stadion olimpijski west ham

West Ham z najlepszymi kibicami w Premier League?

Fot. EastNews
Piro Shop
2020-04-02

Choć West Ham w obecnym sezonie Premier League rozpaczliwie walczy o utrzymanie, to w jednym z rankingów mogą poszczycić się zwycięstwem. Chodzi o procentowe zapełnienie stadionu podczas ligowych meczów.

Stadion Olimpijski z największą ilością kibiców w sezonie 19/20

Według danych Transfermarkt w przerwanym obecnie sezonie Premier League najwięcej kibiców oglądało mecze na Stadionie Olimpijskim, którym przez jeszcze 95 lat zarządzać będzie West Ham. Trybuny mogą pomieścić 60 000 kibiców, co czyni je czwartymi co do wielkości w Premier League. Fani Młotów osiągnęli niebywałą średnią 59 925 osób na mecz, co dało 99,9% wypełnienia stadionu i pozwoliło na zwycięstwo w rankingu. Niestety dla klubu z Londynu rzadko zdarzało się tak, by wszyscy kibice West Hamu wytrzymywali do końca spotkania - trybuny zazwyczaj pustoszały w końcówkach, a czasami pierwsi kibice potrafili wychodzić tuż po zakończeniu pierwszej połowy gry. Wszystko było efektem beznadziejnych wyników, jakie klub osiągał pod wodzą Manuela Pellegriniego, a później Davida Moyesa. Z pewnością nie można więc powiedzieć, że to West Ham ma najlepszych kibiców na Wyspach Brytyjskich.

Na czołowych trzech miejscach rankingu stadionów z największą średnią ilością kibiców na meczu Premier League poza West Hamem uplasowały się Arsenal, Chelsea i Leicester (wszystkie 99,3%). Na piątej lokacie sklasyfikowano Norwich City, a na szóstej Brighton & Hove Albion, które przebiły 99% wypełnienia trybun. 

Wstydliwe ostatnie miejsce zajął zespół Burnley - Turf Moor odwiedzało średnio 91,5% widzów. Najmniej osób przychodziło jednak na spotkania Bournemouth - kameralne Vitality Stadium gościło średnio 10 498 osób, czyli 92,7% wypełnienia trybun

Jak wypadły największe stadiony w Premier League?

W top 3 największych stadionów w Premier League znajdują się Old Trafford, Emirates Stadium i Tottenham Hotspur Stadium, które należą kolejno do Manchesteru United, Arsenalu i Tottenhamu. Najlepszy wynik osiągnęli wspominani już fani Kanonierów, którzy zajęli drugie miejsce ze średnią 99,3% zapełnienia stadionu. Na mieszczącym 60 704 osób Emirates Stadium w sezonie 2019/2020 przychodziło średnio 60 275 osób. Największą średnią ilość kibiców zanotowano jednak na Old Trafford. Stadion może pomieścić aż 74 879 widzów, ale osiągnięto jedynie 97,1% (czyli średnio 72 710 widzów na mecz). Na lepszy wynik na swoim nowym obiekcie liczono z pewnością w Tottenhamie - Tottenham Hotspur Stadium zajął 15. miejsce ze średnią 95,7%. 

Fot.: Stadion Olimpijski, Mike Egerton/Press Association/East News