jurgen klopp liverpool

Zespoły Premier League naciskają na wznowienie sezonu

Fot. EastNews
Piro Shop
2020-03-21

Zespoły Premier League mogą stracić fortunę

Na wznowienie rozgrywek Premier League trzeba będzie poczekać, jednak duża część zespołów sprzeciwia się temu rozwiązaniu i zapewnia, że jest gotowa grać. Tłem tych decyzji są, jak zawsze w takich sytuacjach, pieniądze.

Zawieszenie sezonu Premier League zostało przedłużone do końca kwietnia - taka decyzja została podjęta kilka dni temu przez FA. Z niedowierzaniem przyjęła je jednak część klubów - zarówno ta, która chcą zakończyć sezon, jak i druga, która chce je kontynuować. Według The Athletic tłem sprzeciwu klubów są ogromne pieniądze, jakie można jeszcze zarobić.

Do rozegrania zostało 9 pełnych kolejek oraz 2 zaległe spotkania, co daje razem 92 mecze. The Athletic wyliczył, że w przypadku niedokończenia sezonu klubowe kasy zmniejszą się o łączną kwotę 762 milionów funtów. Pieniądze te pochodzą z praw telewizyjnych. Na ich utratę nie godzi się większość klubów - są one gotowe grać nawet bez udziału kibiców, jednak sezon chcą dokończyć. Brak wpływów z praw telewizyjnych oznaczałby dla wielu drużyn zachwianie stanu finansowego, co może wpłynąć negatywnie na przyszłość ich funkcjonowania - taki argumentami prezesi klubów chcą przekonać FA do wznowienia rozgrywek. 

Jest też niewielka grupa zespołów, która już na początku szerzenia się wirusa w Europie chciała przedwczesnego zakończenia sezonu - znalazły się w niej Tottenham Hotspur oraz West Ham United. Szczególnie szczęśliwa z takiego rozwiązania była ekipa Młotów, która rozpaczliwie broni się przed spadkiem, a na chwilę obecną nad strefą spadkową utrzymuje się jedynie korzystniejszym bilansem bramkowym od Watfordu i Bournemouth.

Fot.:Xinhua News/East News