Burnley

Zespół Burnley od początku swojego istnienia był związany z rozgrywkami w rugby pod nazwą Burnley Rovers. W 1882 roku dokonano zmiany nazwy na Burnley Football Club, co miało zwiastować przejście na piłkę nożną. Pierwsze mecze rozgrywano na stadionie Turf Moor i tak zostało po dziś dzień. Pierwsze wielkie osiągnięcie klubu miało miejsce w 1914 roku, kiedy to Burnley zwyciężyło w finale o Puchar Anglii, pokonując Liverpool 1:0. Pasmo sukcesów nie opuszczało angielskiej drużyny. Tuż po I Wojnie Światowej zanotowali fantastyczną serię 30 ligowych spotkań bez porażki, co pozwoliło na zdobycie pierwszego w historii tytułu Mistrza Anglii w sezonie 1920/21. Rekord ten utrzymywał się przez 80 lat. 

Źródło: Pixabay

W 1947 roku Burnley miało okazję na kolejne trofeum, jednak w finale Pucharu Anglii rozgrywanym na Wembley przegrali z Charltonem Athletic, a decydująca bramka padła dopiero w dogrywce. W sezonie 1959/1960 udało się im po raz drugi zostać Mistrzami Kraju. Dwa lata później po raz kolejny nie udało im się wykonać decydującego kroku, ku wygraniu Pucharu Anglii - w finałowym spotkaniu ulegli Tottenhamowi. W kolejnych latach zespół nie potrafił jednak wrócić do zwycięskich tradycji i spadał kolejno do drugiej, trzeciej, a czasem nawet do czwartej klasy rozgrywkowej. 

Przez najbliższą dekadę gra piłkarzy Burnley nie mogła zapewnić im upragnionego awansu. Dopiero po mianowaniu na menadżera Stana Tennenta w czerwcu 1998 roku, doszło do ożywienia zespołu. Do najwyższej klasy rozgrywkowej klub wrócił po sezonie 1999/00. W 2000 roku doszło również do największego transferu w historii klubu - bo takim właśnie mianuje się zatrudnienie Iana Wrighta, byłego napastnika reprezentacji Anglii i Arsenalu. 

Nieodzownym elementem na meczach Burnley jest ich klubowa maskotka - Bertie Bee. Jest to wielka pszczoła, ubrana w strój sportowy. 

Sukcesy Burnley

  • Mistrzostwo Anglii: dwa razy
  • Puchar Anglii: raz
  • Angielska Tarcza Wspólnoty: raz

Stadion Burnley

Obiekt na potrzeby angielskiego klubu został oddany w 1883 roku i służy mu po dziś dzień. “The Turf”, bo taki jest jego przydomek, pomieści ponad 21 tysięcy kibiców. Stadion jest najdłużej istniejącym wśród wszystkich zespołów, które kiedykolwiek zagrały w Premier League. Rekordowa frekwencja wynosiła ponad 54 tysiące osób, kiedy to Burnley podejmowało Huddersfield Town w 1924 roku.  

Kibice Burnley

Burnley jest nazywane “The Clarets”. Nazwa wzięła się od jednego z kolorów, w jakim występuje klub, czyli bordo. Pozostałymi barwami, utożsamianymi z Burnley są błękit i biel. W różnych etapach swojej historii pojawiały się jednak także inne kolory - czarny, zielony, a nawet różowy.

Za najbardziej znanych kibiców Burnley F.C. uważa się aktora Sama Astona, krykiecistę Jamesa Andersona oraz przede wszystkim Księcia Karola, który nie ukrywa swojego zainteresowania zespołem.

Burnley rozgrywało w swojej historii bardzo dużo derbowych spotkań. Jednymi z najbardziej znanych są pojedynki z Preston North End oraz z Blackburn Rovers, które nazywane są Cotton Mill Derby.