligi - od czwartej do najwyższej klasy rozrywkowej. Na początku września 2013 r. saudyjski książę Abdullah bin Musa'ed bin Abdulaziz Al Saud kupił 50% udziałów w spółce United - „Blades Leisure Ltd” za opłatą 1 GBP. Obiecał, że klub w najbliższych latach ma wrócić do Premier League. Udało się to za sprawą trenera Chrisa Wildera, który objął zespół w trzeciej lidze i w kolejnych sezonach awansował do wyższych klas rozgrywkowych.

Sukcesy Sheffield United

  • Mistrzostwo Anglii: 1 raz 
  • Puchar Anglii: 4 razy

Stadion Sheffield United

Sheffield United gra na Bramall Lane, niedaleko centrum Sheffield. Stadion był pierwotnie miejscem do gry w krykieta, a później stał się też miejscem do gry w piłkę nożną. W 1973 roku rozpoczęto prace budowlane nad przekształcaniem Bramall Lane w profesjonalny stadion piłkarski. Obecnie pomieści on ponad 32 tysiące kibiców. 

Obiekt jest najstarszym stadionem na świecie, na którym nieprzerwanie rozgrywane są mecze ligowe. Pierwszy rozegrano tam w 1862 roku, pomiędzy Hallam a Sheffield Club.

Kibice Sheffield United

Sheffield United kibicują fani z wielu miejsc nie tylko w Anglii. Oficjalne fan cluby obejmują między innymi Irlandię, Holandię czy Australię. Według badania z 2013 roku odnoszącego się do postów na portalu społecznościowym Twitter wynikało, że fani “The Blades” mają najbardziej pozytywne interakcje z oficjalnym kontem swojego klubu, spośród wszystkich angielskich drużyn. Z kolei według badań z 2006 roku Sheffield United ma również najbardziej „obsesyjnych” fanów w Premier League. Kibice podobno myślą o drużynie średnio 110 razy dziennie!

Za hymn kibiców Sheffield uznaje się „The Greasy Chip Butty Song”. To pieśń futbolowa śpiewana zgodnie z melodią „Annie's Song”, wychwalająca życie w Sheffield. Piosenka z humorem została przyjęta i zaadaptowana przez fanów wielu innych drużyn piłkarskich i sportowych, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i poza jej granicami.

Sheffield United ma wielu rywali. Za największych rywali uznaje się fanów innego zespołu z Sheffield - Sheffield Wednesday. Mecze pomiędzy tymi zespołami znane są jako derby Steel City (nazwane tak od hutnictwa stali, z którego miasto Sheffield jest znane na całym świecie).

Innymi rywalami Sheffield United są głównie inne drużyny z South Yorkshire, takie jak: Barnsley, Rotherham United i Doncaster Rovers, a także Leeds United z West Yorkshire. Kibice nie przepadają także za fanami West Ham United, ze względu na tak zwaną „Sagę Teveza”.

Wśród postaci medialnych, kibicujących angielskiej drużynie warto wymienić: aktora Seana Beana, muzyka Paula Heatona, boksera Kella Brooka, piosenkarza i autora tekstów Joe Elliotta czy byłego wrestlera Micka Foley'a.
Ciekawostką jest, że Sheffield United na początku sierpnia 2008 roku podpisało umowę współpracy z Liderem Włocławek. Na jej podstawie wszyscy zawodnicy trenujący w Akademii mogą z łatwością stać się zawodnikami młodzieżowych zespołów Sheffield United.